Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

ΓΕΛ ΚΟΡΩΝΗΣ – ΓΕΛ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 40-44

Πρόκριση στον τελικό με δραματικό φινάλε!

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση του ΓΕΛ Κορώνης με το ΓΕΛ Κυπαρισσίας, που βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους νικητές με 44-40, παρά το τρομερό 4ο οκτάλεπτο του Μπαλάση και γενικά της Κορώνης.
Η Κυπαρισσία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και εφτασε να προηγείται με 16-3 (!) στο πρώτο οχτάλεπτο, ενώ στην 2η περίοδο διατήρησε την διαφορά στο +10 (24-14). Στην τρίτη περίοδο η Κορώνη προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ και έφτασε μάλιστα στο -6, χάρη στις προσπάθειες του Μπαλάση, όμως η Κυπαρισσία απάντησε και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 31-20.
Τα δεδομένα άλλαξαν στο 4ο οκτάλεπτο, όπου η Κορώνη έκανε την αντεπίθεση της και με 4 συνεχόμενους πόντους του Μπαλάση μείωσε σε 28-35. Ο Λεκαντής με τρίποντο έφερε και πάλι την  διαφορά στο +10, όμως και πάλι ο Μπαλάσης με 5 σερί πόντους έφερε το σκορ στο 35-42 και εν συνεχεία οι Κονταγκίνη – Τσιριγώτης έφεραν το ματς στο -3!!! (40-43). Ο Λαμπρόπουλος με 1/2 βολές έδωσε αέρα δυο καλαθιών στην Κυπαρισσία με 18΄΄ να απομένουν και ο Κονταγκίνη με ένα «τρελό» τρίποντο προσπάθησε να κάνει το «θαύμα», όμως η μπάλα του έπαιξε άσχημα παιχνίδια και μπήκε – βγήκε από το στεφάνι!

● Διαιτησία: Νάστος Λ., Κορογώνας Αλ.
Ιατρός: Ρουσάκη Ειρήνη
Σημειωτής: Νικολακέας Δημ.
Τα 8λεπτα: 3-16, 14-24, 20-31, 20-13
ΓΕΛ ΚΟΡΩΝΗΣ (Καθάρειος Δημ.): Γιαλλελής 1, Κονταγκίνη 7, Τσιριγώτης 6, Λιαράκος 5, Μπαλάσης 15 (1 τρ.), Σπυρόπουλος, Παπαναστασίου 2, Σουγλέρης, Γιαλλελής 4
ΓΕΛ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Βαλδούμα Αικ.): Λεκαντής 4 (1 τρ.), Κλεφτάκης 6, Κατσαρέλας 3 (1 τρ.), Λαμπρόπουλος 11, Καγιάφας 4 (1 τρ.), Γιαννόπουλος, Παλούκας, Σιδηροκαστρίτης 2, Στασινόπουλος 10, Παρασκευόπουλος 2, Στασινός 2