Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ - ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 2-3

Οι παίκτες της Αμαλιάδας ανέτρεψαν
…την ανατροπή των Καλαματιανών!

ΕΦΤΑΣΑΝ στην πηγή ανατρέποντας το σε βάρος τους 0-1 κάνοντας το 2-1 στα σετ, αλλά ο Γιώργος Κουλιέρης και οι παίκτες του δεν έμελλε να πιούν να νερό αφού ο Κόροιβος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι σε 2-3!
Με την εμπειρία του παρελθόντος και την … «τρέλα» του Παναγιώτη Σαλαβασίλη που κυνηγούσε όλες τις φάσεις παίζοντας άμυνα και επίθεση με την ίδια ευκολία, ο Κόροιβος κατάφερε να βάλει τέλος στα όνειρα των παικτών του Ακρίτα Καλαμάτας να γευθούν για πρώτη φορά τη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής Ανδρών! Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως ο Ακρίτας στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μάνου Ξενάκη που λόγω προσαγωγού είναι πολύ πιθανό να μείνει εκτός για όλη τη σεζόν.
Πριν από ένα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στο Παρίσι.
Περίπου στα ίδια επίπεδα φάνηκαν οι δυο ομάδες στο πρώτο σετ με τον Κόροιβο να παίζει καλύτερα στο μπλοκ, ο Ακρίτας είχε ελπίδες αλλά τα πολλά ατομικά λάθη ήταν οι λεπτομέρειες που έκαναν τη διαφορά…
1ο σετ: Μια επίθεση του Τσούμα, με σταθερό μπλοκ του Κοσμά στον Ζαχαρόπουλου, ένα σερβίς του Καρούνου άουτ και ένα χτύπημα του Βραχνά στην αντένα έφεραν το σκορ στο 1-3. Σέρβις Βραχνά/ υποδοχή Σαλαβασίλης ο Σωτηρόπουλος σε πρώτο χρόνο έκανε το 4-6. (6-7, 7-8, 7-10, 9-11). Από το  9-13 έως και το 10-15 ο Παναγιωταράς έμεινε στη θέση του σερβίς. (12-17, 14-18). Σέρβις Μπελογιαννέα /υποδοχή μπλοκ Καρούνου στον αρχηγό του Κόροιβου Τσερεγκούνη για το 15-18.
Σέρβις Σαλαβασίλη /υποδοχή Καρούνος, ο Ζαχαρόπουλος έσπασε το μπλοκ των Τσούμα – Σωτηρόπουλου για το 16-20 κρατώντας τον Κόροιβο στο +4. Σέρβις Θεοδώρου /υποδοχή Σαλαβασίλης, πέρασε ο Τσούμας, στην αντεπίθεση με Βραχνά ο Ακρίτας τον οποίο μπλόκαρε ο Κοσμάς 19-23. (21-23, 22-24). Σέρβις Τσούμα /υποδοχή Καρούνος, άουτ σημάδεψε ο Βραχνάς για το 22-25.
2ο σετ: Μετά το ποδαρικό με το δεξί στο πρώτο σετ ο Κόροιβος έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο σετ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους καλαματιανούς να βρουν τα πατήματά τους και να μπουν στο παιχνίδι κερδίζοντας εύκολα με 25-16!
Ο Ακρίτας προηγήθηκε με 4-0, 6-1, 9-3, 11-3. Με Βραχνά και Ζαχαρόπουλο αλλά και τον πολύ καλό εχθές Θεοδώρου, ο Ακρίτας παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι και με +10 (15-5, 18-9, 21-12). Το σετ έκλεισε ο Καρούνος με καλή υποδοχή και εξίσου καλή επίθεση ξεφεύγοντας από το μπλοκ των Κοσμά – Παναγιωταρά για το 25-16.
3ο σετ: Η μεγάλη μάχη δόθηκε στο τρίτο σετ με τον Ακρίτα να κρατά τη διαφορά από την αρχή του σετ με 3-1, 6-4, ο Κόροιβος έφτασε στον πόντο με τον Σαλαβασίλη να πλασάρε πίσω από το μπλοκ για το 10-9. Ο Ακρίτας ξαναπήρε τη διαφορά με 13-9, 16-12, ο Κόροιβος ξανά όμως μείωσε κι έφτασε στην ισοφάριση 16-16 με τον Σαλαβασίλη. (18-19, 21-23). Οι ισοφαρίσεις σε 24-24, 25-25, 26-26, 27-27 κράτησαν το ενδιαφέρον και τον παλμό στα ύψη με τον ακρίτα να έχει τα απαραίτητα αποθέματα για να φτάσει τελικά με τον Ζαχαρόπουλο να κερδίζει τον Σαλαβασίλη στο μπλοκ για το 29-27.
4ο σετ: Η διαφορά ήταν μικρή σε 2-3, 4-6 από εκεί κι έπειτα όμως ο Κόροιβος πήρε διαφορά στο +3 (6-9, 8-11, 10-13) και στο +4 και +6 με 11-15 και 11-17, για να φτάσει γρήγορα στο 15-25.
Ται μπρέικ: Στην αρχή του σετ ο Κόροιβος πήρε 1-0 με τον Τσερεγκούνη, ισοφάρισε ο Ζαχαρόπουλος 1-1, ο Παναγιωταράς μπλόκαρε σταθερά τον Βραχνά για το 1-3, ένα in και ένα out του Ζαχαρόπουλου πήγαν το σκορ σε 2-4. Από δω και πέρα οι παίκτες του Ακρίτα δεν είχαν άλλα ψυχικά αποθέματα και ψυχραιμία για να κρατήσουν την κόντρα και το σκορ απέναντι στον αποφασισμένο Κόροιβο να φύγει με τους δυο βαθμούς. (4-9, 6-11, 8-12, 9-14). Σέρβις Θεοδώρου, ο Σαλαβασίλης έκανε την υποδοχή και ο Τσερεγκούνης σημάδεψε ορθά τον Θεοδώρου για το 10-15.
● Τα σετ: 22-25, 25-16, 29-27, 15-25, 10-15
ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Τρουπάκης, Βραχνάς, Καρούνος, Μπελογιαννέας, Ζαχαρόπουλος, Θεοδώρου, Κουλιέρης (λ)/ Μητρόπουλος, Πράττης, Σαρδέλης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Τσερεγκούνης, Σωτηρόπουλος, Παναγιωταράς, Τσούμας, Σαλαβασίδης, Κοσμάς, Μιχόπουλος (λ) / Τσαούσης, Παπαθεοδώρου, Παναγιωτόπουλος.