Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2014

Νίκη γοήτρου με 65-52 πήρε χθες η «Καλαμάτα '80» από τον Γ.Σ. Μεσσήνης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΗ «ΝΤΟΠΑ» ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΛΥΚΟΥΣ»!

MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Ο 24ΧΡΟΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Βαθμολογική «ντόπα» για τους «Λύκους» αποτέλεσε η χθεσινή νίκη επί του ΓΣ Μεσσήνης με 65-52, ενώ για τους «νησιώτες» αρχίζουν οι περιπέτειες αφού πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο!
Στο χθεσινό μεσσηνιακό ντέρμπι στην «Τέντα» τον πρώτο και τελευταίο λόγο είχαν οι Καλαματιανοί παίκτες του Δημήτρη Αβδάλα με τον Μιχάλη Μπακογιάννη και τους συμπαίκτες του να προσπαθούν, ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, να μαζέψουν τη διαφορά του σκορ (61-44, 65-52). Η «Κ80» προς το τέλος του 2ου και σε όλο το 3ο δεκάλεπτο πήρε μεγάλη διαφορά για να αφήσει περιθώρια προς το τέλος του 4ου στους αντιπάλους της να μειώσουν τη μεταξύ τους διαφορά. Best Player για την «Καλαμάτα ’80» ήταν αναμφισβήτητα ο 24χρονος Δημήτρης Αναγνωστόπουλος που από το 2ο δεκάλεπτο φάνηκε να παίρνει … «φωτιά» και να ολοκληρώνει το ματς από τον πάγκο, όπου αναγκάστηκε να κάτσει τα τελευταία λεπτά λόγω της αποβολής του με 5 φάουλ. Ενώ η εμπειρία του Μιχάλη Μπακογιάννη ήταν αυτή που ξεχώρισε και χάρισε αρκετούς πόντους στην ομάδα του Γ.Σ.Μ. Αμφότερες οι ομάδες κατά διαστήματα είχαν παράπονα από τη διαιτησία, αν και οι Νησιώτες έδειξαν περισσότερο δυσαρεστημένοι.
Το σκορ βεβαίως είναι δίκαιο και «καθαρό»…

Το φιλμ αγώνα
Στο πρώτο 10λεπτο, Κάτσαρης και Αναγνωστόπουλος άνοιξαν το σκορ για την «Κ80» με εύστοχες βολές (4-2). Ιμπέζα έκλεψε από τον Αναγνωστόπουλο και με εύστοχο τρίποντο έφερε τη Μεσσήνη μπροστά με 4-7. Το 11-7 έκανε ο Μπάκας. Τρίποντο για να διευρύνει τη διαφορά του επιχείρησε ο Πολυζωγόπουλος αλλά δεν του βγήκε!
Τρίποντο από τον Αλευρά ανέβασε την Μεσσήνη (11-10). Στο 3:21΄΄δυο εύστοχες βολές από τον Κοντόπουλο διαμόρφωσαν το 15-12. Ωραίο κλέψιμο του Μπακογιάννη στον Κάτσαρη, με τον πρώτο να σκοράρει δίνοντας το προβάδισμα στη Μεσσήνη με 15-16 σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο 10λεπτο.
Το τρίποντο που επιχείρησε στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασε, πέτυχε τώρα ο Πολυζωγόπουλος ανεβάζοντας για τον ΓΣΜ σε 15-19. Προσπάθεια για τρίποντο από τον Κοντόπουλο δίχως επιτυχία… (15-21). Στο 3ο λεπτό του 2ου δεκαλέπτου ο Μπακογιάννης έδωσε προβάδισμα στον ΓΣΜ κάνοντας 15-23. Ο Κοντόπουλος στην αντεπίθεση μείωσε σε 17-23. Σε 19-23 μείωσε ο Αναγνωστόπουλος. Ρυθμό και πάθος και από τις ομάδες με την «Καλαμάτα ’80» ωστόσο να ανεβάζει ταχύτητες και να παίρνει «κεφάλι» με Μπάκα (22-23), Κάτσαρη και Κοντόπουλο (26-23). Στις δυο εύστοχες βολές του Αναγνωστόπουλου (30-25) συνέχεια έδωσε ο Παπουτσής (είχε μπει νωρίτερα αλλαγή) κάνοντας το 32-25. Το επιθετικό σερί του Αναγνωστόπουλου ανέβασε το σκορ για την «Κ80» σε 47-32 για να μειώσει λίγο αργότερα ο Μπακογιάννης σε 47-34. Ενώ απομένουν 49΄΄15 ο Αναγνωστόπουλος μπήκε ξανά σε ρόλο επιθετικού και ανέβασε σε 51-34.  Έναν μόνο πόντο μπόρεσαν να πάρουν μέχρι το φινάλε οι «νησιώτες» κάνοντας στο 51-35.
Αρχές του τελευταίου 10λεπτου και η «Καλαμάτα ’80» ξεκινά με τρίποντο του Κάτσαρη (54-35). Εύστοχος ο Μπάκας 2στα2 σε βολές (58-35). Με το σκορ στο 61-38 ξεκίνησε ένα απίστευτο σερί με πρωταγωνιστές τους Μπακογιάννη και Κρασσόπουλο που πήρε τις μάχες στο «ποστ» για πρώτη φορά στον αγώνα. Κρασσόπουλος μείωσε σε 61-46. Το σκορ στο 61-48 από αντιαθλητικό φάουλ Κοντόπουλου πάνω στον Καλογερόπουλο που νωρίτερα έκλεψε τη μπάλα από τον παίκτη της «Κ80» (2 στις 2 βολές). στο σημείο αυτό το σερί του ΓΣΜ έχει φτάσει τους 10 πόντους (από 61-38 σε 61-48), για να φτάσει τους 12 πόντους λίγο αργότερα. Ενώ απομένουν 3΄40΄΄ η «Καλαμάτα ’80» έχασε τον Αναγνωστόπουλο, με 5 φάουλ. Στις βολές ο Κάτσαρης (1 στις 2) 62-50 και πρώτος πόντος για την «Καλαμάτα ’80» από 5μιση περίπου λεπτά. Καλάθι και φάουλ του Κοντόπουλου (65-52) μετά από φάουλ του Ιμπέζα έβαλε τη συμπληρωματική βολή.
Ενώ απομένουν λίγα δευτερόλεπτα οι παίκτες της «Κ80» κρατούν τη μπάλα και ανταλλάσουν χειραψίες με τους αντιπάλους τους για να κλείσει το παιχνίδι κάπου εκεί με 62-52.
● Διαιτητές: Σπυρόπουλος Α. –Τσάλας
10λεπτα: 15-16, 32-25, 51-35, 65-52
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80» (Αβδάλας): Κιουρτζίδης, Φωτεινάκης 3, Κούτρης, Κατσούλης, Παπουτσής 2, Κάτσαρης 12 (1 τρ.), Αναγνωστόπουλος 14, Βούλγαρης 6, Λαζαρακόπουλος 3, Κοντόπουλος 9, Τσικούρης, Μπάκας 10.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 4 (1 τρ.), Πολυζωγόπουλος 10 (2 τρ.), Τσιμπούρης, Μπακογιάννης 21, Μαθιόπουλος, Καραμπάγιας, Μεΐμετεας, Αλευράς 5 (1 τρ.), Καλογερόπουλος 4, Ντουφεξής, Ιμπέζα 2, Κρασσόπουλος 6.