ΓΕΜΑΤΟ ΣΑΣΠΕΝΣ ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΜΑΤΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΚΡΙΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΣΣΟΝΑ

Πάλεψαν με «… νύχια και δόντια»
για το 3ποντο της νίκης οι καλαματιανές!
 ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΕ 3-2 ΣΤΟ ΤΑΙ ΜΠΡΕΙΚ

ΓΕΜΑΤΟ σασπένς το χθεσινό ματς ανάμεσα σε Ακρίτα και Ελασσόνα που πάλεψαν με «… νύχια και δόντια» για το τρίποντο της νίκης! Οι δυο ομάδες ήσαν ισάξιες, κι αυτό μαρτυρούν τα τέσσερα πρώτα σετ, τα οποία μοιράστηκαν. Ο Ακρίτας μπήκε δυνατά και πήρε τα δυο πρώτα σετ κι ενώ όλα έδειχναν πως έτσι θα κάνει και στο τρίτο παρά τις αντιστάσεις των αντιπάλων του, δεν το κατάφερε. Η Ελασσόνα έδειξε τα παλικαρίσια δόντια της και μείωσε σε 2-1 και ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ, φάνηκε να διεκδικεί με αξιώσεις το τρίποντο. Το κακό όμως ξεκίνημα στο τάι μπρέικ επέτρεψε στον Ακρίτα να ανασυνταχθεί και να χτυπήσει το ματς! Το τελικό 3-2 δίκαιο, αν και κουραστικό, με μπόλικο θέαμα και γεμάτες φάσεις, τις οποίες παρακολούθησαν οι λίγοι φίλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του εθνικού σταδίου.

Η εξέλιξη του αγώνα
Φωτό: Παν. Μουστάκης
Στο πρώτο σετ με την Πανταζοπούλου στο σέρβις ο Ακρίτας προηγήθηκε με 2-0. Η Ελασσόνα μείωσε άμεσα σε 2-1 και 2-2 με την Αθανασιάδου στο σέρβις (3-3). Σέρβις Μποτσάκη, υποδοχή/επίθεση, Καρακύκλα μετά από πάσα της Δεδούση έκανε το 4-3. Δεύτερο σέρβις της Μποτσάκη, υποδοχή και επίθεση με την Δίρβα που κόλλησε στο σταθερό μπλοκ της Δεδούση (5-3). Σέρβις Παπακώστα, υποδοχή, η Δεδούση σημάδεψε στην ευθεία για το 7-4. Σέρβις Δίρβα, υποδοχή, η Δεδούση σημάδεψε στο κενό για το 8-5. Σέρβις Παναγιώτου, υποδοχή, από θέση άμυνας η Δεδούση έκανε το 9-6. Σέρβις Μαντούδη, υποδοχή, η Αθανασιάδη έσπρωξε στο κενό για το 9-7. Σέρβις Τζιουργκάνου, υποδοχή άουτ η Μαντούδη (9-8). Τρίτο σέρβις της Τζιουργκάνου, η μπάλα «άλλαξε γήπεδο» και η Νικολακοπούλου μπλοκάροντας σταθερά την Κατσαρέ έκανε το 10-9. Η Νικολακοπούλου με δυο καλά σέρβις οδηγεί το σκορ στο 12-9 για να σημαδέψει την τρίτη φορά στο φιλέ (12-10). Στο σέρβις (4ο) της Κατσαρέ κακή υποδοχή της Μαντούδη (13-16). Σέρβις Μαντούδη, υποδοχή/ επίθεση, βγήκε η άμυνα και η Μποτσάκη σημάδεψε δυνατά στη διαγώνιο για το 19-21. Time out Ελασσόνα. Σέρβις Τζιουργκάνου, υποδοχή, η Μποτσάκη δυνατά στη διαγώνιο για το 20-23. Σέρβις Αθανασιάδου, υποδοχή, η Μποτσάκη βρήκε το κενό (21-24). Σέρβις Πανταζοπούλου, υποδοχή/ επίθεση, στην αντεπίθεση η Μποτσάκη για το 22-24. Time out Ελασσόνα. Δεύτερο σέρβις Πανταζοπούλου, δυνατή φάση που κατέληξε πάνω στη Ζιάγκου (λίμπερο) δια χειρός Καρακύκλα για το 23-24. Τρίτο σέρβις της Πανταζοπούλου, η Αθανασιάδου έβγαλε πολύ ψηλά υποδοχή όπου καραδοκούσε η Μποτσάκη για το 24-24. Τέταρτο σέρβις της Πανταζοπούλου, υποδοχή, η Δίρβα στην επίθεση όπου όμως κόλλησε στο μπλοκ των Δεδούση – Καρακύκλα για το τελικό 26-24.
Στο δεύτερο σετ με διαφορά πόντου η Ελασσόνα μπροστά με 3-2, 4-3 για να ξεφύγει κάπως μετά το 3-7. Σέρβις Μαντούδη, άουτ υποδοχή από την Ζιάκου (5-7). Σερί τριών σέρβις της Νικολακοπούλου μέχρι το 8-8. Σέρβις Πανταζοπούλου, υποδοχή, η Παναγιώτου χαλαρά σημάδεψε στο κενό μπροστά από τη Χάσκου για το 9-10. Πέντε φορές βρέθηκε στο σέρβις η Μποτσάκη οδηγώντας το σκορ στο 14-11. Σέρβις Τζκιουργκάνου, υποδοχή, στην επίθεση η Δεδούση σημάδεψε φιλέ για το 14-12. (14-14, 16-15,18-17). Σέρβις Δεδούση, υποδοχή, η Δίρβα έσπασε το μπλοκ για το 18-18.σέρβις Κατσαρέ (3ο) , υποδοχή και επίθεση με την Νικολακοπούλου που σε πρώτο χρόνο βρήκε το κενό βαθιά στην άμυνα για το 19-20. Σέρβις Δίρβα, υποδοχή και επίθεση σε πρώτο χρόνο με Καρακύκλα για το 24-22. Σέρβις Πανταζοπούλου, ξανά σε πρώτο χρόνο η Καρακύκλα η Ζιάκου έδιωξε άουτ για το 25-23.
Στο τρίτο σετ πάλι η αρχή πήγε πόντο – πόντο (2-3, 4-4, 5-6) με την Ελασσόνα να ξεφεύγει με 5-9, 6-11, 7-14. Σέρβις Κασσελούρη, υποδοχή, επίθεση σε πρώτο χρόνο η Νικολακοπούλου πάνω στη Ζιάκου για το 11-17. Σέρβις Τζιουργκάνου υποδοχή άουτ από την Χάσκου (11-19). Σέρβις Αθανασιάδου, φάση διαρκείας η Δίρβα κέρδισε τις Μποτσάκη (σ.σ. αγωνιζόταν με τη φανέλα της Ιωσηφίδη)και Καρακύκλα στο μπλοκ για το 12-23. Σέρβις Τζιουργκάνου, με τη βοήθεια του φιλέ πήρε τον τελευταίο άσο για το 14-25.
Στο τέταρτο σετ, ίδια εικόνα έως το 5-6. Σέρβις Δεδούση (3ο), υποδοχή και επίθεση από την Ελασσόνα, η άμυνα βγήκε και η Μποτσάκη πλάσαρε άουτ (8-9). Σέρβις Νικολακοπούλου, υποδοχή, η Δίρβα κέρδισε τις  Μποτσάκη και Καρακύκλα στο μπλοκ για το 10-10. Στο δεύτερο σέρβις της Κασσελούρη, η Χάσκου στην υποδοχή έκανε το λάθος (11-13). Σέρβις Καρακύκλα, υποδοχή στο φιλέ από την Κασσελούρη (14-17). Σερί της Αθανασιάδου στο σέρβις ανέβασε το σκορ στο 15-21 υπέρ της Ελασσόνας. Σέρβις (2ο) της Κατσαρέ, υποδοχή, η Νικολακοπούλου σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα (16-24). Σέρβις Δεδούση, υποδοχή, η Δίρβα στην επίθεση για το 17-25.

Στο πέμπτο σετ, με την Πανταζοπούλου στο σέρβις ο Ακρίτας βρέθηκε μπροστά με 6-0. Το 6-1 έκανε η Δίρβα σπάζοντας το μπλοκ των Δεδούση – Νικολακοπούλου. Τρία σέρβις από την Κατσαρέ έφτασαν το σκορ στο 6-4, μεσολάβησε time out και η ίδια παίκτρια έμεινε στο σέρβις μέχρι και το 6-8 υπέρ της Ελασσόνας!
Ο Ακρίτας ισοφάρισε με την Δεδούση που εξουδετέρωσε την Κατσαρέ (8-8). Σέρβις Παπακώστα, υποδοχή, λάθος στην άμυνα από την Αθανασιάδου έκανε το 10-9. Σέρβις Νικολακοπούλου, «πιαστό» στην Αθανασιάδου υπέδειξε ο ρέφερι (11-9). Time out Ελασσόνα. Δεύτερο σέρβις από την Νικολακοπούλου, άλλαξε γήπεδο η μπάλα δυο φορές κι εκεί η Πανταζοπούλου «είδε» το κενό στην άμυνα και με απευθείας πάσα, έκανε το 12-9. Σέρβις Δίρβα οδήγησε σε φάση διαρκείας, με την Παναγιώτου στην επίθεση να σημαδεύει άουτ (13-10). Σέρβις Μαντούδη, αδράνεια στην άμυνα (14-10). Το τελικό 15-10 έγινε με την Μαντούδη στο σέρβις, βγήκε η υποδοχή από την Ελασσόνα έγινε η επίθεση με την Δίρβα και στην αντεπίθεση η Μποτσάκη σημάδεψε σωστά στην ευθεία…
● Διαιτησία: Χανδρινός, Γιαννακάκος. Σημειωτής: Όλγα Βλαχούλη.
Τα σετ: 26-24, 25-22, 14-25, 17-25, 15-10
Ακρίτας (Ξεροβάσιλας): Πανταζοπούλου, Δεδούση, Νικολακοπούλου, Καρακύκλα, Μποτσάκη, Μαντούδη, Χάσκου (λ) / Παυλέα (λ), Σπηλιωτοπούλου, Κουκούτση, Μπούνα
Ελασσόνα (Παναγιώτου): Κατσαρέ, Αθανασιάδου, Δίρβα, Παπακώστα, Σιουργκάνου, Παναγιώτου, Ζιάκου (λ) / Κασελούρη, Πλιάκα, Παπαδοπούλου