Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016

Εύκολα «καθάρισε» ο Εθνικός ΟΦΠΦ με 3-0 σετ τον Ακρίτα των χιλίων προβλημάτων

ΤΥΠΙΚΗ διαδικασία θύμισε το ματς του Σαββάτου στο κλειστό της Παραλίας ανάμεσα σε Ακρίτα και Εθνικό, με τους πετοσφαιριστές του Γιώργου Κλαρούδα να «καθαρίζουν» εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ, απέναντι στον Ακρίτα των χιλίων προβλημάτων!
Ο Εθνικός χωρίς να πιάσει ιδιαίτερη απόδοση, μένοντας σε γενικά μέτρια επίπεδα παρασυρόμενος αρκετά και από το παιχνίδι των καλαματιανών πήρε αρκετά εύκολα τα δυο πρώτα σετ (ειδικά το πρώτο), με όπλο το μπλοκ. Μάλιστα ο κ. Κλαρούδας δράττοντας της ευκαιρίας που του έδινε το παιχνίδι έριξε στη μάχη και τον 42χρονο ακραίο, Γιάννη Δημητρίου!
Από την άλλη, ο Ακρίτας των μύριων προβλημάτων παρουσιάστηκε «λαβωμένος» στο ρόστερ δεν ήταν ο διαγώνιος Δημήτρης Ζαχαρόπουλους, ο ακραίος Μάνος Ξενάκης, ο διαγώνιος Ανδρέας Σαρδέλης και ο βασικός πασαδόρος Γιάννης Τρουπάκης. Πράττης και Μητρόπουλος έκαναν την επανεμφάνισή τους και οι δυο μετά από τραυματισμούς και «νυστέρι» (ο τελευταίος).
Παρόλα αυτά μετά το πολύ νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο σετ και το εξίσου χαλαρό δεύτερο σετ, στο τρίτο σετ με τους Μητρόπουλο και Βραχνά να ξεπερνούν το αδιαπέραστο σε μεγάλο ποσοστό μπλοκ των παικτών του Εθνικού, προέβαλαν αρκετή αντίσταση στο τρίτο σετ, όπου μάλιστα οι καλαματιανοί πήγαν κόντρα στο σκορ μέχρι το 23-25 παίρνοντας αρκετές φορές και προβάδισμα πόντου (7-6, 8-7, 15-14, 18-17)! Η νίκη όμως ανήκε δικαιωματικά στους παίκτες του Εθνικού…

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο σετ, με Τουρνάκη και Μπάση, ο Εθνικός μπήκε μπροστά στο σκορ με 2-4 και 3-8. Σε αντεπίθεση ο Καρούνος κέρδισε το μπλοκ του Παπακυριακού και μείωσε σε 6-10. Ο Παπακυριακού αμέσως μετά σχεδόν ανενόχλητος έκανε το 6-11, για να μειώσει ο Μητρόπουλος σε 7-11. Σέρβις Τσολάκος/ Τουρνάκης, στη δεύτερη μπαλιά ο Ψαρράς έξυπνα έκανε πάσα στο κενό της άμυνας του Ακρίτα (7-12). Ο Εθνικός από το +4 ανέβασε σε +6 (8-14, 10-16) με Τουρνάκη και Λουκά. Ο Τοκάνης «τάπωσε» τον πρώτο χρόνο του Θεοδώρου για το 10-18. Από δω και πέρα τα λάθη στην υποδοχή του Ακρίτα και οι …αλάνθαστοι υπολογισμοί του Μπάση που έμεινε στο σέρβις από το 10-17 έως το φινάλε του σετ στο 10-25!
Στο δεύτερο σετ, ο Τοκάνης έβαλε τον Εθνικό μπροστά (0-2), ο Θεοδώρου μείωσε σε 2-3. Στο μπλοκ του Τουρνάκη σταμάτησε ο Βραχνάς για το 2-5. Σερί του Τοκάνη στο σέρβις πήγαν το σκορ στο 3-7. Ο Καρούνος ξέφυγε από το αντίπαλο μπλοκ σημειώνοντας το 5-10. Ο Μπάσης από θέση άμυνας «καθάρισε» για το 6-12 κρατώντας τον Εθνικό στο +6 και ανεβάζοντας… (6-13, 8-16).
Σέρβις Θεοδώρου, πολύ ψηλά η άμυνα του Τοκάνη, ο Μπάσης δε δίστασε και απευθείας σημαδεύοντας στη μικρή διαγώνιο έκανε το 8-17.
Σχεδόν «ανέπαφα» ο Μπάσης έκανε το 9-18. Ο Τοκάνης είδε το κενό βαθιά στην άμυνα του Ακρίτα και πήγε το σκορ στο +9 (10-19).
Ο Καρούνος μείωσε μετά από ωραία φάση σε 11-19 και ξανά σε 12-20.
Φοβερή επίθεση από τον Λουκά στη διαγώνιο (13-23). Ο Βραχνάς ξανά σημάδεψε δυνατά στην ευθεία όπου ο Ψαρράς δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα (14-23). Μπλοκ άουτ του Λουκά στον Μητρόπουλο μείωσε σε 15-23. Φάση διαρκείας με πρωταγωνιστή τον Μητρόπουλο τελείωσε υπέρ του Ακρίτα (16-24). Το σετ έκλεισε σε 16-25ο Τοκάνης χτυπώντας δυνατά στη διαγώνιο.
Στο τρίτο σετ, Αδαμόπουλος και Δημητρίου παίρνουν θέση βασικών στο σχήμα του Εθνικού, με τον Ακρίτα να συνεχίζει δίχως αλλαγές.
Σταθερό μπλοκ Θεοδώρου –Καρούνου στον Τοκάνη για το 1-0. Σέρβις Τσολάκου/ υποδοχή Βολουδάκης, ο Τοκάνης ισοφάρισε (1-1). Ο Εθνικός πήρε ξανά προβάδισμα (2-4) με σερί του Ψαρρά στο σέρβις. Άσο στο σέρβις από τον Θεοδώρου, με τη βοήθεια του φιλέ ισοφάρισε σε 5-5. Ο Βραχνάς ισοφάρισε σε 6-6. (7-7, 8-8). Στη διάρκεια φάσης και ενώ το σκορ ήταν 9-10 ο Τσολάκος χτύπησε, γρήγορα όμως αφού διαπιστώθηκε πως δεν υπήρχε πρόβλημα επανήλθε στο γήπεδο. Φοβερός αυτοματισμός Ψαρρά – Τοκάνη σε πρώτο χρόνο για το 9-12. Ο Μητρόπουλος είδε το κενό σχεδόν στη γραμμή μειώνοντας σε 11-12. Άσο στο σέρβις από Θεοδώρου για το 14-14. Μπλοκ άουτ του Κουλιέρη στον Αδαμόπουλο (16-16). 17-16 για τον Ακρίτα δια χειρός Βραχνά. Σε πρώτο χρόνο ο Παπακυριακού ισοφάρισε σε 18-18. Λίγο αργότερα το σέρβις του σταμάτησε στο φιλέ (19-20). Ο Μητρόπουλος σημάδεψε τον Βολουδάκη, η άμυνα του τελευταίο δεν βάσταξε… (20-21). Ο Βραχνάς μείωσε σε 21-23 και 22-23 και ο Μητρόπουλος κλέβοντας το χειροκρότημα της κερκίδας πλάσαρε έξυπνα πίσω από το μπλοκ των αντιπάλων του ισοφαρίζοντας σε 23-23. Ο Τουρνάκης σε πρώτο χρόνο πήρε τον πόντο (23-24) για να κλείσει το σετ αμέσως μετά σε 23-25 και 0-3 υπέρ του τρίτου της βαθμολογίας και ενός εκ των φετινών φαβορί για την άνοδο, Εθνικού Πειραιώς.
● Διαιτησία: Κωνσταντίνος Σαραβελάκης, Διονύσιος Καψάσκης.
Σημειωτής: Κερασία Μουράτη
Τα σετ: 10-25, 16-25, 23-25
ΑΚΡΙΤΑΣ (Κώστας Κουτράκης): Βραχνάς, Κουλιέρης, Τσολάκος, Καρούνος, Μητρόπουλος, Πράττης (λ) Θεοδώρου.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γεώργιος Κλαρούδας): Τουρνάκης, Τοκάνης, Ψάρρας, Λουκάς, Μπάσης, Παπακυριακού, Βολουδάκης (λ) / Αδαμόπουλος, Δημητρίου, Μαμαής