Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Ο Συμελίδης στο 91ο λεπτό έριξε στο «καναβάτσο» την «Μαύρη Θύελλα»!

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΜΕ 2-0 ΣΤΟ 20΄, ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 31΄ ΕΙΧΕ ΙΣΟΦΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ… ΧΑΣΕΙ!

● ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ ΟΙ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ» ΑΠΟ ΤΟ 66΄ ΛΟΓΩ ΑΥΣΤΗΡΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ

● ΦΩΝΑΞΑΝ «ΠΑΡΩΝ» ΠΕΡΙΠΟΥ 5000 ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Ψυχοφθόρα ήττα γνώρισε η «Μαύρη Θύελλα» χθες στο Δημ. Στάδιο Παραλίας από την Ερμιονίδα με 3-2, χάρη σε τέρμα του Συμελίδη στο 91ο λεπτό και παρά το γεγονός πως προηγούνταν με 2-2 στο 20΄!
Η καλαματιανή ομάδα απώλεσε την διαφορά των δυο τερμάτων μέσα σε 10 λεπτά, έμεινε με 10 παίκτες στο 66΄ λόγω αποβολής του Καλογερόπουλου και κατάφερε να δεχθεί γκολ στο φινάλε, δυο λεπτά αφ’ ότου ο Πούτσι έχασε τεράστια ευκαιρία να αλλάξει την έκβαση του αγώνα…

Το Δημ. Στάδιο έζησε μεγάλες στιγμές στο χθεσινό ματς, καθώς οι κερκίδες του γέμισαν με σχεδόν 5000 φίλαθλους της «Μαύρης Θύελλας», κάτι που παραπέμπει σε παλιές καλές εποχές! Ο κόσμος ήταν συγκλονιστικός και καθοριστικός στο απίστευτο ξεκίνημα των γηπεδούχων και ευχή όλων είναι να συνεχίσει να δίνει το παρών κατ’ αυτόν τον αριθμό και να μην αποτελεί το ματς αυτό μεμονωμένο γεγονός.

Το τρομερό
πρώτο 20λεπτο
Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή και προπονητή της «Καλαμάτας», Ντίνου Δημητρακόπουλου. Το καταπληκτικό κλίμα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της ομάδας φαίνεται πως έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα που μέχρι το 5΄ είχε ήδη χάσει 3 κλασσικές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να τα έχουν τελείως χαμένα. Κάπως έτσι ήρθαν τα πρώτα δυο τέρματα της «Μαύρης Θύελλας», με τους Κωνσταντόπουλο στο 16΄ και Ηλιόπουλο στο 20΄.

…Και η
απάντηση
Μετά το αρχικό «σοκ» η Ερμιονίδα «ξύπνησε» και εκμεταλλευόμενη τα τρομερά κενά ειδικά στον χώρο του κέντρου και τα απανωτά λάθη της άμυνας της καλαματιανής ομάδας έφερε το ματς στα ίσια με γκολ των Συμελίδη (20΄) και Βλαχόπουλου (31΄).
Το πρώτο μέρος έληξε στο 2-2 και με την γηπεδούχο ομάδα να έχει χάσει ένα τρομερό προβάδισμα, ενώ με την έναρξη του 2ου άρχισαν οι απανωτές ευκαιρίες για τους δυο μονομάχους, ειδικά για την «Καλαμάτα».

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο στο 66΄, όταν ο Καλογερόπουλος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μια πολύ αυστηρή απόφαση του ρέφερι Σελίμου. Μετά το 70ο λεπτό οι παίκτες της Ερμιονίδας έπεφταν με το παραμικρό και καθυστερούσαν αρκετά τον ρυθμό του αγώνα.
Μέχρι που ήρθε η φάση του 89ου λεπτού που έκρινε όλο τον αγώνα, με τον Πούτσι να σπαταλά μια απίστευτη ευκαιρία για να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του. Δυο λεπτά αργότερα ο Συμελίδης ήρθε για να ρίξει στο «καναβάτσο» την «Καλαμάτα» και να γράψει το τελικό 2-3.

Το φιλμ του αγώνα
3΄ σέντρα του Λιόλιου από αριστερά, ο Καλαντζής κοντρολάρει μέσα στη περιοχή και τροφοδοτεί τον Σκόνδρα στα δεξιά, αυτός πλασάρει με τη μια προ του Κραβαρίτη αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ
4΄ σέντρα του Σκόνδρα από δεξιά, ο Καλαντζής στο 2ο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτυπά στην «ρίζα» του δοκαριού και άουτ
5΄ ο Καλογερόπουλος βγάζει δεξιά στον Ηλιόπουλο, αυτός σουτάρει διαγώνια με τον Κραβαρίτη να αποκρούει και την μπάλα να κοντράρει στην πλάτη του Κιοσέ που βρισκόταν πάνω στη γραμμή
15΄ ασθενές σουτ του Καλογερόπουλου από δεξιά, λίγο άουτ
16΄ κόρνερ του Καραχάλιου, ο Κωνσταντόπουλος πιάνει την κεφαλιά, ο Κραβαρίτης αποκρούει ασθενώς και ο αμυντικός της «Καλαμάτας» με νέα κεφαλιά σκοράρει για το 1-0!
20΄ μακρινή μπαλιά του Λιόλιου από αριστερά, ο Κραβαρίτης βγαίνει από την περιοχή του και στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι βρίσκει αέρα, με τον Ηλιόπουλο να παίρνει τη μπάλα και να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-0
25΄ στην αντεπίθεση η Ερμιονίδα, ο Καλογερόπουλος κάνει λάθος και ο Παπανικολάου από δεξιά βγάζει μόνο του τον Συμελίδη, ο οποίος πλασάρει τον Ριγανά για το 1-2
27΄ ο Βλαχόπουλος βγάζει μπαλιά από δεξιά, ο Carlos αφύλαχτος μέσα στη περιοχή πλασάρει όμως είναι άστοχος
31΄ οι Καντούτσης και Καλογερόπουλος δεν διώχνουν σωστά για την «Καλαμάτα», με τον Βλαχόπουλο να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και να βγαίνει μόνος του με τον Ριγανά, για να ισοφαρίσει σε 2-2
40΄ ο Καλαντζής μπαίνει στη περιοχή από αριστερά και σουτάρει, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
46΄ μακρινό φάουλ του Καραχάλιου, ο Κραβαρίτης διώχνει σε κόρνερ
47΄ κόρνερ του Καραχάλιου, ο Καλαντζής πιάνει την εξ’ επαφής κεφαλιά όμως ο Κραβαρίτης κάνει απίστευτη απόκρουση στη γωνία του!
50΄ κόρνερ του Στάικου, ο Δήμας πλασάρει εξ’ επαφής όμως στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
51΄ σουτ του Καραχάλιου από δεξιά, σταθερά ο Κραβαρίτης
54΄ κόρνερ του Καραχάλιου, ο Μαρτίνος πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Ηλιόπουλος στο 2ο δοκάρι πλασάρει, όμως δεν βρίσκει στόχο από κοντά!
55΄ παράλληλη σέντρα του Ηλιόπουλου από δεξιά, η μπάλα περνά απ’ όλους και ο Καλαντζής στο 2ο δοκάρι πλασάρει από τα 2 μέτρα, αλλά είναι και αυτός άστοχος
70΄ σέντρα του Βλαχόπουλου, ο Στάικος πιάνει την καρφωτή σκαστή κεφαλιά και ο Ριγανάς δείχνει τρομερά ρεφλέξ, αποκρούοντας σε κόρνερ
81΄ διαγώνιο βολέ του Ηλιόπουλου εντός περιοχής, άουτ
89΄ ωραία σέντρα του Ηλιόπουλου από αριστερά, ο Καλαντζής στην προσπάθεια του να κάνει κοντρόλ «στρώνει» στον επερχόμενο Πούτσι, ο οποίος από την μικρή περιοχή πλασάρει άουτ!
91΄ ωραία κάθετη του Μαυρόπουλου στον Συμελίδη, αυτός μπαίνει στη περιοχή και με συρτό διαγώνιο σουτ από αριστερά νικά τον Ριγανά για το τελικό 2-3!
● Διαιτησία: Σελίμος, Παλλαμίδας, Σταματάκος Συνδέσμου Λακωνίας
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ»: Ριγανάς, Καλογερόπουλος, Λιόλιος (39΄ λ. τρ. Τσόπελας), Καντούτσης, Κωνσταντόπουλος, Μαρτίνος, Καραχάλιος (71΄ Σκαρλάτος), Ζαχαρόπουλος, Ηλιόπουλος, Σκόνδρας (46΄ Πούτσι), Καλαντζής
ΑΕ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ: Κραβαρίτης, Παπανικολάου, Σαμαράς, Τσώνης, Ιασωνίδης, Κιοσές, Στάικος, Συμελίδης, Carlos (64΄ Μαυρόπουλος), Δήμας, Βλαχόπουλος (81΄ Σχοινάς)