Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2014

ΣΤΗΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα χαμόγελα είναι …«πράσινα»!

ΔΙΠΛΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΙΤΑ

Η σπουδαία νίκη του Μεσσηνιακού στην Πάτρα αποτέλεσε σπουδαία είδηση για το γυναικείο βόλεϊ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.
Καθώς έτσι οι πράσινες μπορούν να ελπίζουν ακόμη περισσότερο πως η συνέχεια από πλευράς αποτελεσμάτων δεν θα έχει καμία σχέση με το πρόσφατο παρελθόν.
Τα αποτελέσματα για την ώρα κρατούν χαμηλά στη βαθμολογία την ομάδα του Μεσσηνιακού, που κλήθηκε ωστόσο να περάσει από δύσκολες έδρες και να υποδεχθεί ομάδες φαβορί όπως οι Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, Πορφύρας και Θρίαμβος Χαϊδαρίους.
Την Κυριακή η ομάδα επέστρεψε από την Πάτρα με τη νίκη στις αποσκευές της. Εκεί οι παίκτριες της Γωγώ Σουρή κέρδισαν παρά το νωθρό τους ξεκίνημα, κατάφεραν να κερδίσουν με 1-3 σετ και μάλιστα με αισθητή διαφορά στα σετ τον νεανικό Απόλλωνα Πατρών.

Κομβικός ο τραυματισμός
της Ελίνας Μποτσάκη
Η απώλεια της Ελίνας Μποτσάκη (υπέστη θλάση και αναγκάστηκε να βρει αλλαγή από το πρώτο σετ του αγώνα), γεγονός που προβληματίζει ιδιαίτερα αφού στερεί από την ομάδα του Ακρίτα μια βασική παίκτρια με μεγάλη δυναμική, έπαιξε βασικό ρόλο στην απώλεια και του κυριακάτικου αγώνα από την κατά τ’ άλλα, όχι και τόσο δύσκολη αντίπαλο, ΕΑ Λαρίσης με 2-3 σετ. Πλέον ο Ακρίτας ισοβαθμεί με την Πετρούπολη, μετά την ήττα της τελευταίας από Χαλάνδρι στην 5η θέση.
● Τέλος, σε ό,τι αφορά στην κορυφή, ο Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμού του Πορφύρα από την Ελασσόνα, για να περάσει μόνος πρώτος στην κορυφή! Αναλυτικά: