ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Γ.Σ. - ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 2-3

Δίκαιη νικήτρια η Πύλος

MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Ο ΦΑΝΗΣ ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ

Δίκαιη νικήτρια η Πύλος στο χθεσινό ματς Κυπέλλου με τον Μεσσηνιακό.
Οι Πυλιώτες είχαν καλύτερα πατήματα και περισσότερο οργανωμένο παιχνίδι σε αντίθεση με τον Μεσσηνιακό που δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο με μικρά ξεσπάσματα ανά διαστήματα.
Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, με την Πύλο ωστόσο να διατηρεί τον έλεγχο. Παρότι ο Μεσσηνιακός ήταν στο κυνήγι του γκολ και κατάφερε να βρεθεί αρκετές φορές στην περιοχή του Τσικλητήρα, οι Πυλιώτες ήταν εκείνοι με τις λύσεις και τα δυο γκολ χάρη στον MVP του αγώνα, Φάνη Κάνιστρα, συν ένα ακόμη τον Διακουμή στην επανάληψη και δικαίως αναδείχθηκε σε νικητές με 2-3.
Για τον Μεσσηνιακό σε 1-2 μείωσε ο Κουλόπουλος στο 47΄ και ένα λεπτό πριν την εκπνοή με πέναλτι ο Μπεγέτης σε 2-3. Η απόφαση του διαιτητή προκάλεσε τις αντιδράσεις του πάγκου της Πύλου, που παρόλα αυτά κέρδισε το αβαντάζ στην υπόθεση πρόκριση!
Οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την Κυριακή στις 5 μ.μ. στην έδρα της Πύλου, όπου ο νικητής -και με τη σωστή διαφορά – θα είναι ο κάτοχος του εισιτηρίου πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ελπίδες για πρόκριση
τρέφει ο Φάνης Κάνιστρας
Ο MVP του αγώνα Φάνης Κάνιστρας ήταν αρκετά χαρούμενος και σε δηλώσεις του στη «Φ» εξέφρασε την επιθυμία στον επαναληπτικό η ομάδα να είναι η κάτοχος του εισιτηρίου πρόκρισης: «Είναι ένα καλό σκορ και ελπίζουμε στην Πύλο να το κρατήσουμε και να κερδίσουμε και το άλλο παιχνίδι».

Φάσεις - γκολ
8΄πλάγιο σουτ του Πουλάκου μπλόκαρε στο έδαφος ο πορτιέρο της Πύλου
18΄ σουτ από τα 20 μέτρα το Μανωλόπουλου είχε τη ίδια μοίρα με την προηγούμενη ενέργεια του Μεσσηνιακού, ο Μίντζηρας μπλόκαρε δίχως δυσκολία
24΄ ο Κάνιστρας στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Κολοκούβαρου και με ωραία προσποίηση ξεγέλασε τον Σταματελόπουλο, κάνοντας το 0-1
30΄ κίτρινη στον Πουλάκο για σκληρό φάουλ πάνω στον Νίκο Εμμανουήλ
36΄ σουτ Μπουντά στο δοκάρι του Μεσσηνιακού, στην επαναφορά ο Κάνιστρας έπιασε την κεφαλιά για να αυξήσει τα τέρματα της Πύλου σε 0-2
42΄ σουτ …βολίδα του Σταματελόπουλου με το καλάμι το σταμάτησε ο Κουτίβας!
43΄ προσπάθεια του Μεσσηνιακού να μειώσει με τον Πανταζή να σουτάρει ψηλά άουτ
47΄ σουτ από κοντά του Κουλόπουλου μείωσε σε 1-2 για τον Μεσσηνιακό
58΄ στην κόντρα με τον Πανταζή ο Διακουμής, ο τελευταίος εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή έξοδο του Κολοκούβαρου και έγραψε από κοντά το 1-3
70΄ στην αγκαλιά του Κολοκούβαρου σημάδεψε ο Διακουμής
77΄ το σουτ του Hysa στην αγκαλιά του Κολοκούβαρου
88΄ κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κάνιστρα, αντίκρισε ο Στασινός, στην ίδια φάση το φάουλ εκτέλεσε ο Όθωνας Εμμανουήλ για να διώξει με κεφαλιά ο Στασινός
92΄ σέντρα Μανωλόπουλου η μπάλα πάνω στον Παπαγεωργίου, ο ρέφερι είδε χέρι και έδωσε πέναλτι στον Μεσσηνιακό για να το εκτελέσει εύστοχα ο Μπεγέτης μειώνοντας σε 2-3 για τον Μεσσηνιακό
● Διαιτησία: Σερεμέτης Π., Ζαρακοβίτης Ε., Τσουκάλη Α.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κολοκούβαρος, Σταματελόπουλος, Κουρέας (63΄ Στ. Γαβράς), Πανταζής (75΄ Κούτρης), Αρβανίτης, Μπεγέτης, Μανωλόπουλος, Μερκούρης (62΄ λ.τρ. Στασινός), Πουλάκος, Κουλόπουλος, Κουκούτσης.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίντζηρας, Hysa (79΄ Κατσούλης), Δούνιας, Παπαγεωργίου, Κουτίβας, Διακουμής (89΄ Κατσιγιάννης), Σεφεράσι, Μπουντάς, Οθ. Εμμανουήλ, Ν. Εμμανουήλ, Κάνιστρας.