Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2014

Ο Ακρίτας έχασε με 3-2 σετ από την ΕΑ Λαρίσης του Πέτρου Πνάκα!

ΘΛΑΣΗ ΥΠΕΣΤΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ Η ΜΠΟΤΣΑΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΗ ΟΜΑΔΑ

ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΟ διπλό πήρε η ομάδα της EA Λάρισας χθες στο κλειστό της παραλίας! Η ομάδα του γνωστού στα μεσσηνιακά γήπεδα από την θητεία του στον Μεσσηνιακό Γ.Σ., Πέτρου Πνάκα - που και φέτος παρέμεινε στο «τιμόνι» του σωματείου της ΕΑΛ - κατόρθωσε να κερδίσει με 3-2 σετ ένα εξαιρετικά δύσκολο και αγχωτικό παιχνίδι απέναντι στον άτυχο Ακρίτα.

Σε αυτό συνέβαλε καθοριστικά ο τραυματισμός της Ελίνας Μποτσάκη στο πρώτο σετ (θλάση) και η αποχώρησή της. Αφού απουσία της μαχητικής και βασικής ακραίας του, πλέον ο Ακρίτας έχει αποδυναμωθεί και έτσι δίδεται μοναδική ευκαιρία στις Λαρισαίες να παίξουν για τη νίκη και να φύγουν τελικά από το κλειστό γυμναστήριο της παραλίας με τους δυο βαθμούς στις αποσκευές τους!
Η αποθεραπεία της Μποτσάκη θα διαρκέσει μια εβδομάδα το λιγότερο, κι αυτό φαίνεται να προβληματίζει αρκετά τον προπονητή Βασίλη Ξεροβάσιλα, ο οποίος από το χθεσινό παιχνίδι στάθηκε στην κακή διαιτησία!

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο σετ, οι φάσεις πήγαν πόντο - πόντο. Ελαφρύ προβάδισμα πήρε ο Ακρίτας μετά το 5-5. 8-6 με την Χάσκου να κερδίζει το μπλοκ των Παππά – Γερόκωστα. (9-6, 11-6). Ένα σερί της Πανταζοπούλου στο σέρβις και η αδυναμία υποδοχής από την ΕΑΛ, έφεραν το σκορ στο 12-7. (12-8, 15-9). Το σκορ έφτασε στο 21-16 με τον Πνάκα να κάνει και δεύτερο time out για να συνεφέρει τις παίκτριές του, κάτι που τελικά δεν είχε αποτέλεσμα, με το σετ να «κλείνει» στο 25-16.
Στο δεύτερο σετ, η Πανταζοπούλου στο σέρβις ένα πόντο πήρε και έναν έδωσε (1-1). Σέρβις Κουτσογιάννη, υποδοχή, η Χάσκου στην επίθεση κέρδισε το μπλοκ των Γερόκωστα – Τάση (2-2). Ακολουθεί ένα σερί στο σέρβις της Γερόκωστα που έτυχαν κακών υποδοχών από τον Ακρίτα και ανέβασαν την ΑΕΛ στο 2-6, για να κάνει το 3-6 η Μαντούδη «σπάζοντας» το μπλοκ των Νατσίδου και Μπέη. Σέρβις Δεδούση, υποδοχή και πρώτο χρόνο με Νατσίδου, κακή άμυνα από την Δεδούση, η Πανταζοπούλου δεν πρόλαβε να σώσει… (5-8). Μαντούδης σέρβις στο φιλέ για το 5-10. Μετά από σέρβις της Νατσίδου, σε πρώτο χρόνο σήκωσε τη Νικολακοπούλου η Πανταζοπούλου για να πάρουν τον πόντο (6-10). Κακή υποδοχή της Χάσκου στο σέρβις της Τάση (6-12). Σε 8-13 το σκορ ανέβασε σε πρώτο χρόνο η Κουτσογιάννη! 9-13 με Χάσκου στην επίθεση. Η Μαντούδη μπλόκαρε καλά την Κουτσογιάννη μειώνοντας σε 10-13. Άουτ το σέρβις της Χάσκου (10-14). Υποδοχή άουτ από την Μπούνα σε σέρβις της Γερόκωστα (10-15). Στη γραμμή σημάδεψε η Καρακύκλα για το 11-15. Σέρβις Καρακύκλα, υποδοχή και διπλή επίθεση του Ακρίτα με Δεδούση και Νικολακοπούλου για το 12-15. Φάσεις καρμπόν στα δυο επόμενα σέρβις της Καρακύκλα. Η Μαντούδη και Νικολακοπούλου μπλοκ στην Μπέη για το 13-15 και 13-16, αντίστοιχα! (13-17, 14-18). Σέρβις Τίκα, υποδοχή και η Μαντούδη δυνατά πίσω όπου η Τίκα δεν πρόλαβε τη μπάλα (15-18).
Τρία σέρβις στη σειρά από Μαντούδη οδήγησαν το σκορ στο 17-19. Σέρβις της Μπέη, υποδοχή και «τάπα» της Νικολακοπούλου στην Γερόκωστα. Σταθερό μπλοκ στη Χάσκου από τις Γερόκωστα και Μπέη για το 18-21. Σε πρώτο χρόνο ανέβασε την Καρακύκλα η Πανταζοπούλου για το 20-21, εκεί η Καματσέλου (λ) δεν έβαλε άμυνα. Το μπλοκ των Καρακύκλα και Δεδούση ξεπέρασε η Μπέη για το 21-23, για να τελειώσει το σερ λίγο αργότερα με 22-25 υπέρ της Λάρισας, οι παίκτριες της οποίας φάνηκε να θέλουν περισσότερο το σετ!
Ξανά πόντο πόντο το ματς (2-2, 3-3, 4-5) μέχρι και το 7-10, 11-13, 12-14, με την ΕΑΛ να κρατά το προβάδισμα τους ενός και των δυο βαθμών έως το 12-16 για να πάρει μεγαλύτερη διαφορά χάρη σε ένα πολύ καλό σερί σέρβις της Κουτσογιάννη και τα αρκετά ατομικά λάθη του Ακρίτα (14-19, 17-20, 20-23) και να κλείσει το σετ με 21-25.
Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ του αγώνα. Οι παίκτριες των δυο ισοδύναμων ομάδων όπως φάνηκε, πήγαιναν από την αρχή πόντο πόντο (1-1, 3-2, 4-3, 6-3). Κάπου εδώ ο Ακρίτας με την Χάσκου και την Νικολακοπούλου να τελειώνουν ιδανικά ορισμένες επιθέσεις και σέρβις έφτασαν τη διαφορά στο 9-4. Τρίτο σέρβις στη σειρά από την Μπέη με τη βοήθεια του φιλέ έδωσε «άσο» στην ΕΑΛ 9-9. Νέο σέρβις της Μπέη, υποδοχή+ επίθεση, έγινε η άμυνα και η Νατσίδου σημάδεψε τη Χάσκου και κέρδισε τον πόντο (9-10). 2ο σέρβις Νικολακοπούλου, η Χάσκου από θέση άμυνας βρήκε το κενό πίσω και ανέβασε το σκορ σε 12-10. Το σερί της Νικολακοπούλου στο σέρβις συνεχίστηκε μέχρι το έκτο, που κατέληξε στο φιλέ (15-11). Φάση διαρκείας τελείωσε υπέρ του Ακρίτα χάρη στη Δεδούση που σημάδεψε την Κουτσογιάννη (16-13). Δυο σέρβις της Μαντούδη για το 17-13 με «τάπα» της Δεδούση στην Κουτσογιάννη και άουτ από την Κουτσογιάννη 17-14. Παράβαση της Κοντονάσιου (20-14). Το τρίτο σερί σέρβις της Καρακύκλα κατέληξε άουτ (20-15). Διαμαρτυρίες των Λαρισαίων σε υπόδειξη του ρέφερι για παράβαση, πόντος για τον Ακρίτα (21-16). Κακή πάσα της Κοντονάσιου στην Κουτσογιάννη, η τελευταία δεν μπόρεσε να τελειώσει την προσπάθειά της (23-16). Χάσκου κάρφωσε στο φιλέ 21-13. Σέρβις Σταυροθεοδώρου, υποδοχή και πρώτο χρόνο με Νικολακοπούλου η Παππά δεν έβαλε άμυνα (24-18). Η Τάση κάρφωσε άουτ και σφράγισε το σετ σε 25-19 υπέρ του Ακρίτα.
Όλα παίχθηκαν στο time break, όπου η Λάρισα πήρε από την αρχή προβάδισμα πέντε βαθμών και διατήρησε  μέχρι το τέλος διαφορά αρκετών βαθμών (3-6, 4-8, 5-11) για να κερδίσει τελικά με 7-15 το ματς. Να σημειωθεί πως για διαμαρτυρία κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη και απώλεια ενός βαθμού) αντίκρισε ο κόουτς του Ακρίτα, Βασίλης Ξεροβάσιλας για διαμαρτυρία (στο 2ο σετ ο ρέφερι του έδειξε κίτρινη κάρτα όταν το σκόρ ήταν 2-4 και στο 5ο  σετ το σκορ ήταν 5-10). ο κόουτς του Ακρίτα αμφισβήτησε απόφαση περί υπέρβασης, ο ρέφερι όμως επέμεινε στην απόφασή του.
● Διαιτητές: Κωνσταντίνος Σαραβελάκης, Παναγιώτης Χανδρινός, Σημειωτής: Κερασία Μουράτη.
Τα σετ: 25-16, 22-25, 21-25, 25-19, 7-15
ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Ξεροβάσιλας): Πανταζοπούλου, Χάσκου, Καρακύκλα, Βεδούση, Μποτσάκη, Νικολακοπούλου, Αθανασοπούλου (λ) / Μπούνα (λ), Μαντούδη, Ιωσηφίδη,
ΕΑ ΛΑΡΙΣΗΣ (Πνάκας): Παππά, Τάση, Γεροκώστα, Μπέη, Κουτσογιάννη, Νατσίδου, Καματσέλου (λ) / Κοντονάσιου, Πίκα, Σταυροθεοδώρου.