Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2015

ΣΤΗΝ Α΄ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα με 72-49 από τα Μελίσσια και αποκλεισμός
από τη συνέχεια του θεσμού για τον Άρι Καλαμάτας

ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ 23 πόντων και σκορ 72-49 έχασε χθες στο Νέο Κλειστό Μελισσίων, από τα Μελίσσια ο νεοφώτιστος στα εθνικά σαλόνια της καλαθοσφαίρισης Άρις Καλαμάτας στον αγώνα για την Α' Φάση - 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.
Οι μπασκετμπολίστριες των Σκιαδά και Μπακογιάννη πάλεψαν αρκετά στο παιχνίδι, όμως η διαφορά της δυναμικής των δυο ομάδων φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό μαρτυρούν τα νούμερα που από το πρώτο δεκάλεπτο βρίσκουν την καλαματιανή ομάδα πίσω με διαφορά δεκαοκτώ βαθμών την οποία μείωσαν στους δέκα στο ημίχρονο με το σκορ να βρίσκεται στο 39-29. Όμως η συνέχεια δεν είχε καλύτερη εξέλιξη με τις γηπεδούχες να κερδίζουν τελικά εύκολα με σκορ 72-49. Το παιχνίδι αυτό ενδεχομένως να μην ήταν στους στόχους της καλαματιανής ομάδας, που για πρώτη φορά στην ιστορία της θα συμμετέχει φέτος στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών, αντιμετωπίζοντας το ως μια ευκαιρία για δυνατό τεστ προετοιμασίας και εμπειρίας πριν την πρεμιέρα της αγωνιστικής σεζόν.
Όσο για τα Μελίσσια, επόμενος αγώνας για την 2η αγωνιστική της Α' Φάσης του Κυπέλλου, στις 27/9 και ώρα 14:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα της Αγίας Παρασκευής.
● Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Κωστής
Δεκάλεπτα: 27-9, 12-20, 14-7, 19-13
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Κουκής-Κουτρουμπής): Καραβέλη 15, Αστραντίνη 4, Αστέρου 2, Μαρίνου 3, Δούρου, Κοιλιαρίδη 12, Πολίτη 6, Ζακυνθινού 10, Χριστακοπούλου 2, Καπερώνη 14 (2 τρ.), Σαπαλίδου 4
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Σκιαδάς-Μπακογιάννης): Βεργινάδη 10 (1 τρ.), Κουτέλα 12, Θάνου, Σαμιώτη, Πυλιώτη, Λιόντη, Μπακετέα 14 (1 τρ.), Παπακωνσταντίνου, Γαλανού 1, Αντωνογιαννάκη 12