ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ 56-38 ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΛΑΜΙΑΣ

«Χρυσή» σελίδα στο Μεσσηνιακό Μπάσκετ
πρόσθεσαν οι γυναίκες της «Καλαμάτας ’80»!
ΣΕ ΥΠΟΘΕΣΗ …ΑΦΩΝ ΜΑΛΑΜΑ (34 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΥΝΟΛΟ) ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Ιστορία έγραψε το γυναικείο τμήμα της «Καλαμάτας ’80», κατακτώντας την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών!
Τα κορίτσια του Θοδωρή Γιαννακόπουλου πήραν το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι στην Αναγέννηση Λαμίας με 56-38 και έγιναν αυτόματα η πρώτη γυναικεία ομάδα από την Μεσσηνία που ανεβαίνει στην εν λόγω κατηγορία…
Ο αγώνας εξελίχθηκε σε υπόθεση των αδερφών Μάλαμα, οι οποίες σκόραραν τους 34 από τους 56 πόντους της καλαματιανής ομάδας και χάρισαν μια σχετικά εύκολη όπως εξελίχθηκε νίκη, καθώς η αντίπαλη ομάδα αντιστάθηκε μόνο στο 1ο δεκάλεπτο.
Μαζί με τις «πράσινες» ανέβηκε από τον έτερο όμιλο το Αρκάδι Ρεθύμνου με τρεις νίκες. Η «Καλαμάτα ’80» έδωσε μόλις έναν αγώνα στον όμιλο της, καθώς η Σχερία Κέρκυρας είχε αποσυρθεί από το πρωτάθλημα. Χθες το πρωί (10 π.μ.) η Αναγέννηση Λαμίας έδωσε αγώνα μπαράζ με τον Βούρειο Χίου και γνώρισε βαριά ήττα με 72-31. Οι νικητές ωστόσο δεν ανεβαίνουν αυτόματα στην Α2 Γυναικών.

Με …ειδική
συνοδεία!
Η γυναικεία ομάδα των «Λύκων» είχε συνοδεία στο Μετς τόσο μέλη του Δ.Σ. της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. όσο και καλαματιανούς φιλάθλους οι οποίοι έδωσαν «ηχηρό» παρόν και στήριξαν τις προσπάθειες των παικτριών.
Στον αγώνα παρευρέθη και ο πρόεδρος της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. Γιάννης Κουτραφούρης.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτριες του Γιαννακόπουλου συνάντησαν αντίσταση μόνο στο 1ο δεκάλεπτο, όμως από τη στιγμή που πήραν μπρος με «μπροστάρισσες» τις Βίνα και Αφροδίτη Μάλαμα, πήραν μεγάλο προβάδισμα και με επιμέρους σκορ 20-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 28-15. Από κει και πέρα απλά διατήρησαν το προβάδισμα τους για να φτάσουν στο τελικό 56-38.

● Αναγέννηση Λάμιας – «Καλαμάτα ’80»        38-56
Διαιτησία: Χρηστίδης Π., Χρηστίδης Ηλ.
10λεπτα: 8-8, 15-28, 28-44, 38-56
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Κουμπούρας): Βερβέρη 13 (1τρ.), Μακαλιά 8, Γεωργαντζά 6, Αναστούλη 4, Αντωνοπούλου 3, Μονάντερου 2, Χαλδούπη 2, Ντζάθα, Πανουργιά, Αναγνωστοπούλου, Λάσκαρη
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80» (Γιαννακόπουλος): Α. Μάλαμα 18, Β. Μάλαμα 16, Γανωτή 8, Μεσσίνη 5 (1τρ.), Βεργινάδη 4 (1τρ.), Θάνου 3, Πολιτοπούλου 2, Μαθιούδη, Κουτίβα, Αναστοπούλου, Μπρεζεράκου.

● ΕΑ Παραλίας Πάτρας – Αρκάδι Ρεθ.   45-65
Διαιτησία: Μαγγουνής, Πλιάκας
Δεκάλεπτα: 19-22, 29-38, 33-56, 45-65
ΕΑ ΠΑΡ. ΠΑΤΡΑΣ: Πεντεσκούφη 2, Μπουγιούκου 14 (2τρ.), Τσίρου 4, Μαυρομάτη , Πανίτσα Β. , Πίττακα 9 (1τρ.), Πανίτσα Α. 2, Δερμάτη 3, Σωτηροπούλου 7, Γιαννοπούλου, Ανδριοπούλου 2, Μουζάκη 2.

ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Μπότσι 17 (2τρ.), Περάκη 23, Αγαθαγγέλου 6(1τρ.), Ζουμπεράκη 14(1τρ.), Σταθοπούλου 2, Μιχελιδάκη, Μούκα, Λίτσι 2, Δημήτρη 14(1τρ.), Λελεδάκη 4, Μίχου 4, Στεφάνου