Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

ΜΕΙΩΣΕ ΣΤΟΝ 1 ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΗΑΡ ΗΣΤ

Χαλαρή επικράτηση του Ακάδημου
επί του νεανικού ΑΟ Κρανιδίου

Την πιο εύκολη νίκη της σεζόν κατέκτησε ο Ακάδημος, ο οποίος επικράτησε του ήδη υποβιβασμένου Κρανιδίου με 95-52 χθες στην «Τέντα» για την 22η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών.
Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν να αγωνιστούν με 8 παίκτες, εκ των οποίων οι 5 ήταν ηλικίας κάτω των 18 ετών και μάλιστα οι 2 εξ’ αυτών ήταν 15 ετών!
Από την άλλη το δίδυμο των Ψυχογιού – Ροζακέα μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, δίνοντας την ευκαιρία στους αναπληρωματικούς να αφήσουν θετικά δείγματα στο παρκέ.
Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Σπαντιδέας με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ από κοντά βρέθηκε και ο νεαρός Ανδριανόπουλος που τα πήγε περίφημα σε ρόλο οργανωτή, όπως και ο Λαζαρακόπουλος που κυριάρχησε εύκολα στην ρακέτα.
Ο Ακάδημος μείωσε την απόστασή του από την ζώνη του υποβιβασμού και την Νήαρ Ηστ στον 1 βαθμό και καλείται πλέον στις εναπομένουσες 4 αγωνιστικές να ανατρέψει τα δεδομένα, με την ελπίδα ο πρωταθλητής της Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε. να είναι από τον 2ο και όχι από τον 1ο όμιλο (δηλαδή όχι της Αιτωλίας).
Από το ξεκίνημα του αγώνα η καλαματιανή ομάδα πήρε τα ηνία και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με 13 στο πίνακα του σκορ.
Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στην 2η περίοδο, όπου ο Ακάδημος έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (45-23) στο φινάλε.
Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν επικίνδυνα, αφού έμειναν δίχως πόντο μέχρι και τα 5:22 μετρώντας πολλά άστοχα σουτ και 4 λάθη. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία και με ένα 9-0 σερί μείωσαν στους 13 πόντους (32-45). Παρ’ όλα αυτά, ο Σπαντιδέας πήρε «φωτιά», σημειώνοντας 12 πόντους σε ένα 5λεπτο με 2 τρίποντα, «τελειώνοντας» ουσιαστικά τον αγώνα στο φινάλε της 3ης περιόδου με «buzzer beater» τρίποντο για το 66-41.
Στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι κυνήγησαν να πετύχουν την 1η «100άρα» της χρονιάς, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε.
● 10λεπτα: 24-11, 21-12, 21-18, 29-11
Διαιτητές: Στρέμπας - Φραγκούλη
Κριτές: Σμυρλή Αλεξ., Ζερμπίνος Κ., Κυριακοπούλου Μ.
Κομισάριος: Γιαλικάρης Παν.
Γιατρός: Ανδριανόπουλος Βασ.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ψυχογιός - Ροζακέας): Σπαντιδέας 20 (4 τρ.), Λαζαρακόπουλος 17, Ανδριανόπουλος 8, Τσικούρης 8, Αλοίμονος 8, Γιαννουκάκης 7, Γεωργανάς 6, Γιαννακόπουλος 6 (2 τρ.), Λουρμπέας 5 (1 τρ.), Σκοπέτος 5, Καραμπάτσος 2, Καζολέας 3 (1 τρ.),
ΚΡΑΝΙΔΙ (Κοντογιάννης): Κοντογιάννης 27 (3 τρ.), Λαμπίρης 3 (1 τρ.), Γαλάνης 2, Στρίγκος 4 (1 τρ.), Οργκές 6, Κωνσταντίνου 7 (1τρ.), Τζινόπουλος 1, Μπινιάρης 2