Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε με 2-0 από την Ερμιονίδα ο Μεσσηνιακός

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΤΣΟΥΛΑΚΟΥ ΣΤΟ 11΄

Πάλεψε όσο μπορούσε ο Μεσσηνιακός απέναντι στη Ερμιονίδα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-0 χάρη σε δυο τέρματα μέσα σε 5 λεπτά (56΄, 61΄).
Οι «πράσινοι» κρατούσαν το σκορ μέχρι εκείνο το σημείο, όμως οι απουσίες τους φάνηκαν, καθώς πέρα των Κουρεντζή – Αργυρόπουλου ο Τσουλάκος τραυματίστηκε στο 11΄ και βγήκε αλλαγή!
Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν μοιρασμένο μέχρι και το 30΄, όταν η Ερμιονίδα πήρε τα ηνία και ήταν αρκετά απειλητική.
Ωστόσο, ο Μεσσηνιακός ήταν αυτός που έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους με τον Ταχματζίδη στο 45ο λεπτό να αστοχεί σε τετ α τετ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και συνέχισαν να πιέζουν, ανοίγοντας τελικά το σκορ στο 56ο λεπτό με τον Βλαχόπουλο. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, γκολ το οποίο έριξε στο καναβάτσο ψυχολογικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειχναν μέχρι το 80΄ να τα έχουν χαμένα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πίεσαν για κάποιο τέρμα και είχαν ευκαιρίες, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί και το σκορ παρέμεινε στο 2-0.

Το φιλμ του αγώνα
22΄ δυνατό σουτ του Carlos, δύσκολα σε κόρνερ ο Κυριακόπουλος
24΄ κόρνερ του Ταχματζίδη, ο Μπιμπίρης μόνος του στο 2ο δοκάρι κάνει το σουτ, όμως ο Πονηρός αποκρούει
30΄ φάουλ του Στάικου, ο Τσώνης πιάνει την πρώτη κεφαλιά με την μπάλα να κατευθύνεται στα δίχτυα, όμως ο Βλαχόπουλος από θέση οφσάιντ σκοράρει με προβολή και ακυρώνεται το γκολ
45΄ σε υποδειγματική αντεπίθεση των «πράσινων» ο Βιτάλι βγάζει δεξιά στον Ταχματζίδη, αυτός μπαίνει στην περιοχή και βγαίνει τετ α τετ με τον Πονηρό, όμως το πλασέ του είναι απελπιστικά άουτ, με τους Βιτάλι και Χελά να περιμένουν πάσα για να σκοράρουν σε κενό τέρμα!!!
47΄ δυνατό σουτ του Συμελίδη εκτός περιοχής, αποκρούει δύσκολα ο Κυριακόπουλος στην γωνία του
56΄ ο Στάικος περνά δυο παίκτες από αριστερά και πασάρει στον Βλαχόπουλο, αυτός ελίσσεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ νικά τον Κυριακόπουλο για το 1-0
61΄ παράλληλη συρτή μπαλιά του Σαμαρά από αριστερά, η μπάλα περνά από όλους και ο Βλαχόπουλος στο 2ο δοκάρι σκοράρει σε κενή εστία 2-0
70΄ απευθείας ο Δήμας, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Κυριακόπουλος
90΄ σουτ του Παπανικολάου εκτός περιοχής, ο Κυριακόπουλος διώχνει με γροθιές και στην επαναφορά ο Στάικος σκοράρει από θέση οφσάιντ
91΄ σουτ του Σπανού εκτός περιοχής, τρομερή απόκρουση του Πονηρού
92΄ από κόρνερ του Μπαστακού, ο Μπιμπίρης στο 2ο δοκάρι γύρισε στην περιοχή και ο Μπεγέτης βάζει την προβολή αλλά είναι άστοχος
● Διαιτησία: Ν. Ανούσος, Γ. Παλαμίδας, Ε. Παυλερού Συνδ. Λακωνίας
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος, Νινιός, Δασκαλάκης, Μπαστακός, Μπιμπίρης, Μπεγέτης, Σπανός, Ταχματζίδης (71΄ Κουλουράς), Βιτάλι, Τσουλάκος (11΄ λ. τρ. Μερκούρης), Χελάς (78΄ Πουλάκος)

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ: Πονηρός, Κιοσσές, Δήμας (82΄ Σχοινάς), Τσώνης, Ιασωνίδης, Παπανικολάου, Στάικος, Βλαχόπουλος, Συμελίδης (88΄ Μουκίδης), Carlos (62΄ Μαυρόπουλος)