ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΣΤΟ 1ο ΜΕΡΟΣ Η ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΛΛΑ «ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΕ» ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Με Ν. Μουλιάτο και ένα καλό ημίχρονο
έκανε την ανατροπή ο Πανθουριακός!

«ΦΩΝΑΖΟΥΝ» ΓΙΑ ΧΕΡΙ – ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟ 20ο ΛΕΠΤΟ ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ

Ένα καλό ημίχρονο (2ο), στο οποίο ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1 και μπόλικη δόση τύχης έδωσαν την νίκη στον Πανθουριακό επί της Ομόνοιας με σκορ 3-1, με πρωταγωνιστή τον Ν. Μουλιάτο.
Ο μεσοεπιθετικός της Θουρίας μπήκε ως αλλαγή στο 1ο μέρος και πέτυχε τα δυο τέρματα που ανέτρεψαν το σκορ από το 0-1.
Στο 1ο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν είχε καμία σχέση με αυτή του 2ου μέρους, καθώς οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκειά του, πέτυχαν ένα τέρμα και θα μπορούσαν να σκοράρουν περισσότερα αν ήταν πιο αποτελεσματικοί και δεν υπήρχε στην άμυνα ο πολύπειρος Βιδάκης που «έσωσε» την ομάδα του σε 3 περιπτώσεις από σίγουρο γκολ.
Στο 20ο λεπτό οι άνθρωποι της Ομόνοιας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Βιδάκη σε σέντρα του Ντόκο, με τον ρέφερι Μπλάνα να μην βλέπει κάποια παράβαση. Ωστόσο 5 λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για την Ομόνοια, απόρροια της φυσιολογικής ροής του αγώνα με τον δραστήριο στο 1ο μέρος Ντόκο.
Λίγο πριν το φινάλε του 1ου μέρους ο Κυριόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 2-0, ενώ από την άλλη ο Πανθουριακός δεν κατάφερε να σημειώσει ούτε μια τελική!
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πολύ δυνατά, κέρδισαν χώρο στο παιχνίδι και στην πρώτη καλή στιγμή τους στον αγώνα ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ν. Μουλιάτο, που είχε μπει ως αλλαγή στο 27΄ αντί του τραυματία Τσώνη.
Στο 72΄ ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή της Θουρίας με σουτ, στην 2η καλή φάση της ομάδας του! Σε εκείνο το σημείο οι «θουριώτες» άρχισαν να «σφυροκοπούν» τους απαρηγόρητους φιλοξενούμενους που δέχθηκαν δυο γκολ από στημένες φάσεις και στο 81΄ η έτερη αλλαγή που άλλαξε την ροή του αγώνα, ο Παπαδημητρίου πέτυχε το τελικό 3-1.

Το φιλμ του αγώνα
13΄ σέντρα του Σπυρόπουλου από αριστερά, ο Κυριόπουλος κατεβάζει εντός περιοχής και κάνει ψηλοκρεμαστό διαγώνιο βολέ προ του Νιάρχου, αλλά αστοχεί
20΄ γύρισμα του Ντόκου από αριστερά, οι άνθρωποι της Ομόνοιας ζητούν χέρι του Βιδάκη
25΄ ο Ντόκο αλλάζει με τον Χατζηπαναγιώτη στο κόρνερ και δίχως καμία άμυνα κάνει το συρτό διαγώνιο σουτ από δεξιά, η μπάλα περνά από σώματα και καταλήγει στην αριστερή γωνία του Νιάρχου για το 0-1
45΄ φάουλ του Ντανταβασίλη, ο Κυριόπουλος εντελώς μόνος του στην μικρή περιοχή κάνει το πλασέ αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ!
52΄ φάουλ του Βιδάκη από αριστερά, η άμυνα της Ομόνοιας αδρανεί και ο Ν. Μουλιάτος πιάνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι και ισοφαρίζει σε 1-1
72΄ μετά από μακρινό φάουλ και ασθενές διώξιμο της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Ν. Μουλιάτος κάνει το συρτό σουτ εκτός περιοχής και σκοράρει για το 2-1
75΄ απευθείας φάουλ του Ντόκο, σταθερά ο Νιάρχος
81΄ γύρισμα του Βιδάκη από αριστερά, η μπάλα περνά από τον Γ. Μουλιάτο και ο Παπαδημητρίου κάνει το σκαστό βολέ από δεξιά και νικά τον Κ. Βασιλόπουλο για το 3-1
82΄ ωραία ατομική του Ν. Μουλιάτου, ο οποίος περνά 3 παίκτες και σουτάρει από αριστερά στην περιοχή αλλά ο Κ. Βασιλόπουλος αποκρούει εντυπωσιακά
85΄ μετά από ψηλοκρεμαστή κάθετη του Παπαδημητρίου ο Γ. Μουλιάτος κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά αστοχεί για λίγο
91΄ κάθετη του Παπαδημητρίου στον Γ. Μουλιάτο, αυτός από δεξιά βγαίνει απέναντι στον Κ. Βασιλόπουλο αλλά ο πορτιέρο της Ομόνοιας αποκρούει και πάλι εντυπωσιακά
● Διαιτησία: Γ. Μπλάνας, Α. Καλογερόπουλος, Η. Σκόρδος
ΘΟΥΡΙΑ: Νιάρχος, Ν. Βασιλόπουλος, Βιδάκης, Φέστας (88΄ Βουγιουκλής), Σεφεράσι, Τσώνης (27΄ λ. τρ. Ν. Μουλιάτος), Ζάρκος (61΄ Παπαδημητρίου), Αναστασόπουλος, Γ. Μουλιάτος, Δασκαλάκης, Χαρμπίλας
ΟΜΟΝΟΙΑ: Κ. Βασιλόπουλος, Κ. Κοστρίβας, Πετριτάι, Κάππος, Ντανταβασίλης, Κυριόπουλος, Ντόκο, Ασημακόπουλος (83΄ Γ. Δρογγίτης), Σπυρόπουλος (70΄ Χανδρινός), Χατζηπαναγιώτης, Ντάσης (76΄ Π. Δρογγίτης)