Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2-1 ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΕ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΟΥΣ ΝΗΣΙΩΤΕΣ

«Μίλησε» ο Φιλόπουλος στο 70΄ για τον Πάμισο

Ένα εξαιρετικά δύσκολο «διπλό» κατέκτησε ο Πάμισος Μεσσήνης απέναντι στο Φαραί με 2-1, παραμένοντας στο +2 από την Κυπαρισσία μια στροφή πριν το φινάλε της Α΄ τοπικής.
Οι «νησιώτες» προηγήθηκαν με τον Χ. Τρίψα, όμως ισοφαρίστηκαν στο β΄ μέρος από τον Χριστόπουλο και στάθηκαν τυχεροί σε δυο στιγμές με τους Φλέσσα – Χριστόπουλο, όμως ο Φιλόπουλος στο 70΄ πέτυχε το 2-1 και έσωσε την ομάδα του από πιθανή απώλεια.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα των Τσίκινη – Γεωργακλή ήταν ανώτερη και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η οποία μεταφράστηκε σε ένα πανέμορφο γκολ του Χ. Τρίψα στο 16ο λεπτό.
Ωστόσο στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και στο 56΄ ο Χριστόπουλος πέτυχε ένα δύσκολο τέρμα και ισοφάρισε σε 1-1. Σε εκείνο το σημείο ξύπνησαν μνήμες από το 2-2 των δυο ομάδων στην Μεσσήνη, καθώς το Φαραί έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τους Χριστόπουλο και Φλέσσα.

Ωστόσο, στο 70ο λεπτό «μίλησε» ο Φιλόπουλος, ο οποίος βρέθηκε μόνος στο 2ο δοκάρι και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Το φιλμ του αγώνα
11΄ ο Αντωνίου βγάζει την σέντρα από δεξιά, ο Χ. Τρίψας κερδίζει τις κόντρες όμως αδυνατεί να σουτάρει προ του Βόλου, ο οποίος αποκρούει

13΄ διαγώνιο σουτ του Χ. Τρίψα, μπλοκάρει ο Βόλος
16΄ εκπληκτικό σουτ του Χ. Τρίψα εκτός περιοχής, η μπάλα καταλήγει στο αριστερό «Γ» του Βόλου για το 1-0
27΄ κεφαλιά – πάσα του Φλέσσα στον Χριστόπουλο, αυτός πιάνει ανενόχλητος το βολέ από το ύψος του πέναλτι αλλά είναι πολύ άστοχος
35΄ φάουλ του Πατσιώτη, ο Ηλιόπουλος πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως ο Βόλος αποκρούει εντυπωσιακά
56΄ ο Χριστόπουλος κοντρολάρει στα αριστερά της περιοχής και πιάνει εξαιρετικό διαγώνιο σουτ από δύσκολη θέση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για το Φαραί

59΄ ο Χριστόπουλος κλέβει και φεύγει στην κόντρα, όμως αντί να μπει στην περιοχή προτίμησε ανεπιτυχώς να «σκάψει» τον – εκτός θέσης – Ανδρέου, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα
61΄ ο Φλέσσας από το ύψος της μεγάλης περιοχής πιάνει δυνατό χαμηλό σουτ, όμως η μπάλα περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
65΄ σουτ του Χ. Τρίψα εκτός περιοχής, ο Βόλος αποκρούει δύσκολα στην γωνία του σε κόρνερ
70΄ κόρνερ του Αντωνίου, ο Ηλιόπουλος πιάνει την πρώτη κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και ο Φιλόπουλος στο 2ο δοκάρι με σουτ σκοράρει για το 2-1 υπέρ του Παμίσου