«ΕΠΝΙΞΕ» ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΤΗΝ ΝΗΑΡ ΗΣΤ ΣΤΟ 2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ 70-51

Δεύτερη νίκη στην Γ΄ Εθνική
για τον ΑΠΣ Ακάδημο!

Επιτέλους …νίκη!
Ο Ακάδημος Καλαμάτας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση την Κυριακή απέναντι στην Νήαρ Ηστ και επικράτησε στην «Τέντα» με 70-51, χάρη σε ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο.
Η ομάδα του Παύλου Νώντα, είχε κάποια σημαντικά διαστήματα στον αγώνα σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στην 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά το «τρίποντο» επί του Μανδραϊκού
Στο 1ο δεκάλεπτο οι καλαματιανοί πήραν «φωτιά» στην επίθεση, σημειώνοντας 27 πόντους, όμως στο 2ο δεκάλεπτο σκόραραν μόνο 12 με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους 3 (39-36).
Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα του Ακάδημου «έσφιξε», δέχθηκε μόλις 15 (!) πόντους σε 20 λεπτά και με ένα επιμέρους σκορ 32-15 έφτασε στο τελικό 70-51.
Σημειώνεται πως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ακάδημος «έφαγε» μόλις 2 πόντους, δείγμα του σωστού αμυντικού προσανατολισμού που είχε η καλαματιανή ομάδα.
● Διαιτησία: Ζέρβας-Κανελλόπουλος
10λεπτα: 27-18, 12-18, 20-13, 12-2
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Νώντας): Τσικούρης 18 (2τρ.), Γιαννουκάκης 13 (1τρ.), Φωτάκης 11, Λουρμπέας 8, Σκοπέτος 7 (1τρ.), Καζολέας 7, Γεωργανάς 4, Λαζαρακόπουλος 2, Αλοίμονος, Γιαννακέας, Ανδριανόπουλος, Καραμπάτσος, Καλογερόπουλος.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Καρασταμάτης 14, Καπετζόγλου 13 (1τρ.), Ταταρούνης 11, Καφαντάρης 8, Σπανάκος 5 (1τρ.), Ζεχερλής, Σμυρλής, Αγγελής, Κουρής.