Τετάρτη 8 Απριλίου 2015

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ

Στην 3η θέση του Β΄ ομίλου
τερμάτισε ο ΣΑΚ Άτλας

Με 1 νίκη και 2 ήττες ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Β΄ όμιλο της Β΄ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων ο ΣΑΚ Άτλας.
Στους αγώνες που διεξήχθησαν στο Ναύπλιο, η καλαματιανή ομάδα ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της επί του Ναυπλίου, όμως δεν κατάφερε να επιβληθεί της Ναυπάκτου, αλλά και του πολύ ισχυρού Απόλλωνα Πατρών που ήρθε εύκολα πρώτος στον όμιλο και προκρίθηκε στην τελική φάση.
Από την άλλη ο Άτλας επιστρέφει με 4 βαθμούς και πολύτιμες εμπειρίες από μια μεγάλη διοργάνωση!
Οι δυο τελευταίοι αγώνες του Άτλα στους ομίλους ήταν οι παρακάτω:

ΣΑΚ ΑΤΛΑΣ - ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ         34-50
Μόλις 1 δεκάλεπτο άντεξε ο Άτλας απέναντι στην Ναύπακτο! Έκλεισε την 1η περίοδο με έναν πόντο μπροστά (18-17), όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα σκόραρε συνολικά 16 πόντους στις επόμενες 3 περιόδους! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με ένα σερί 21-8 πήραν προβάδισμα 12 πόντων στο ημίχρονο, ενώ στο 2ο ημίχρονο οι δυο ομάδες …έσπασαν τα καλάθια!
8 πόντους συνολικά σκόραρε ο Άτλας σε 20 λεπτά, 12 η Ναύπακτος και το τελικό 34-50 ήρθε μάλλον φυσιολογικά…
● Διαιτησία: Δημόπουλος Κωνσταντινίδου.
10λεπτα: 18-17, 8-21, 2-7, 6-5
ΣΑΚ ΑΤΛΑΣ (Κορογώνας): Βουγιούκας 1, Σμυρνής, Μπούνας 2, Μελάς Π. 2, Μελάς Δ., Παναγιωτακόπουλος 7 , Ρούσσος 2, Κατσαρέας 2, Μαυροειδής 2, Πολίτης 8, Μπαριακτάρης 6, Κομπότης 2
ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Χασανάι, Κροκίδας, Πέτσας 4, Δούρος 15, Χουλιάρας 18, Μαλέλης, Κουμαράτος 1, Ζαμπάρας, Αλεξανδρής, Σαπλάνης 4, Αδαμόπουλος 8, Ασημακόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΣΑΚ ΑΤΛΑΣ     71-36
Στις ορέξεις των πρωτοπόρων παραδόθηκε ο Άτλας από την 2η περίοδο και έπειτα. Ο Απόλλωνας ήταν σαφώς πιο δυνατός, κάτι που φάνηκε από το 25-9 της 2ης χάρη στο οποίο ο Απόλλωνας έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 36-17! Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο ο Άτλας δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, με το τελικό 71-36 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα!
● Διαιτησία: Λιότσιος, Στρέμπας
10λεπτα: 11-8, 25-9, 21-11, 14-8
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Καπερώνης): Αζαρίας 1, Στάνκοβιτς, Μαστρογιαννόπουλος 2, Ντρέου, Γοργόνης 10, Κούτρας Χ 6, Κούτρας Α 11, Κασπίρης 7, Σακελαρίου 2, Πολυδωρόπουλος 7, Τάταρης 6, Σπυράγκος 19
ΣΑΚ ΑΤΛΑΣ (Κορογώνας): Βουγιούκας, Σμυρνής 2, Μπούνας, Πολίτης 6, Μελάς, Παναγιωτακόπουλος 9, Ρούσσος 2, Κατσαρέας, Μαυροειδής 4, Μελάς, Μπαριακτάρης 7, Κομπότης 6.