ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ 6ου ΘΕΡΙΝΟΥ «MESSINITENNIS OPEN 2014»

Νίκος Γαλάνης και Βάσια Μπίζου
κορυφαίοι στα Μονά Ανδρών και Γυναικών

ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

Δυνατές αναμετρήσεις και τους καλύτερους και πιο σκληρούς τενίστες και τενίστριες ανέδειξε σε νικητές το 6ο καλοκαιρινό τουρνουά «MESSINITENNIS OPEN 2014» του Ομίλου Αντισφαίρισης Μεσσήνης, που ολοκληρώθηκε την περασμένη εβδομάδα.
Το φινάλε ήρθε με την διεξαγωγή των τελικών αγώνων σε όλες τις κατηγορίες ανδρών και γυναικών στο αθλητικό κέντρο Αγίου Νικολάου όπου φιλοξενήθηκε το τουρνουά 2 με 13 Αυγούστου.
Στο τουρνουά σημειώθηκε ρεκόρ συμμετοχών με αθλητές απ’ όλη την Πελοπόννησο, αφού σε όλες τις κατηγορίες ξεπέρασαν τις 75 κι όλοι οι αθλητές έμειναν ικανοποιημένοι από την άρτια διεξαγωγή, τις εγκαταστάσεις και την φιλοξενία του τοπικού Ομίλου.

Νικητής στην Κατηγορία Μονού Ανδρών  ήταν ο Νίκος Γαλάνης που κέρδισε τον Παναγιώτη Καρελά με 6-0, 7-6, στην Κατηγορία Μονού των Γυναικών νικήτρια ήταν η Βάσια Μπίζου που επικράτησε της Βαρβάρας Χασομέρη με 6-3, 7-6.
Στην Κατηγορία Μικτά Διπλά το δίδυμο Βάσια Μπίζου και Κώστας Κωνστάνταρος επικράτησαν των Ελένη Δούκα και Καμαρινόπουλου με 6-1, 6-1. Τέλος, στην κατηγορία Διπλά Ανδρών νικητές ήταν οι Παναγιώτης Παπαντωνίου και Αλέξανδρος Μπαζιωτόπουλος έναντι των Arlotta και Κωνστάνταρου επί των οποίων επικράτησαν με 7-5, 2-6, 10-6.

ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΩΝ
Στο Μονό των Ανδρών, με συμμετοχές ρεκόρ στην ιστορία του σωματείου (45), μεγάλος νικητής ήταν ο Καλαματιανός Νίκος Γαλάνης που νίκησε στον τελικό τον Παναγιώτη Καρελά της αγωνιστικής ομάδας του Ο.Α Καλαμάτας. Οι Γιάννης Στυλιανόπουλος, Άγγελος Αbbu Arraj, Ηρακλής Τσίκινης, Παπαντωνίου Παναγιώτης οι νικητές των τελευταίων τουρνουά, καθώς και Καρελάς Παναγιώτης, Arlotta Fabricio (επίλεκτοι από Ο.Α Καλαμάτας) προκρίθηκαν χωρίς αγώνα στο κυρίως ταμπλό των 32.  Για τις υπόλοιπες 27 θέσεις διεξήχθησαν προκριματικοί αγώνες  και οι νικητές πέρασαν στο ταμπλό των 32. Στον αντίποδα, οι ηττημένοι είχαν και δεύτερη ευκαιρία, διεκδικώντας επίσης την είσοδό τους στο κυρίως ταμπλό.
Νίκας Δημήτρης- Δημητρόπουλος Δημ. 6-2/ 6-2

● ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ 1ου ΓΥΡΟΥ: Οι νικητές των ζευγαριών αυτών πήραν την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό ενώ οι ηττημένοι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του τουρνουά:

ΜΟΝΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Με δώδεκα συμμετοχές διεξήχθη το Μονό Γυναικών, όπου νικήτρια για 2η φορά (είχε κερδίσει το 4ο τουρνουά) αναδείχθηκε η Καλαματιανή Βάσια Μπίζου που κέρδισε στο μεγάλο τελικό τη Βαρβάρα Χασομέρη αθλήτρια του Ο.Α Μεγαλόπολης. Οι αθλήτριες χωρίστηκαν με κλήρωση σε δύο ομίλους και έπαιξαν αναμεταξύ τους στο 1 νικηφόρο σετ και χωρίς ισοπαλία (ΝΟ AD). Οι δύο πρώτες κάθε ομίλου (περισσότερες νίκες, σε περίπτωση ισοβαθμίας διαφορά game) προκρίθηκαν στα ημιτελικά της κατηγορίας.
Κλήρωση Ομίλων και τελική βαθμολογία, νίκες ( game):
Α' ΟΜΙΛΟΣ:
Μπίζου Βάσια 5 (30-5) Χασομέρη Βαρβάρα 4 (26-10), Προδρόμου Άννα 3 (22-5), Αποστολοπούλου Κατερίνα 2 (16-19) Μαλαπέρδα Κυριακή 1 (7-29) & Ηλιοπούλου Μαρία 0 (8-30).
Β' ΟΜΙΛΟΣ: Δούκα Ελένη 3 (23-9), Κόντου Ελένη 3 (23-15), Λαδά Φωτεινή 3 (20-18), Γεωργαρά Ευαγγελία 1 (13-20), Πεζώνη Σταυρούλα 0 (8-25) Φωτεινοπούλου Βασιλική 0 (0-5).
Τελικός: Μπίζου Βάσια - Χασομέρη Βαρβάρα 6-3, 7-6
Διπλά Ανδρών με δεκατέσσερες (14) συμμετοχές. Νικητές το ζευγάρι των Μηχανικών από Καλαμάτα Παναγιώτης Παπαντωνίου και Αλέξανδρος Μπαζιωτόπουλος. Φιναλίστ οι Κώστας Κωνστάνταρος/Fabricio Arlotta.

Παπαντωνίου/Μπαζιωτόπουλος - Πετρόπουλος/Καρελάς 7-5/6-1
● Τελικός: Arlotta/ Κωνστάνταρος - Παπαντωνίου/Μπαζιωτόπουλος 5-7, 6-2, 6-10.

ΜΙΚΤΑ ΔΙΠΛΑ
Όλα τα ζευγάρια αναμετρήθηκαν μεταξύ τους σε ένα όμιλο. Τα 2 καλύτερα ζευγάρια σε νίκες κατέκτησαν την 1η και 2η θέση αντίστοιχα. Τα αποτελέσματα:
Μπίζου Βάσια /Κωνσταντάρος Κώστας – Λαδά Φωτ./ Μουτσούλας Ιωαν.          6-2/6-1
Αποστολοπούλου Κατερίνα/Αποστολόπουλος Γρηγόρης - Δούκα Ελένη/Καμαρινόπουλος 4-6/4-6
Δούκα Ελένη/Καμαρινόπουλος - Λαδά Φωτ/Μουτσούλας Ιωαν. 6-7, 6-3, 10-7
Μπίζου Βάσια /Κωνστανταρος Κώστας - Αποστολοπούλου Κατερίνα/Αποστολόπουλος Γρ. 6-3 6-1
Μπίζου Βάσια /Κωνστανταρος Κώστας - Δούκα Ελένη/Καμαρινόπουλος 6-1, 6-1
Σε νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε το ζευγάρι των Μπίζου/Κωνστάνταρου ενώ την 2η θέση κατέκτησαν οι Έλενα Δούκα και Καμαρινόπουλος.
Τις απονομές των επάθλων πραγματοποίησαν τα μέλη του Δ.Σ του Ομίλου Γιάννης Λυμπερόπουλος (Πρόεδρος), Στάθης Χρήσιμος (Αντιπρόεδρος) Βασίλης Δρακόπουλος (Γεν. Γραμματέας), Γρηγόρης Αποστολόπουλος (Ταμίας), και Δημήτρης Δημητρακόπουλος (Έφορος).