Κυριακή 21 Αυγούστου 2016

132ος έκοψε το νήμα του τερματισμού ο Τριφύλιος Μιχάλης Καλομοίρης!

«ΧΡΥΣΟΣ» ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΝΔΡΩΝ ΣΤΟ ΡΙΟ Ο ΚΕΝΥΑΤΗΣ ΚΙΠΤΣΟΝΓΚ
116ος Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΜΕΡΟΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΧΙΟ

ΣΤΟΝ Μαραθώνιο Ανδρών που διεξήχθη κατά την χθεσινή τελευταία ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο, είχαμε δυο ελληνικές συμμετοχές. Το νήμα του τερματισμού επιτυχώς έκοψαν ο Τριφύλιος δρομέας Μιχάλης Καλομοίρης και ο Χιώτης Χριστόφορος Μερούσης!
Συγκεκριμένα, ο Χριστόφορος Μερούσης τερμάτισε στην 116η θέση με χρόνο 2.29.43, ενώ ο Μιχάλης Καλομοίρης τερμάτισε στην 132η θέση με χρόνο 2.37.02 μετά από αξιέπαινη προσπάθεια και τους 155 δρομείς που βρέθηκαν στην εκκίνηση του μαραθωνίου δρόμου.
Ο Χριστόφορος Μερούσης με πρόβλημα και ενοχλήσεις στο πόδι τον τελευταίο καιρό, δεν μπόρεσε να κάνει γρήγορη κούρσα και τερμάτισε 116ος σε χρόνο 2.29.39.
Ο 30χρονος δικηγόρος και μαραθωνοδρόμος Μιχάλης Καλομοίρης ολοκλήρωσε τον αγώνα 132ος σημειώνοντας χρόνο: 2.37.03. Μάλιστα στο σημείο του τερματισμού τον περίμενε για έναν χαρούμενο και υπερήφανο εναγκαλισμό, ο συναθλητής του, Χριστόφορος Μερούσης!

Η συμμετοχή του Τριφύλιου δρομέα στον Μαραθώνιο στο Ρίο (έλκει την καταγωγή από την Φλόκα του Δήμου Τριφυλίας) ως το 83ο μέλος της Ελληνικής αποστολής, ήταν μια σπουδαία στιγμή στη ζωή του και ο επιτυχής τερματισμός του στον Μαραθώνιο στο Ρίο, θα είναι σίγουρα μια αξέχαστη εμπειρία ζωής…
Ως ερασιτέχνης δρομέας, ο Μιχάλης, προκρίθηκε βάση, θυμίζουμε, όχι τον χρόνο που είχε πετύχει, αλλά της θέσης στη 10αδα σε εγκεκριμένο Μαραθώνιο και συγκεκριμένα της 8ης θέσης στον Μαραθώνιο της Ρώμης. Στο Ρίο ο Μιχάλης δεν εκπροσώπησε μόνο τη χώρα μας, αλλά κάθε ερασιτέχνη επίδοξο δρομέα και μαραθωνοδρόμο και πέτυχε το καλύτερο που μπορούσε! Εις ανώτερα…

● Τα περάσματα των εκπρόσωπων της Ελλάδας στον Μαραθώνιο του Ρίο (από το runningnews.gr):