Τετάρτη 20 Αυγούστου 2014

Πρόκριση στην Β΄ φάση του Κυπέλλου με το εμφατικό 6-2 ο Χανδριναϊκός!

ΜΕΙΩΣΕ ΣΕ 2-3 ΣΤΟ 64΄ Η ΔΟΞΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Πιο δύσκολα απ’ ότι μαρτυρά το τελικό σκορ προκρίθηκε στην Β΄ φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας ο Χανδριναϊκός, επικρατώντας της Δόξας με 6-2 χθες το απόγευμα στο «Παν. Μπαχράμης».
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο (η Δόξα είχε δοκάρι στο 0-0), ενώ στην επανάληψη η καλαματιανή ομάδα κατάφερε να μειώσει σε 2-3 στο 64΄ και να βάλει «φωτιά» στο ματς!
Ωστόσο, το αυτογκόλ του Καμπουγέρη στο 68ο λεπτό έβαλε «τέλος» στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Παναγιώτη Βλαχόγιαννη να πετύχει δυο ακόμα τέρματα μέχρι το φινάλε.
Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Χανδριναϊκό μπροστά με 3-0 (Ηλιόπουλος 37΄, 45΄ και Τσώνης στο 41΄), όμως στην επανάληψη η Δόξα μείωσε σε 2-3 με τέρματα των Ανδριανόπουλου (48΄) και Σπηλιώτη (64΄).
Με αυτογκόλ του Καμπουγέρη έγινε το 2-4 στο 68΄ και έπειτα τα τέρματα των Καραμπάτσου (71΄) και Κοντού (73΄) διαμόρφωσαν το τελικό 6-2.

Το φιλμ του αγώνα
14΄ γύρισμα του Πεΐδη από δεξιά, ο Μακαντάσης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Κούρταλη
23΄ κόρνερ του Χούτου, ο Ηλιόπουλος πιάνει την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας της Δόξας αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
28΄ ο Κοντός «πλακάρει» στον Καραμπάτσο, αυτός κάνει το σουτ από αριστερά όμως μετά από κόντρα ο Λαμπρόπουλος διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
37΄ σέντρα του Μπάλλα από αριστερά, ο Ηλιόπουλος ανενόχλητος στην μικρή περιοχή σκοράρει με κεφαλιά για το 0-1
41΄ από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Χανδριναϊκού ο Τσώνης φεύγει στην κόντρα και με ωραίο διαγώνιο σουτ από δεξιά σκοράρει για το 0-2
45΄ κόρνερ του Χούτου, ο Ηλιόπουλος με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι πετυχαίνει το 0-3 για τον Χανδριναϊκό
47΄ δυνατό φάουλ του Πεΐδη λίγα εκατοστά έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Κούρταλης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Μακαντάσης εκτελεί το κόρνερ και μετά από αλλεπάλληλα λάθη των αμυντικών του Χανδριναϊκού ο Ανδριανόπουλος με κοντινή προβολή μειώνει σε 1-3
55΄ ο Σπηλιώτης σουτάρει στην μικρή περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς του Χανδριναϊκού και καταλήγει κόρνερ
64΄ εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Πεΐδη από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή γυρνά στην περιοχή, ο Μακαντάσης αφήνει για τον Σπηλιώτη ο οποίος με πλασέ μειώνει σε 2-3
66΄ φαλτσαριστό σουτ του Μακαντάση από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και σε κόρνερ με την παρέμβαση του Κούρταλη
68΄ σέντρα του Τσώνη από δεξιά, ο Καμπουγέρης δεν συνεννοείται με τον Γκολώνη και άθελα του στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 4-2
71΄ όμορφη κάθετη του Ηλιόπουλου στον Καραμπάτσο, αυτός με δυνατό σουτ εντός περιοχής στέλνει τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα του Γκολώνη για το 5-2
73΄ γύρισμα του Καραμπάτσου από δεξιά, ο Κοντός σε κενή εστία «γράφει» το τελικό 6-2 υπέρ του Χανδριναϊκού
● Διαιτησία: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Ν. Τσίρμπας, Ε. Μπασιλάρης
ΔΟΞΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Γκολώνης, Λαμπρόπουλος, Δημητρίου, Καμπουγέρης, Λαλάκος, Παπαδόπουλος (46΄ Τάφα), Λυμπερόπουλος (46΄ Καράμπαμπας), Ανδριανόπουλος (68΄ Δημόπουλος), Πεΐδης, Μακαντάσης
ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ: Κούρταλης, Ι. Λύρας, Χούτος (74΄ Κ. Λύρας), Κουφός, Μπάλλας, Φωτόπουλος, Ηλιόπουλος, Κοντός, Τσώνης (80΄ Διαμαντόπουλος), Καλδής, Καραμπάτσος