Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

Ο Τσουκάλης «φώναξε …παρών» στο 92ο λεπτό!

ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΑΤΣ «ΕΓΡΑΨΕ» ΤΟ 3-2 ΤΟΥ ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΧΑΪΚΗΣ

ΙΣΟΦΑΡΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ 89΄ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ

ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΑΠΟ ΤΟ 0-1

Απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη χθες το μεσημέρι στο γήπεδο «Στ. Παπαδόπουλος», ανάμεσα στον Μεσσηνιακό και την Αχαϊκή, που βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 3-2.
Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 12΄, «γύρισαν» το ματς στο 61΄ και παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκαν στο 89΄ από λάθος του Κυριακόπουλου, έφτασαν στην νίκη στο 92ο λεπτό με τον Βαγγέλη Τσουκάλη να αναδεικνύεται η «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Τσάκωνα!
Στο παιχνίδι παρευρέθησαν περισσότεροι από 300 φίλαθλοι της Καλαματιανής ομάδας, ενώ στον αντίποδα η Αχαϊκή είχε να επιδείξει περίπου 30 οργανωμένους οπαδούς, οι οποίοι τουλάχιστον στο πρώτο μισάωρο ήταν αρκετά θορυβώδεις και κέρδισαν την μάχη της εξέδρας.
Στο ματς παρευρέθη και ο πρόεδρος του Μεσσηνιακού και μεγαλοεπιχειρηματίας Σταύρος Παπαδόπουλος, που παρακολούθησε ολόκληρο το παιχνίδι της ομάδας του.

Μπήκε αγχωμένα
και το «πλήρωσε»
Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ αγχωμένα στο παιχνίδι και έδωσαν το δικαίωμα στην Αχαϊκή να βγει μπροστά και να πετύχει το πρώτο τέρμα του αγώνα στο 12΄ με τον Δημητρακόπουλο. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και βγήκαν μπροστά με σκοπό να φέρουν το ματς στα ίσια, όμως οι Αχαιοί αμύνονταν αποτελεσματικά και μάλιστα παρ’ ολίγον να πετύχουν το 0-2 στο 29΄, όμως τους έσωσε το κάθετο δοκάρι σε σουτ του Ράγια.
Μετά το πρώτο μισάωρο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς οι φιλοξενούμενοι «έκατσαν» στο υπέρ τους 1-0, με αποτέλεσμα να ισοφαριστούν στο 39΄ από τον Βιτάλι.

Ανατροπή και
«χρυσός» Τσουκάλης

Στην επανάληψη το σύνολο του Δημήτρη Τσάκωνα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και απόρροια αυτού ήταν το γκολ που πέτυχε στο 61ο λεπτό με τον Χελά, ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή.
Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν για ένα ακόμα γκολ, όμως δεν μπορούσαν να σημειώσουν τελικές προσπάθειες στο… «τσακ».
Ενώ φαινόταν πως θα κρατήσει εύκολα το υπέρ του 2-1 ο Μεσσηνιακός, στο 89ο λεπτό και σε μια τελείως ανύποπτη φάση ο Κυριακόπουλος έκανε λάθος που δεν αρμόζει στην κλάση του, αφού ανέτρεψε τον Δημητρακόπουλο μετά από λανθασμένη έξοδο και έδωσε το δικαίωμα στους Αχαιούς να ισοφαρίσουν με τον Λαμπρόπουλο από τα 11 βήματα.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν λογαριάσει χωρίς τον Τσουκάλη!
Ο βραχύσωμος ακραίος φορ κατάφερε να πετύχει το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης στο 92ο λεπτό και να χαρίσει 3 πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του!

Το φιλμ του αγώνα
9΄ από λάθος των αμυντικών της Αχαϊκής ο Μπεγέτης από δεξιά γίνεται κάτοχος και σουτάρει εκτός περιοχής, όμως ο Χάχαλης αποκρούει στην γωνία του
12΄ ο Δημητρακόπουλος φεύγει στην αντεπίθεση υπό την επιτήρηση του Μπιμπίρη, μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ από δεξιά νικά τον Κυριακόπουλο για το 1-0
28΄ βολέ ο Δημητρακόπουλος εκτός περιοχής, εύκολα ο Κυριακόπουλος
29΄ «φωτοβολίδα» του Ράγια από τα 35 μέτρα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μεσσηνιακού
38΄ ωραίο μακρινό σουτ του Μπεγέτη από αριστερά, άουτ η μπάλα
39΄ ο Μπεγέτης κάνει το δυνατό πλάγιο από δεξιά, η μπάλα φτάνει στην «καρδιά» της άμυνας της Αχαϊκής και ο Βιτάλι με κεφαλιά νικά τους αντιπάλους του και τον Χάχαλη και ισοφαρίζει σε 1-1
44΄ κόρνερ του Ταχματζίδη, ο Τσουλάκος πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Χάχαλης αποκρούει εύκολα
46΄ σέντρα-σουτ του Ταχματζίδη από αριστερά, δύσκολα σε κόρνερ ο Χάχαλης
51΄ ο Αργυρόπουλος περνά όλη το κέντρο των Αχαιών και βγάζει τον Βιτάλι στα δεξιά μόνο του, αυτός μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει όμως ο Λαμπρόπουλος έβαλε σωτήρια το τάκλιν
56΄ ο Ταχματζίδης «αδειάζει» τον αμυντικό της Αχαϊκής και σουτάρει δυνατά από αριστερά, όμως ο Χάχαλης έπεσε στην κλειστή του και απέκρουσε σε κόρνερ
61΄ σέντρα του Μπαστακού από αριστερά, ο Χάχαλης διώχνει προσωρινά και η μπάλα φτάνει στον Τσουλάκο. Αυτός βλέπει τον πορτιέρο της Αχαϊκής εκτός θέσης και πλασάρει ψηλοκρεμαστά και ο Χελάς στο 2ο δοκάρι με κεφαλιά σε κενή εστία «γράφει» το 2-1
89΄ από μακρινή μπαλιά των αμυντικών της Αχαϊκής, ο Κυριακόπουλος βγαίνει χωρίς λόγο να αποσοβήσει τον κίνδυνο, παρά το γεγονός πως ήταν δυο οι αμυντικοί του Μεσσηνιακού και χάνει την μπάλα. Ο Δημητρακόπουλος «τσιμπά» και ο πορτιέρο των «πρασίνων» τον ανατρέπει, με τον ρέφερι Τσαμούρη να δίνει σωστά το πέναλτι.
Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει ο Λαμπρόπουλος, ο οποίος σημαδεύει σωστά και φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσια για το 2-2
90΄ ωραίο μακρινό σουτ του Μπεγέτη, ελάχιστα άουτ!
92΄ ο Νινιός εκτελεί το μακρινό φάουλ, η μπάλα περνά από όλους και ο Τσουκάλης στο 2ο δοκάρι γίνεται κάτοχος της μπάλας και πλασάρει εξ’ επαφής, πετυχαίνοντας το 3-2!
● Διαιτησία: Α. Τσαμούρης, Α. Σινοράκης, Η. Κοτζαμανίδης (Πειραιά)
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος, Νινιός, Μπαστακός, Κουρεντζής, Μπιμπίρης, Μπεγέτης, Αργυρόπουλος Ταχματζίδης (83΄ Τσουκάλης), Βιτάλι (93΄ Πετρόγιαννης), Τσουλάκος, Χελάς
ΑΧΑΪΚΗ: Χάχαλης, Νικολόπουλος, Ρέλλου (65΄ Ντάζος), Λαμπρόπουλος, Διακάτος, Ράγιας, Μητρόπουλος (55΄ Καζαντζής), Κυριακόπουλος, Σαμίκος (46΄ Μπεκίρης), Δημητρακόπουλος, Αποσκίτης