Σάββατο 5 Ιουλίου 2014

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Με δυο ποδηλάτες ο Ευκλής
στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου 2014 συμμετείχαν οι δυο διακεκριμένοι ποδηλάτες του Σ.Π.Ο.Κ. «Ευκλής», Δημήτρης Δημητρακόπουλος και Σταύρος Κανελλόπουλος.
Οι αγώνες διεξήχθη σαν το διήμερο 28-29 Ιουνίου στην Καλαμπάκα και οι καλαματιανοί ποδηλάτες έλαβαν μέρος στα αγωνίσματα ατομικής χρονομέτρησης και αντοχής.
Στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης, απόστασης 39,6 χλμ ο Κανελλόπουλος έτρεξε στο group 3 και τερμάτισε 13ος ανάμεσα σε 67 αθλητές. Επίσης, στον αγώνα αντοχής απόστασης 147,20 χιλιομέτρων και ανάμεσα σε 107 συμμετέχοντες, ο Δημητρακόπουλος τερμάτισε 27ος στην κατηγορία Ανδρών (πέρσι είχε έρθει 7ος σε 15), ενώ ο Κανελλόπουλος τερμάτισε μια θέση μετά.

Αμφότεροι δήλωσαν ότι θα μπορούσαν να τα πάνε καλύτερα, όμως είχαν άτυχες στιγμές με αρκετά τεχνικά προβλήματα.

Πρωταθλητής Ελλάδος στην διοργάνωση και το αγώνισμα αντοχής στην κατηγορία Ανδρών αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπούγλας της Ολυμπιάδας Ν.Λ. με χρόνο Ν.Λ. Στο πρωτάθλημα πήραν μέρος συνολικά 25 σωματεία από όλη την Ελλάδα, καθώς πρόκειται για την σπουδαιότερη διοργάνωση μέσα στη χρονιά της Ε.Ο.Π.