Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016

Με την ώθηση του φοβερού κόσμου της η «Καλαμάτα BC» έσπασε το ρόδι!!!

ΚΕΡΔΙΣΕ 61-54 ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΑΙΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

Η ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ πρεμιέρα ήρθε για τους «rookie» της Γ΄ Εθνικής, που μετά το πρώτο 10λεπτο απελευθερώθηκαν από τους άγχος και τη δυστοκία που τους χαρακτήρισε κατορθώνοντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους και παράλληλα να πετύχουν τον στόχο, όχι μόνον της νίκης, αλλά και του σκορ άνω των 60 πόντων γι’ αυτούς και κάτω των 55 για τους αντιπάλους!
Με την ώθηση του φοβερού του κόσμου που δεν λησμονούν ποτέ οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννακόπουλου μπήκαν με το δεξί στο νέο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (1ος Όμιλος Νότου), κατορθώνοντας μάλιστα να ξεπεράσουν το μουδιασμένο και δύστοκο ξεκίνημα τους στο πρώτο 10λεπτο, όπου η εικόνα τους δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντική. Η συνέχεια όμως δεν συγκρινόταν, με τους μπασκετμπολίστες της καλαματιανής ομάδας να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό και με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Μπάκα είχαν ένα φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο όπου κέρδισαν με 29-24. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με διαφορά τεσσάρων πόντων υπέρ της Καλαμάτας και το φινάλε …με το γνωστό 61-54!

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός Αιγίου είχε τον έλεγχο του σκορ και του παιχνιδιού, αφού πήρε προβάδισμα 0-8 και 0-10 με Σκλάβο και Φωτίου να βρίσκονται μέσα σε όλες τις φάσεις για να το κερδίσει χαρακτηριστικά απέναντι στους άστοχους και μουδιασμένους καλαματιανούς, εύκολα με 5-15.
Στο δεύτερο 10λεπτο οι γηπεδούχοι φαίνεται πως βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονται για να ξεκολλήσουν (13-18, 17-19) και με τον Γιώργο Μπάκα να ισοφαρίσουν σε 19-19 και τον Σπύρο Γεωργανά να μπουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 21-19. Εξαιρετικός ήταν και ο Δημήτρης Κουτίβας που μαζί με τους Μπάκα και Γεωργανά έφτιαξαν μια σχεδόν απροσπέλαστη άμυνα!
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (τρίτη περίοδος), ο Φωτίου σημείωσε σερί 10πόντων και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αιγίου με 29-34! Δυο σχεδόν απανωτά του νεαρού Άρι Σκοπέτου έδωσε μείωσε για την Καλαμάτα σε 32-34 και 35-36 αντίστοιχα. Τα χαμόγελα κατάφερε έστω και πρόσκαιρα να σβήσει ο Χριστοδούλου (47-48) πετυχαίνοντας επίσης 2 συνεχόμενα τρίποντα! Όμως η εμπειρία του Γιώργου Μπάκα σε συνδυασμό με τον νεαρό Μαγιντόμπε που με ένα τολμηρό τρίποντο 2λεπτα και 41 δεύτερα πριν τη λήξη πήγε την Καλαμάτα στο 40-36 ξεσήκωσαν τον κόσμο… λίγο αργότερα το 10λεπτο «έκλεισε» υπέρ των γηπεδούχων σε 44-40.

«Θυελλάρα, ομαδάρα» και «Θυελλάρα μου σε αγαπώ» ήταν τα εμψυχωτικά συνθήματα στην κερκίδα που έπαιξαν τον δικό τους ρόλο στην σπουδαία πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα…
Αυτά τα συνθήματα ντόπαραν την ομάδα και στο 4ο δεκάλεπτο με τον Μπάκα να ξεφεύγει από τον κλοιό των αντιπάλων του (55-50), τον Δελλή να στέκεται εύστοχα στις βολές (57-51 κα 59-52) η νίκη δεν ήταν μακριά. Ο Τσικούρης έμελε να βάλει το τελευταίο καλάθι ευστοχώντας στις βολές για το 61-54!
● Διαιτητές: Καλαϊτζάκης-Αντωνίου (Κουκάκης)
10λεπτα: 5-15, 29-24, 44-40, 61-54
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC» (Γιαννακόπουλος): Δρακόπουλος, Κίσσας, Λουρμπέας 2, Σκοπέτος 11 (3 τρ.), Μαγιντόμπε 3 (1 τρ.), Σπηλιώτης, Γεωργανάς 6, Μπάκας 15, Κουτίβας 5, Δελής 10, Τσικούρης 9 (1 τρ.)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Καραγιάννης): Στογιάνοβιτς 6, Δούρος, Χριστοδουλόπουλος 10 (2 τρ.), Κάντας, Φωτίου 19 (2 τρ.), Ζύγας, Σούλης, Σκλάβος 11 (1 τρ.), Κόλλιας, Σκόνδρας, Καραγιάννης 8