Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Θερίζουν… φέτος οι πράσινες!

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΓΣ 1888 - Γ.Σ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ   3-0

ΤΟΥΣ καρπούς που έσπειραν πέρυσι και στον φετινό πρώτο γύρο του πρωταθλήματος …θερίζουν τώρα οι «πράσινες» που μετά από 18 παιχνίδια, λίγα «ατυχήματα» και με έναν αγώνα λιγότερο (έχοντας ήδη κάνει το ρεπό του), κατόρθωσαν να αναρριχηθούν στην 2η θέση της βαθμολογίας του 2ου Υποόμιλου /Α Ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ Γυναικών.
Με ηγέτιδα εντός ταραφλέξ αλλά και στον πάγκο την Γωγώ Σουρή, οι παίκτριες του Μεσσηνιακού έχουν καταφέρει φέτος να κερδίσουν 12 από τους 15 αγώνες που έχουν δώσει στο πρωτάθλημα, να διεκδικήσουν και δικαίως να λάβουν τον τίτλο ενός άξιου φαβορί αν όχι για την απευθείας άνοδο (κάτι που βάσει εικόνας δεν αποκλείεται …ούτε χαρίζεται) αλλά για μια θέση στις 8 καλύτερες ομάδες που θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στα play off ανόδου.
Ούτε η Πετρούπολη ήταν ικανή για να κόψει την φόρα στις «πράσινες» που σε ένα σχετικά εύκολο Σαββατιάτικο απόγευμα, κέρδισε με 3-0 σετ το λεγόμενο «ντέρμπι», έναν χαρακτηρισμό που δικαιολόγησε μόνον το 2ο σετ όπου και οι δυο ομάδες κυνήγησαν το αποτέλεσμα κρατώντας τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε στην κερκίδα του Δημοτικού Σταδίου σε …αναμμένα κάρβουνα! Η νίκη ωστόσο για την ομάδα του Μεσσηνιακού ήρθε καθαρά και ξάστερα που ήταν καλύτερος όχι μόνο στις λεπτομέρειες αλλά και στην ουσία…

Η εξέλιξη του παιχνιδιού
Στο πρώτο σετ, το ξεκίνημα του Μεσσηνιακού ήταν νωθρό, μετά μάλιστα το 4-4 η Πετρούπολη πήρε προβάδισμα με 4-7 και 5-8 με την Καπνιά στο σέρβις. Η Ρίζου στο μπλοκ σταμάτησε τη Σουρή (6-9), για να μπλοκάρει η Σουρή την Μπαντίδου (6-11). Η Μουτζουρίδη ξεγέλασε την άμυνα του Μεσσηνιακού στέλνοντας στη δεύτερη μπαλιά την μπάλα στο κενό (6-12). Άσο της Παναγοπούλου στο σέρβις (8-12). Με την Σκλήρη στην επίθεση και την Ζερίτη στο Μπλοκ ο Μεσσηνιακός μείωσε σε 10-13. Σερί της Σουρή στο σέρβις έως το 14-14!
Η Σκλήρη «έσπασε» το μπλοκ για το παίρνοντας προβάδισμα 17-14 και αμέσως μετά σημαδεύοντας στην κενή διαγώνιο (18-14). Ευθεία σημάδεψε η Χειλαδάκη για το 19-16. Επιθέσεις σε πρώτο χρόνο από Κατσιμπούλα (19-17) και Κωνσταντοπούλου (20-17). Ανήμπορη ν’ αντιδράσει η Καπνιά στην επίθεση της Σουρή για το 22-19. Σερί της Παναγοπούλου στο σέρβις μέχρι το 24-20. Ένα δυνατό καρφί της στη μικρή διαγώνιο έκλεισε το σετ στο 25-22.
Στο δεύτερο σετ, ο Μεσσηνιακός πάλι δεν ξεκίνησε καλά αφήνοντας την Πετρούπολη να φύγει με 0-2 μπροστά. Η Σκλήρη ισοφάρισε σε 2-2 και η Σουρή σε 3-3.
Η Κατσιμπούλα μπλόκαρε ωραία την Χειλαδάκη για το 3-4, μες την Ζερίτη να στέλνει αμέσως μετά με μπουνιά την μπάλα στο κενό της άμυνας ισοφαρίζοντας σε 4-4. Άσο με τη βοήθεια του φιλέ πήρε η Καπνιά για το 4-6, όπου έμεινε έως το 5-8 όπου το σερί της έσπασε η Κωνσταντοπούλου.
Απανωτά άουτ σε σέρβις των Τζούλου (5-9), Βασιλείου, Χειλαδάκη και Κατσιμπούλα (7-10). Άσο στο σέρβις με την Κωνσταντοπούλου 8-10.

Σε ωραία υποδοχή της Σαμπάτη σε σέρβις της Μουτζουρίδου, με μπουνιά η Σουρή «τσίμπησε» τον πόντο (9-11). Σερί της Σουρή στο σέρβις από το 11-12 έως το 13-13.  Η Ζερίτη σε πρώτο χρόνο έκανε το 14-13, και η Τζούλου σε 15-13. Η Πετρούπολη ισοφάρισε σε 15-15 και πήρε προβάδισμα σε 15-18 με την Καπνιά στο σέρβις και με τον Μεσσηνιακό να κάνει «κοιλιά». Το σερί της Καπνιάς τελείωσε η Σκλήρη (16-18). Κωνσταντοπούλου και Σκλήρη μείωσαν σε 17-19 και 18-19. (19-20, 20-21). Άσο της Παναγοπούλου στο σέρβις, η Δημητροπούλου άφησε για άουτ… (22-21). Η Πετρούπολη ισοφάρισε με την Καπνιά σε 22-22. Νοκ άουτ την Κανελλοπούλου έβγαλε η Σουρή χτυπώντας δυνατά για το 23-22. Άουτ σημάδεψε η Σκλιβανίτη για το 24-23. Σέρβις της Σουρή (2ο) οδήγησε σε φοβερή φάση διαρκείας με τις Χειλαδάκη και Σκλήρη να σταματούν τρεις φορές στο μπλοκ των Βασιλείου, Καπνιά και Μπαντίδου, φάση την οποία «τελείωσε» η Σκλήρη κλείνοντας το σετ σε 25-23…
Στο τρίτο σετ, ο Μεσσηνιακός ήταν ακόμη καλύτερος και κυρίαρχος του παιχνιδιού, ενώ ο ρυθμός των αντιπάλων ήταν ίδιος με την ψυχολογία τους… πεσμένος. Η Παναγοπούλου στο σέρβις πήγε τον Μεσσηνιακό στο +3 χαρίζοντας δυο πόντους από αμυντικά λάθη στην Πετρούπολη που ισοφάρισε με την Καπνιά σε 3-3, την οποία μπλόκαρε όμορφα η Χειλαδάκη για το 5-3. 7-4 δια χειρός Χειλαδάκη. (7-5, 9-6). Ωραίο μπλοκ της Κωνσταντοπούλου στην Δημητροπούλου. Άσο στο σέρβις η Χειλαδάκη για το 11-6 (12-6). Σέρβις της Κωνσταντοπούλου οδήγησε στην πιο μεγάλη σε διάρκεια και θέαμα φάση του αγώνα την οποία κέρδισε η Κατσιμπούρα χτυπώντας στη διαγώνιο για το 13-8.
Σερί της Παναγοπούλου στο σέρβις από το 15-8 έως το 18-9. Η Σουρή πήγε το σκορ στο +10 (19-9) και αμέσως μετά στο +11 (20-9).

Σε 21-11 μείωσε η Πετρούπολη με δυο λάθη της Χειλαδάκη. Άουτ στη μικρή διαγώνιο η Σκλήρη για το 21-13. Στο φιλέ έστειλε τη μπάλα η Δημητροπούλου χτυπώντας από θέση άμυνας (22-14). Ένα μπλοκ και μια επίθεση της Κωνσταντοπούλου για πήγαν το σκορ στο 24-15. Η Καπνιά το 24-16. Η Σουρή σφράγισε τη νίκη ξεφεύγοντας από το μπλοκ της Μπαντίδου σε 25-16 και 3-0 σετ.
● Διαιτητές: Κωνσταντίνος Σαραβελάκης, Ανδρέας Χριστουδουλόπουλος
Γραμματεία: Κερασία Μουράτη
Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-16
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σουρή, Σκλήρη, Σαμπάτη (λ), Κωνσταντοπούλου, Φωτεινάκη, Ζερίτη, Χειλαδάκη, Παναγοπούλου, Τζούλου, Μπεσή, Μπούνα (λ), Σπανού, Μπαξιβανάκη, Κουτσουροπούλου.
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ (Αποστολογιωργάκης): Σκλιβανίτη, Κοτσαμπά, Μουτζουρίδου, Πνευματικάτου, Μπαντίδου, Ρίζου, Βασιλείου, Δημητροπούλου, Μασούρα, Μαυρίκη, Κατσιμπούλα, Καπνιά, Κανελλοπούλου (λ), Κοτσαμπά (λ).