Κυριακή 3 Απριλίου 2016

ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ 3-2 ΤΟΝ ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ

Μαθηματικά… πρωταθλητήςο Τσικλητήρας Πύλου!!!

ΜΕ νίκη 3-2 στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Κυπαρισσία ο Τσικλητήρας Πύλου κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή στην Α' Τοπική Κατηγορία Μεσσηνίας, τρεις αγωνιστικές πριν από το τελευταίο σφύριγμα!
Ο Τσικλητήρας μάλιστα αγωνιζόταν τα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Ανταλή για τράβηγμα στον Γεωργιόπουλο.
Στα έξωαγωνιστικά, στο ημίχρονο του αγώνα ο πρόεδρος του Αθλητικού Ομίλου Κυπαρισσίας Γιώργος Φωτεινός, τίμησε την προσφορά του Πυλιώτη τερματοφύλακα Ανδρέα Πατρική, ο οποίος από το 1956 έως και το 1963 φόρεσε και τίμησε την φανέλα του Α.Ο.Κ.

Φάσεις - γκολ
15΄ πάσα Αργυρόπουλου σε Παναγόπουλο, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Μίντζηρα, σούταρε όμως άουτ
30΄ κόρνερ του Νάτση, ο Μπαστακός πήρε την κεφαλιά για να τροφοδοτήσει τον Μπίζο που σούταρε από το ύψος του πέναλτι για το 1-0
43' μακρινό σουτ του Αργυρόπουλου, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
51΄ διαγώνιο σουτ του Διακουμή, ο Καπετανάκης μπλόκαρε σταθερά
53΄ ο Γεωργιόπουλος με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1
66΄το 1-2 για την Κυπαρισσία πέτυχε ο Παπαγεωργίου με κεφαλιά , μετά από κόρνερ του Γιαννόπουλου
60' με παίκτη λιγότερο η Πύλος, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ανταλή για τράβηγμα στον Γεωργιόπουλο
70΄ πλασέ Μικελάτου από αριστερά απέκρουσε ο Καπετανάκης και στην επαναφορά ο Νάτσης με συρτό σουτ έκανε το 2-2
84΄ σέντρα Γραμματικόπουλου, με τακουνάκι ο Μπίζος έκανε την ανατροπή για τη ομάδα του και το νικηφόρο 3-2
● Διαιτησία: Γιώργος Μπλάνας, Παναγιώτης Σερεμέτης, Χαράλαμπος Γεωργαντάς
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Κακαλέτρης): Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Ανταλής, Μπαοτακός, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι, Νάτσης (87΄ Τσάτσος), Γραμματικόπουλος  (90΄) Μουράτης, Μικελάτος, Διακουμής (80΄Σίνος).

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Δανίκας): Καπετανάκης, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Φράγκος, Γαργαρώνης, Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος (75΄Μοντεσάντος), Ντιόπ (55΄ Μιτρόφ), Παναγόπουλος (46΄ Κόλλιας), Παπαγεωργίου, Γεωργιόπουλος.