Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

Αυτός ο Ακρίτας ανήκει μόνον στην Α2!

ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ Η ΚΑΘΑΡΗ ΝΙΚΗ 3-0 ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΟΠΟΙΟΙ είχαν ξεγράψει για φέτος τον Ακρίτα, μάλλον έκαναν λάθος! Γιατί αυτός ο Ακρίτας, που μάχεται με καρδιά και το μυαλό, που παίζει για τη φανέλα και παίρνει ρίσκα αψηφώντας τις δυσκολίες εντός και εκτός παρκέ, αξίζει να βρίσκεται στα εθνικά σαλόνια του γυναικείου βόλεϊ.
Η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη χθες είχε το πάνω χέρι και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στις αθηναίες, που μπόρεσαν να αντιδράσουν μοναχά στο δεύτερο σετ.
Με την …πανταχού παρούσα Μαρία Χάσκου και ως αιχμή του δόρατος την Έλενα Δεδούση, τις Ιωσηφίση, Σακελλαρίου, Καραχάλιου, Νικολακοπούλου και τη νεαρή Παυλέα να φωνάζουν παρούσες σε όλες τις φάσεις του αγώνα, ο Ακρίτας κέρδισε χθες με το σπαθί του ένα ματς ανάσα, στην προσπάθειά του να ανανεώσει το εισιτήριο παραμονής στην Α2 Εθνική κατηγορία!

Η εξέλιξη του παιχνιδιού
Στο 1ο σετ, ο Ακρίτας πήρε εύκολα προβάδισμα 4-1, 8-1, για να μειώσει με την Κολομητρούση στο σέρβις σε 9-4 το Χαλάνδρι. Δεδούση και Χάσκου εξουδετέρωσαν το μπλοκ της Πασσιά για 10-5 και 12-5, αντίστοιχα. Με φοβερό σερί της Δεδούση στο σέρβις η διαφορά πήγε στο +10 (16-6) η οποία παρέμεινε (17-7, 19-9). Η Σακελλαρίου σε πρώτο χρόνο πήγε το σκορ στο 20-10. Η Γκόγκου σημάδεψε από θέση άμυνας το φιλέ (22-10). Σερί της Χάσκου στο σέρβις σταμάτησε με σταθερό μπλοκ στην Δεδούση η Πανοπούλου στο 23-11. Η Πασσιά με τυχερή μπουνιά έστειλε τη μπάλα στο κενό της άμυνας του Ακρίτα για το 23-13. Το σετ έκλεισε σε 25-13 με «τάπα» της Νικολακοπούλου σε ψηλή άμυνα της Φωκιανού.
Στο 2ο σετ, το Χαλάνδρι αντέδρασε κι πήγε πόντο από το 2-2 έως το 4-4 για να πάρει προβάδισμα τριών πόντων με την Γκόγκου στο μπλοκ και την Πανοπούλου στο σέρβις έως το 6-9. Γρήγορα ο Ακρίτας μάζεψε την διαφορά και ισοφάρισε σε 9-9 και 11-11. Νοκ άουτ έβγαλε την Παπαδοπούλου η Δεδούση καρφώνοντας δυνατά στη διαγώνιο για το 12-11. Δυο απανωτά σέρβις της Καραχάλιου για το 15-12. Νικολακοπούλου το 16-13, Χάσκου το 18-13, σερί της Δεδούση στο σέρβις έως το 19-14. Χαλαρά η Χάσκου πήρε δυο πόντους (20-14 και 21-14). Σερί στο σέρβις της Νικολακοπούλου έως το 23-15. Φοβερό σχεδόν κάθετο το καρφί της Σακελλαρίου (24-15). Η Μαλουσάρη σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 24-16 για να χαρίσει με σέρβις στο φιλέ αμέσως μετά τον πόντο της νίκης (25-16).
Στο 3ο σετ, ο Ακρίτας έκανε νωθρό ξεκίνημα αφήνοντας την Φωκιανού στο σέρβις έως το 3-0, με την Χάσκου να της κόβει το σερί (1-3) και με σερί στο σέρβις να πατσίζει γρήγορα το σκορ σε 3-3. Λίγο άουτ το καρφί της Χριστοδούλου για το 4-4. Πολύ δυνατά στη διαγώνιο η Δεδούση ισοφάρισε σε 5-5 και λίγο αργότερα πήρε πόντο διαφορά (7-6). Από το σημείο αυτό ο Ακρίτας άρχισε να παίρνει διαφορά (9-6, 11-7, 13-9).
«Τάπα» της Χριστοδούλου στην Καραχάλιου για το 13-11, η οποία με πλασέ πίσω από το μπλοκ έφερε το Χαλάνδρι στο 15-13 και χτυπώντας λίγο αργότερα στη κενή διαγώνιο ισοφάρισε σε 15-15. Ευθεία σημάδεψε η Καραχάλιου για το 18-15. Απίστευτη φάση διαρκείας με άμυνες από το πουθενά από τις παίκτριες του Χαλανδρίου στις επιθέσεις του Ακρίτα και την Χάσκου να δηλώνει… πανταχού παρούσα, έληξε υπέρ των γηπεδούχων (20-16). Πρώτο χρόνο από την Νικολακοπούλου για το 21-16. (22-17, 23-19). Η Χάσκου «έσπασε» το μπλοκ της Πανοπούλου κλέβοντας το σετ σε 25-19 και 3-0 υπέρ του Ακρίτα.
Η νίκη γιορτάστηκε δεόντως μπροστά από τις λίγους φιλάθλους στις κερκίδες του κλειστού της παραλίας…

● Διαιτησία: Ηλίας Τσουμελέας, Παν. Χανδρινός
Σημειωτής: Κερασία Μουράτη.
Τα σετ: 25-13, 25-16, 25-19
ΑΚΡΙΤΑΣ (Μυτσκίδης): Ιωσηφίδη, Χάσκου, Δεδούση, Σακελλαρίου, Νικολακοπούλου, Καραχάλιου, Παυλέα (λ) / Μαντούδη, Πετροπούλου, Σπηλιωτοπούλου, Κουκούτση, Κατσόγιαννη.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Περόπουλος): Γκόγκου, Μαλουσάρη, Χριστοδούλου, Κολομητρούση, Πανοπούλου, Πασσιά, Παπαδοπούλου (λ) / Καραβοκύρη (λ), Θανοπούλου, Φωκιανού, Μπαϊράμι, Συκιώτη