Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2014

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΤΟ ΚΑΚΙΣΤΟ 3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 48-69 ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ

Έφτασε κοντά στην πηγή …αλλά
νερό δεν ήπιε η «Καλαμάτα ’80»!

Σε ένα ματς που μπορούσε να «χτυπήσει», η «Καλαμάτα ’80» έπαθε ολικό «μπλακ άουτ» στο 3ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 48-69 από τα Μελίσσια, παρ’ ότι στο 1ο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν «πόντο – πόντο».
Οι αθλήτριες του Θοδωρή Γιαννακόπουλου δέχθηκαν ένα επί μέρους σκορ 6-19 στην 3η περίοδο και ουσιαστικά το ματς τελείωσε εκεί, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους διαφορά.
Στο πρώτο μέρος η καλαματιανή ομάδα μπήκε «φουριόζα» και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-1 στα πρώτα λεπτά, χάρις σε εξαιρετικό αμυντικό προσανατολισμό.
Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο -1, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο! Αν και προηγήθηκαν λίγα λεπτά πριν το φινάλε του 1ου μέρους, οι «λύκαινες» δέχθηκαν ένα σερί και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 32-27.

Το «μπλακ άουτ»
έφερε την ήττα
Μέχρι την λήξη του 1ου ημιχρόνου η καλαματιανή ομάδα έδειχνε ικανή να «χτυπήσει» την Αθηναϊκή ομάδα, ωστόσο στο 3ο δεκάλεπτο ήρθε το ολικό «μπλακ άουτ» όπως προείπαμε.
Τα λάθη αυξάνονταν συνεχώς και τα Μελίσσια με ένα 7-0 σερί ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο αριθμό (27-39).
Ο πρώτος πόντος για τις καλαματιανές ήρθε με 6΄37΄΄ να απομένουν στο παιχνίδι με μια βολή της Β. Μάλαμα, ενώ το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι ήρθε με κάτι παραπάνω από 1 λεπτό να απομένει με την Α. Μάλαμα! Η Θάνου πέτυχε αμέσως μετά ένα ακόμα καλάθι, όμως η διαφορά είχε ήδη ανέβει πολύ και το 3ο δεκάλεπτο έληξε στο 33-51.
Στην τελευταία περίοδο η «Κ80» πέτυχε το πρώτο της καλάθι στα 6΄44΄΄ με την Τζανή και κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο -13 με τρίποντο της Τσούμπου (το μοναδικό της «Κ80» στο ματς).
10λεπτα: 14-13, 13-19, 6-19, 16-18
Διαιτησία: Πετρόπουλος – Ρίζος
Κομισάριος: Γιαλικάρης
Σημειωτής: Παπαγεωργακοπούλου
Χρονομετρητές: Ζερμπίνος Κ., Μάλαμα Στ.
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80» (Γιαννακόπουλος): Βεργινάδη 1, Μεσσίνη, Κουτίβα, Θάνου 2, Τσούμπου 7 (1 τρ.), Μπενέκη 2, Πολιτοπούλου 2, Τζανή 2, Αναστοπούλου, Β. Μάλαμα 12, Α. Μάλαμα 15, Πραμαγκιούλη 5
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Κουκής): Καραβέλη 16, Καμπουράκη 13 (3 τρ.), Τσιχριτζή 5 (1 τρ.), Δούρου 1, Κοιλαριάδη 5, Βαγδάτλη, Ζακυνθινού 5, Καπερώνη 3, Σκαρογιάννη 15, Τσουκαλά 6