Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

ΕΦΤΑΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ Δ΄ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 74-63

Κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο
Έσπερο ΑΟΠΑ ο ΑΠΣ Ακάδημος!

Μεγάλη «μάχη» έδωσε ο Ακάδημος χθες το απόγευμα απέναντι στον ισχυρό και πρωτοπόρο Έσπερο ΑΟΠΑ, όμως δεν κατάφερε στις λεπτομέρειες να φύγει νικητής από την «Τέντα» και «έπεσε» με 74-63.
Η ομάδα του Σπύρου Ψυχογιού κόντραρε στα ίδια τους πατρινούς, παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε όμως σε αρκετές περιπτώσεις αδικήθηκε από την διαιτησία, η οποία δεν της έδινε με την ίδια ευκολία σφυρίγματα που έδινε στους φιλοξενούμενους.
Η καλαματιανή ομάδα πέτυχε 7 τρίποντα στον αγώνα με τα οποία κατάφερνε να μείνει στο παιχνίδι, όμως η αντίπαλος ομάδα είχε πάντα την απάντηση σε κάθε «χτύπημα»!
Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 16-15 υπέρ του Έσπερου.
Στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά και έκλεισαν το 1ο ημίχρονο στο +6 (28-21). Από την μια ο Έσπερος ήταν αρκετά άστοχος, από την άλλη ο Ακάδημος έκανε αλλεπάλληλα λάθη κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 18 πόντοι σε 10 λεπτά.
Το παιχνίδι πήρε φωτιά στο 3ο μέρος, όταν οι δυο ομάδες άρχισαν να ανταλλάζουν καλάθια.
Ο Ακάδημος μείωσε στους 5 πόντους στο με 8:49 με λέι απ του εξαιρετικού Γιαννουκάκη, ο οποίος σκόραρε 6 συνεχείς πόντους. Παρ’ όλα αυτά, ο Έσπερος απαντούσε με τρίποντο του Διπλάρου και καλάθι + φάουλ του Αγγελόπουλου
Ο Λουρμπέας μείωσε σε 29-35, όμως ο Οικονομόπουλος απάντησε με 2/2 βολές για το 29-37.
Ένα τρίποντο του Καζολέα, ένα drive του Λουρμπέα και ένα ακόμα τρίποντο του Γιαννουκάκη έφερε τον Ακάδημο στο -4 από τον Έσπερο (41-37) με 4 λεπτά να απομένουν, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πάλι με τρίποντο από τον Λυμπέρη για το 44-37! Μάλιστα, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με 2 σερί τρίποντα των Στυλίδη και Οικονομόπουλου για το 50-39 στο 1:26. Ο Τσικούρης με καλάθι + φάουλ και μακρινό δίποντο κατάφερε να φέρει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (43-52) στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Τεχνικές ποινές
και μεγάλη μάχη!!!
Το 4ο 10λεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς στο 9:21 οι γηπεδούχοι αντέδρασαν έντονα όταν σε δυο συνεχείς φάσεις δεν τους δόθηκαν ισάριθμα φάουλ.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή ο Τσικούρης στην αρχή, έπειτα ο πάγκος του Ακάδημου και τέλος ο Καζολέας από τον πάγκο! Ο Λαμπρόπουλος πέτυχε 2/3 βολές,  και ο Φραντζής με 2/2 βολές στην επόμενη φάση έφερε την διαφορά στο +15 (43-58).
Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας του Ακάδημου! 3/3 βολές του Λουρμπέα, τρίποντο του Γιαννουκάκη και ένα ακόμα τρίποντο από τον Σπαντιδέα έφεραν την διαφορά στο -10 (52-62) με 5μιση λεπτά να απομένουν. Δυο καλάθια + φάουλ των Τσικούρη και Λαζαρακόπουλου (πέτυχε και την συμπληρωματική βολή) έφεραν τον Ακάδημο σε απόσταση 6 πόντων (57-63), όμως ο Διπλάρος απάντησε με 2/2 βολές για το 65-57. Μπορεί ο Αγγελόπουλος με 1/2 βολές να έκανε το 57-66, όμως ο Λουρμπέας με μεγάλο τρίποντο έφερε την διαφορά και πάλι στο -6 (60-66) με 3 περίπου λεπτά να απομένουν!
Ωστόσο, δυο άστοχα σουτ και ισάριθμα λάθη δεν επέτρεψαν στον Ακάδημο να μειώσει περαιτέρω, αντιθέτως ο Έσπερος με 2 πόντους του Στυλίδη έκανε το 68-63 με 1 λεπτό να απομένει.
Ο Γιαννουκάκης με τρίποντο στην κίνηση μείωσε και πάλι στους 5 (63-68) με 44 δεύτερα να απομένουν, όμως ο Ακάδημος στην επόμενη φάση δεν έβγαλε καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθεί τρίποντο «μαχαριά» από τον Λυμπέρη από την γωνία και να βρεθεί στο -8, 39 δεύτερα πριν το φινάλε του αγώνα. Στον εναπομείναντα χρόνο η καλαματιανή ομάδα δεν κατάφερε κάτι με το σκορ να διαμορφώνεται στο 74-63.
● 10λεπτα: 15-16, 6-12, 22-24, 20-22
Διαιτησία: Φασόλης – Κονταράτος
Κομισάριος: Γιακικάρης Παν.
Κριτές: Σμυρλή Αλ. , Ζερμπίνος Κ. , Κυριακοπούλου Μ.
Γιατρός: Καμαρινόπουλος Β.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Σπύρος Ψυχογιός – Γιώργος Ροζακέας): Ανδριανόπουλος, Καραμπάτσος, Λουρμπέας 13 (2 τρ.), Τσικούρης 11, Λαζαρακόπουλος 5, Αλοίμονος 2, Καζολέας 7 (1 τρ.), Γιαννουκάκης 18 (3 τρ.), Σπαντιδέας 3 (1 τρ.), Σκοπέτος 2, Κουτίβας 2, Γεωργανάς
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Ανδρέας Κεσαπίδης – Κώστας Καραμπελιάς): Οικονομόπουλος 9 (1 τρ.), Φραντζής 10, Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος 12 (1 τρ.), Αδαμόπουλος, Μέλνικς 4, Στυλίδης 11 (1 τρ.), Μακρής 1, Καλλής 2, Διπλάρος 10 (1 τρ.), Λυμπέρης 12 (2 τρ.), Αγγελόπουλος 3