ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ Η «7η ΑΝΑΒΑΣΗ ΤΑΫΓΕΤΟΥ»

Χρυσό και ρεκόρ αγώνων

ο αθηναίος Γιώργος Νείλας

ΠΡΩΤΙΑ ΜΥΣΤΡΙΩΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50+

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη στην πόλη μας το περασμένο Σάββατο ο ποδηλατικός αγώνας αντοχής με την ονομασία «7η Ανάβαση Ταϋγέτου», με διοργανωτές τον Σ.Π.Ο.Κ. «Ευκλής» και τον Δήμο Καλαμάτας.
Στη διοργάνωση συμμετείχαν περισσότεροι από 50 ποδηλάτες, οι οποίοι ξεκίνησαν την προσπάθειά τους λίγο μετά τις 3.30 το μεσημέρι από την κεντρική πλατεία της πόλης μας.
Αφού έκαναν 10 χιλιόμετρα εντός πόλης για «ζέσταμα», οι αθλητές ξεκίνησαν την αγωνιστική κούρσα των 45χλμ. από την νέα αγορά και έπειτα ακολούθησαν τον επαρχιακό δρόμο Καλαμάτας – Σπάρτης μέχρι και το Τουριστικό Ταϋγέτου, όπου έγινε ο τερματισμός και οι απονομές το απόγευμα της ίδιας ημέρας.
Νικητής των αγώνων στην γενική κατάταξη αναδείχθηκε ο αθλητής του Αιόλου Αθηνών Γιώργος Νείλας πραγματοποιώντας μάλιστα ρεκόρ διαδρομής με 1 ώρα και 18 λεπτά.
Εκ μέρους των καλαματιανών ομάδων, συμμετείχαν αρκετοί αθλητές από τον «Ευκλή» αλλά και τον Μεσσηνιακό Γ.Σ., ενώ το παρών έδωσαν και ποδηλάτες από ομάδες της Πάτρας, της Κορίνθου, της Αθήνας και του Πύργου. Στην γενική κατηγορία, ο Γιώργος Νείλας όπως προείπαμε πήρε την πρώτη θέση και ακολούθησαν κατά σειρά οι Ανδρέας Τριανταφύλλου (Αίολος Αθηνών), Αιμιλιάνο Βίλα (Ποδηλατόδρομος Πύργου), Παύλος Παναγιωτόπουλος (Ολυμπιακός Χαϊδαρίου), Δημήτρης Δημητρακόπουλος («Ευκλής») και Σταύρος Κανελλόπουλος («Ευκλής»).
Ο Κανελλόπουλος ήρθε 2ος στην κατηγορία των 30 ετών, ενώ στην ίδια κατηγορία εκ των καλαματιανών αθλητών του «Ευκλή» ο Θοδωρής Τσούτσος ήρθε 4ος και ο Παναγιώτης Γυφτέας 6ος.

Επίσης ο Δημητρακόπουλος πήρε την 3η θέση στην κατηγορία 30-40 ετών, όπου οι αθλητές του «Ευκλή» Γιάννης Παπαβασιλόπουλος και Πάνος Βεργετόπουλος ήρθαν 5ος και 6ος αντίστοιχα.
Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 50 ετών και άνω κατέκτησε ο Βασίλης Μυστριώτης του «Ευκλή».