Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

Κέρδος για τον Μεσσηνιακό …απώλεια για τον Ακρίτα!

ΣΤΗΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΟΛΛΑ χαμογέλα στον Μεσσηνιακό μετά το 3-1 επί της Πρέβεζας!
Στο εκτός έδρας ματς της τελευταίας για το 2014 αγωνιστικής ημέρας, ο Μεσσηνιακός στάθηκε στο ύψος του και ζήτησε το αποτέλεσμα που του άξιζε σε ένα ματς με ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας και αρκετή σημασία τόσο στον βαθμολογικό όσο και στον αγωνιστικό τομέα!
Επρόκειτο άλλωστε για το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, αλλά και μια ακόμη ευκαιρία για τις «πράσινες» να αποδείξουν πως πραγματικά αξίζουν μια θέση στην Α2 Εθνική.
Το ματς στην Πρέβεζα εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι και αυτό φανερώνουν και τα σετ: 30-28, 26-28, 18-25 με τον Μεσσηνιακό να σφραγίζει τη νίκη στο τέταρτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού κερδίζοντας με 17-25 και 1-3 σετ.
Στον αντίποδα, ο Ακρίτας απώλεσε βαθμούς στην Πετρούπολη, όπου γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ. Το νωθρό ξεκίνημα έδωσε το πρώτο σετ στις γηπεδούχες δίχως δυσκολία (25-10), με τον Ακρίτα να «ξυπνά» στο δεύτερο σετ προσπαθώντας για την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε…
Τα δυο επόμενα σετ έκλεισαν με τον ΓΣ Πετρούπολης νικητή με 25-23 και 25-12 και 3-0 σετ.