Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Κατώτερη των προσδοκιών και πάλι η «Μαύρη Θύελλα»…

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟ ΜΕ 1-0 ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ

Σε ένα ακόμα σημαντικό ματς, η «Μαύρη Θύελλα» δεν κατάφερε να πάρει την νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τον Παναργειακό.
Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο βάσει απόδοσης των δυο ομάδων, καθώς οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος ήταν ανώτεροι και βρέθηκαν φυσιολογικά μπροστά στο σκορ. Η «Καλαμάτα» στο β΄ μέρος πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς να καταφέρει να σημειώσει ουσιαστική φάση πέρα από το σουτ του Καλαντζή στο 92΄.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο 10λεπτο, αλλά χωρίς μεγάλες ευκαιρίες για τις δυο ομάδες. Η ομάδα του Άργους είχε πιο ορθολογική ανάπτυξη και έφευγε ταχύτατα στις αντεπιθέσεις, δημιουργώντας πολλά προβλήματα ειδικά από δεξιά. Ωστόσο, το γκολ ήρθε από αριστερά, με τον Σπανό να μην αστοχεί στο 42ο λεπτό απέναντι στον Κολοβούρη.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν για να κρατήσουν το υπερπολύτιμο 1-0 και ήταν άκρως αποτελεσματικοί, καθώς η «Μαύρη Θύελλα» δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα με αξιώσεις στα καρέ τους.
Όταν όμως έφτανε, έλειπε η τελική πάσα! Οι διορθωτικές αλλαγές του Μίλτου Γκόφα δεν άλλαξαν κάτι και το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν ο Αγγελόπουλος δεν αστοχούσε στο τετ α τετ με τον Κολοβούρη. Η καλύτερη στιγμή των «μελανόλευκων» ήρθε στο 92ο λεπτό με το σουτ του Καλαντζή από καλή θέση να φεύγει άουτ.

Το φιλμ του αγώνα
25΄ γυριστό βολέ του Ηλιόπουλου εκτός περιοχής, πάνω στον Κατσούνη
30΄ ωραία προσπάθεια του Αγγελόπουλου από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Παπαϊωάννου που κάνει το γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά είναι άστοχος
31΄ δυνατό σουτ του Παπαϊωάννου εκτός περιοχής, άουτ
42΄ ο Σώκος κάνει την κάθετη πάσα, ο Καπλάτζης αφήνει ωραία κάτω από τα πόδια και ο Σπανός βγαίνει από αριστερά απέναντι στον Κολοβούρη και δεν αστοχεί για το 0-1

55΄ σουτ του Καπλάτζη εκτός περιοχής, με 2η προσπάθεια ο Κολοβούρης
64΄ απευθείας φάουλ του Καραχάλιου από καλή θέση, ψηλά άουτ
78΄ βολέ Καραχάλιου εκτός περιοχής, εύκολα ο Κατσαούνης
81΄ σουτ του Αγγελόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
89΄ σέντρα του Καλογερόπουλου από δεξιά, Αθανασόπουλος πιάνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας αλλά είναι άστοχος

90΄ από ωραία μπαλιά του Μαρίνη ο Αγγελόπουλος βγαίνει απέναντι στον Κολοβούρη και κάνει το βολέ, όμως ο πορτιέρο της «Καλαμάτας» αποκρούει εντυπωσιακά και απομακρύνουν οι αμυντικοί στην συνέχεια
92΄ μακρινό φάουλ του Καντούτση, η μπάλα φτάνει στον αμαρκάριστο Καλαντζή που σουτάρει πάνω στον Κατσαούνη από την άσπρη βούλα!
● Διαιτησία: Ευαγγέλου Α., Νακόπουλος Π., Δόσης Μ. (Αθηνών)
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ»: Κολοβούρης, Ζαχαρόπουλος, Καντούτσης, Σκαρλάτος, Λιόλιος (83΄ Αθανασόπουλος), Μαρτίνος (69΄ Καλογερόπουλος), Σκόνδρας, Καραχάλιος, Καλαντζής, Πούτσι (58΄ Οντβόνγκ), Ηλιόπουλος
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κατσαούνης, Ζίου, Φλώρος, Μπόμπος, Φίλης, Παπαϊωάννου, Αγγελόπουλος (90΄ Μπίτζης), Λουμπαρδέας, Σπανός (78΄ Μαρίνης), Σώκος (59΄ Ισούφι), Καπλάτζης