Τετάρτη 12 Μαρτίου 2014

Έδειξαν ψυχή και προκρίθηκαν τα κορίτσια του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας!

ΑΝΕΤΡΕΨΑΝ ΤΟ ΣΚΟΡ ΑΠΟ ΤΟ 0-1 ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΤΑΪ ΜΠΡΕΪΚ ΜΕ ΤΟ ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ

Απίστευτα ψυχικά αποθέματα επέδειξαν τα κορίτσια του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας, τα οποία πέτυχαν μεγάλη ανατροπή – πρόκριση στο Βόλεϊ Κοριτσιών Λυκείων με 2-1 σετ απέναντι στο ΓΕΛ Σπάρτης.
Οι καλαματιανές αθλήτριες δεν μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα να χάσουν σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-19, όμως το 2ο σετ ήταν μια τελείως διαφορετική υπόθεση.
Μετά το αρχικό 3-3, η Σπάρτη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του 3ου ΓΕΛ και πέρασε μπροστά με 10-3 χάρη σε δυνατά σερβίς της Πιεράκου. Το καλαματιανό σχολείο απάντησε και μείωσε στους 4 πόντους, όμως η Σπάρτη με νέο σερί πήγε μπροστά.

Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση, με το 3ο ΓΕΛ αρχικά να μειώνει σε 12-14 και 13-15 χάρη σε προσωπικούς πόντους της Κ. Μπότη και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 15-15 με την Καράμπελα.
Ακολούθησαν δυο πόντοι που έβαλαν μπροστά το 3ο ΓΕΛ και παρά το γεγονός πως η Σπάρτη μείωσε σε 16-17, δυο πόντοι από την Κ. Μπότη και ένας άσος από την Σταθουλοπούλου έκαναν το σκορ 17-21. Από κει και πέρα το 3ο ΓΕΛ δεν ξανακοίταξε πίσω και πήρε το 2ο σετ με 17-25 και όλα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ, στο οποίο …έσπασαν καρδιές!

Η Σπάρτη μετά το αρχικό 2-2 και μετά 4-4 πήρε προβάδισμα με 6-4 και διατηρήθηκε μπροστά με έναν πόντο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Κ. Μπότη. Μετά από λάθη των δυο ομάδων το σκορ έφτασε στο 11-12, όταν το 3ο ΓΕΛ με ένα σερί 4-0 (!) χάρη στο ασταμάτητο σερβίς της Καράμπελα και δυνατό καρφί της Παπουτσή!
Τα σετ:19-25 (17΄), 25-17 (20΄), 15-12 (12΄)
Διαιτητές: Σαραβελάκης, Γιαννακάκος
Σημειωτές: Δημητρόπουλος Γ., Μακροπούλου Ε.
Ιατρός: Πανοπούλου Κ.

3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Ε. Τασιόπουλος): Κ. Μπότη, Μαργέλη, Παπουτσή, Καράμπελα, Σταθουλοπούλου, Γεωργουλάκου, Λευκιμιάτη, Ρομπάκη, Βουρλά, Κοντογόνη, Ε. Μπότη, Πιτσιλή – Χατζή

2ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ: Φλουρά, Κουτσουμάνη, Μουλάκη, Βεκράκου, Κουβελιώτη, Λαδά, Μοσχοβάκου, Νικολακάκου, Πιεράκου, Στούμπου, Χρηστάκου, Τσάτουμα