Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ – Α.Ο. ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 0-0

Παρέμεινε το +4 των «Νησιωτών»
στην κορυφή της Α΄ Τοπικής κατηγορίας!

ΟΥΤΕ νικητή, ούτε όμως και …χαμένο είχε το χθεσινό μεγάλο ντέρμπι της Α΄ τοπικής ανάμεσα στον Πάμισο Μεσσήνης και τον Α.Ο. Κυπαρισσίας, που έληξε 0-0 στο Δημ. Στάδιο της Μεσσήνης.
Το πολυαναμενόμενο παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, μόνο όμως προς την εστία του Ντουγέρογλου ο οποίος έκανε φανταστική εμφάνιση και έβαλε πολλά «στοπ» στους αντιπάλους του.
Η ομάδα των Σπύρου Τσίκινη – Νίκου Γεωργακλή παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +4 μετά το φινάλε του 1ου γύρου και μένει να φανεί πως θα εξελιχθεί το πρωτάθλημα… από το 2015 και έπειτα!
Οι «νησιώτες» είχαν την συντριπτική κατοχή, πολλές φάσεις μεταξύ των οποίων ένα δοκάρι και ένα ακυρωθέν γκολ, όμως η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη ήταν αυτή που κατάφερε να αποδράσει με τον βαθμό!
Στο παιχνίδι δεν έλειψαν και τα επεισόδια μετά το φινάλε του αγώνα μεταξύ των ανθρώπων της Κυπαρισσίας και της κερκίδας, όμως ευτυχώς δεν πήραν μεγάλη έκταση.
Στο α΄ μέρος ο Πάμισος είχε τις δυο πρώτες καλές στιγμές, με τον Ντουγέρογλου να «βγάζει» δύσκολα το σουτ του Ι. Καλογερόπουλο μετά το 1ο 10λεπτο και έπειτα την γυριστή κεφαλιά του Σεϊτά πριν την συμπλήρωση του 20ου λεπτού.
Στην συγκεκριμένη φάση οι άνθρωποι του Παμίσου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον ρέφερι Μπλάνα, αλλά και στον α΄ βοηθό Αδαμόπουλο καθώς θεώρησαν πως η μπάλα είχε περάσει την γραμμή στην κεφαλιά του Σεϊτάι.
Στην επανάληψη το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν μάλιστα και δοκάρι μετά το εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του Σεϊτάι στο 55ο λεπτό.
Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε 5 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, όταν μετά από λάθη της άμυνας του Α.Ο.Κ. ο Βλαχόπουλος βρήκε τον Σεϊτάι που σούταρε σχεδόν σε κενή εστία, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!
Μάλιστα, ο Σεϊτάι αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα λίγα λεπτά αργότερα, αφήνοντας τον Πάμισο με 10 παίκτες για το φινάλε.
● Διαιτησία: Γ. Μπλάνας, Κ. Αδαμόπουλος, Σ. Αθανασοπούλου
ΠΑΜΙΣΟΣ (Τσίκινης – Γεωργακλής): Καλλιντέρης, Τριανταφυλλάκης, Μανιάτης (56΄ λ. τρ. Βλαχόπουλος), Μωράκης, Ι. Τρίψας, Αργυρόπουλος, Τσιπλάκης (70΄ Α. Καλογερόπουλος), Χ. Τρίψας, Ι. Καλογερόπουλος, Ηλιόπουλος (80΄ Πατσιώτης), Σειτάι
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Ντουγέρογλου, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Π. Παναγόπουλος, Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Diop, Mitrov, Φ. Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου, Καρατζούλιας.