Final 4 Νεανίδων Καλαμάτας

Απόλλωνας Πατρών - ΓΣ Άργους
στον αυριανό μεγάλο τελικό

Ακρίτας  Καλαμάτας - ΓΕ Ναυπλίου ζευγάρι στον μικρό τελικό

Στην χθεσινή πρώτη ημέρα του Final 4 Νεανίδων που διεξάγεται αυτό το διήμερο στην Καλαμάτα, νικητής στον 1ο ημιτελικό αναδείχθηκε ο καλύτερος Απόλλωνας, επικρατώντας της Γε Ναυπλίου με 3-0 σετ.

Για την ιστορία στο 2ο δεύτερο σετ η ομάδα του Ναυπλίου πάλεψε για την ισοφάριση, φτάνοντας κοντά στο σκορ 20-20 και 23-21, αλλά ορισμένα λάθη στην υποδοχή της κόστισαν ακριβά!
Τα σετ 25-15, 25-22, 25-11.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κανελλοπούλου, Παπαγιάννη, Α. Σπηλιωτοπούλου, Κόλλια, Γκουβίτσου, Αικ. Παισίου, Κακαφώνη (λ), Κουκίου (λ),  Ν. Σπηλιωτοπούλου, Κομνηνού, Κάνιστρα, Κάτση.
ΓΕ ΝΑΥΠΛΙΟΥ:Σταθογιαννοπούλου, Κετρόι, Χορμή, Μπελεσιώτη, Χατζησοφρωνίου,Κατσουλιέρη ,Χρυσοβέργη (λ), Στεφανοπούλου, Τρίκκα, Σταύρου, Γεωργίου, Ασωνίτη.

Το Άργος προκρίθηκε
στον μεγάλο τελικό
Στον 2ο ημιτελικό η μάχη ήταν μεγάλη... Το πρώτο ειδικά σετ τα λέει όλα αφού οι παίκτριες του Κώστα Κουτράκη το κέρδισαν μετά απο μεγάλη κούρσα και αγωνία με 28-26!!!
Όμως το πιο ψύχραιμο Άργος κέρδισε τελικά τις Νεάνιδες του Ακρίτα, παρουσία αρκετού κόσμου στις κερκίδες, με 3-1 σετ.
Οι Καλαματιανές έχασαν με παιδαριώδη λάθη στο δεύτερο σετ, όπου πήρε το προβάδισμα με 2-0 ο Γ.Σ.Α. με αποτέλεσμα να πέσουν ψυχολογικά. Το τρίτο σετ βρήκε τις φιλοξνεούμενες συνεχώς μπροστά σκορ με 12-14, 14-15, 17-21 , και τελικά το Άργος ήταν αυτό που γιόρτασε τη νίκη αφού κέρδισε στο 4ο σετ με 19-25.
Τα σετ: 28-26 , 21-25, 19-25, 19-25