Κυριακή 27 Μαρτίου 2016

ΣΤΗΝ Α' ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ

«Χρυσές» Βασιλική Μπάκα
και Σταυρούλα Λουκαρέα

ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ και δυο αργυρά μετάλλια στο Παπαστράτειο Κολυμβητήριο στον Πειραιά, όπου έγιναν οι αγώνες της Α' Ημερίδας Επιλέκτων κατέκτησε η νεαρή κολυμβήτρια του ΝΟ Καλαμάτας «Ο Ποσειδών» Βασιλική Μπάκα.
Στους τελικούς των 100μ. Ελεύθερο - Γυναικών η Βασιλική Μπάκα αναδείχθηκε πρώτη  με 00:57.17 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.
Ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. με 00:26.35 στα 10 μ. ελεύθερο για την Νεάνιδα Βασιλική Μπάκα, που για μια ακόμη φορά ξεπέρασε αθλήτριες της κατηγορίας γυναικών, στην προσπάθειά της.
Στη Α' Ημερίδα Επίλεκτων αθλητών και αθλητριών όλης της χώρας όλων των ηλικιών που βρίσκονται στη λίστα με τους καλύτερους φετινούς χρόνους, αγωνίστηκε και η Σταυρούλα Λουκαρέα.
Στους τελικούς των 100μ. Ύπτιο – Γυναικών, η Λουκαρέα κατετάγη στη δεύτερη θέση, με 01:06.34, μένοντας από την πρώτη Άννα Ντουντουνάκη του ΚΟΠΙ, η οποία σημείωσε επίδοση: 01:04.60.
Στα 50μ. Ύπτιο - Γυναικών στους τελικούς, η Σταυρούλα Λουκαρέα κατέκτησε την πρωτιά  με 00:30.54.
Η Σταυρούλα Λουκαρέα μάλιστα θα αγωνιστεί την επόμενη εβδομάδα με τα χρώματα της εθνικής ομάδας στους πολυεθνείς αγώνες που θα πραγματοποιηθούν στη Λεμεσό στις 2-3 Απριλίου 2016.