Νίκησε 3-1 την Αργυρούπολη
κι έκανε σημαντικό βήμα παραμονής!

ΤΡΙΠΟΝΤΟ «χρυσάφι» για την ομάδα του Ακρίτα, που παρά τα πολλά και διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζει από την αρχή της σεζόν, εχθές κατάφερε να κάνει ένα σημαντικό βήμα παραμονής!
Στο ντέρμπι των ουραγών του Β΄ ομίλου στην Α2 Εθνική Ανδρών με την Αργυρούπολη, η ομάδα του Γιώργου Κουλιέρη με τον ίδιο πρωταγωνιστή σε αρκετές κομβικές φάσεις, τον Μάνο Ξενάκη ξανά στα κίτρινα και σε ρόλο λίμπερο, τους Ζαχαρόπουλο, Μητρόπουλο και Θεοδώρου να διεκδικούν επιθετικά, κατόρθωσε να ξεπεράσει τις απουσίες (Μπελογιαννέα, Πράττη, Τσώνη) και τα προβλήματα τραυματισμών (Ζαχαρόπουλου και Μητρόπουλου) και το αρνητικό κλίμα των απανωτών αρνητικών αποτελεσμάτων.
Κάνοντας πράξη το «θέλω» τους οι πετοσφαιριστές του Ακρίτα ξεπέρασαν εαυτόν σε ένα ματς που μπορούσε να είναι και 3-0, παρά το νωθρό τους ξεκίνημα, αφήνοντας τελευταία στην βαθμολογία την ομάδα της Αργυρούπολης!
Το φιλμ του αγώνα
Στο 1ο σετ, η Αργυρούπολη με τον Ιατρόπουλο στο σέρβις πήρε προβάδισμα 5-0 το οποίο έσπασε ο Μητρόπουλος (1-5) και σιγά σιγά μείωσε σε 5-7, 9-11 για να ισοφαρίσει χάρη στο σταθερό μπλοκ του Μητρόπουλου – που έπαιζε παρά τις ενοχλήσεις στο πόδι του- στον Ρομπότση (11-11). Το ματς ισοφαρίστηκε ξανά σε 13-13 με τον Ζαχαρόπουλο να σημαδεύει στην κενή διαγώνιο και με σερί του Μητρόπουλου στο σέρβις προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16-14. Στο σέρβις παρέμεινε ο Θεοδώρου από το 18-14 μέχρι το 22-15 με τον κεντρικό της Αργυρούπολης Ηλία Καρρά να σπάει σε πρώτο χρόνο το σερί του. Σέρβις του Ρομπότση στο φιλέ (23-15). Σέρβις Ζαχαρόπουλου/ υποδοχή Κισκήρα, ο Καρράς σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 23-16. Δυο σέρβις του Ρουμελιώτη ανέβασαν σε 24-17 με το σετ να κλείνει σε 25-18.

Στο 2ο σετ, ξανά η Αργυρούπολη πήρε προβάδισμα με τον Ιατρόπουλο στο σέρβις (0-4), που έσπασε ο Ζαχαρόπουλος (1-4). Σέρβις Ρομπότση, / υποδοχή Βραχνάς, ο Ζαχαρόπουλος έβγαλε νοκ άουτ τον Κυριακουλάκο 4-7. Με σερί του Βραχνά στο σέρβις ο Ακρίτας πάτσισε το σκορ σε 7-7, και λίγο αργότερα με τον Ζαχαρόπουλο σε 8-8 και στην επόμενη φάση σε σέρβις του Κουλιέρη, το σταθερό μπλοκ του Μητρόπουλου στον Ρομπότση έδωσε προβάδισμα πόντου στον Ακρίτα (9-8). (10-8, 11-11). Με τον Ζαχαρόπουλο στην επίθεση και τον Θεοδώρου στο μπλοκ το σκορ πήγε στο +3 (14-11), ο Βραχνάς σημάδεψε σωστά για το 16-13. Ο Πολυχρόνου σε πρώτο χρόνο ξέφυγε από το μπλοκ του Κουλιέρη μειώνοντας σε 17-14. Σέρβις Ζαχαρόπουλου / υποδοχή Κισκήρα, ο Ρουμελιώτης σημάδεψε σωστά τον Ξενάκη για το 18-16. Με τον Ρουμελιώτη στο σέρβις η Αργυρούπολη ισοφάρισε σε 19-19, με τον Μητρόπουλο να σπάει το σερί του ξεφεύγοντας από το μπλοκ του Ηλία Καρρά (20-19). Το σκορ στο 21-21 με τον Κισκήρα να σημαδεύει στη μικρή διαγώνιο και τον Θεοδώρου αμέσως μετά να κερδίζει τη μάχη του φιλέ με τον Κισκήρα για το 22-21. Με τον Τρουπάκη στο σέρβις και τους Ζαχαρόπουλο και Καρούνο στην επίθεση το σετ έκλεισε στο  25-21.
Το 3ο σετ, πήγε πόντο πόντο (1-1, 2-2). Η Αργυρούπολη ξανά πήρε προβάδισμα με τον Κότση στο σέρβις έως το 2-10. Ο Κουλιέρης πέρασε λίγο αργότερα στο σέρβις και οδήγησε την άμυνα τους ΑΟΝΑ σε λάθη μειώνοντας τη διαφορά στο δίποντο (10-12). 11-13, 12-16 και 12-18 με λάθη στην υποδοχή των καλαματιανών, τον Ιατρόπουλο στο σέρβις και τον Κισκήρα στην επίθεση. Ο Καρούνος μείωσε σε 14-19. Ο Κισκήρας στο σέρβις κράτησε τη διαφορά υπέρ των φιλοξενουμένων στο +7 (14-21, 15-22) και στο +5 (18-23) με λάθη στην άμυνα του Ακρίτα, και μοιραία έληξε υπέρ της Αργυρούπολης με 18-52.
Στο 4ο σετ, αρκετές ήσαν οι καλές φάσεις, με σταθερές άμυνες και από τις δυο ομάδες, δεν έλειψαν βεβαίως τα λάθη… Με «τάπα» του Θεοδώρου στον Νταουτάκη το σκορ πήγε στο 2-0. Άσο στο σέρβις με τη βοήθεια του φιλέ για τον Ιατρόπουλο ισοφάρισε σε 2-2. Με σέρβις του Μητρόπουλου στο +1 (4-3) για να πάρει τη σκυτάλη ο Θεοδώρου στο σέρβις ανεβάζοντας σε +3 (7-4). (9-4, 11-6, 13-6). Σέρβις (3ο) Ρουμελιώτη/ υποδοχή Μητρόπουλου, ο ίδιος παίκτης πήρε την επίθεση σημαδεύοντας στην ευθεία για το 15-8. Ένα ωραίο μπλοκ του Κότση στον Μητρόπουλου μείωσε σε 14-11. (14-12, 15-13, 17-13). Σερί του Κισκήρα στο σέρβις και απανωτές επιθέσεις του Πολυχρόνου μείωσαν σε 17-16. Το ματς πάτσισε σε 18-18 με τον Κουλιέρη να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη όταν η πάσα του Ιατρόπουλου ήταν πολύ ψιλή για τον Πολυχρόνου και απευθείας έκανε το 20-18. (21-18, 22-20, 24-20). Σέρβις Ηλία Καρρά/ υποδοχή Μητρόπουλου, ο Θεοδώρου  σε πρώτο χρόνο έβγαλε νοκ άουτ τον Καρρά κλείνοντας το σετ σε 25-21 και 3-1 υπέρ της ομάδας του!
φωτό: Παν. Μουστάκης
Τα σετ: 25-18, 25-21, 18-25, 25-21
ΑΚΡΙΤΑΣ: Κουλιέρης, Ζαχαρόπουλος, Μητρόπουλος, Θεοδώρου, Βραχνάς, Τρουπάκης, Ξενάκης (λ), Καρούνος, Σαρδέλης, Καρράς.
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ: Ρουμελιώτης, Ιατρόπουλος, Πολυχρόνου, Καρράς, Κισκήρας, Ρομπότσης, Κυριακουλάκος (λ)/ Νασκιντασβίλη, Νταουτάκης, Νομικός, Πανταζόπουλος, Χαριζάκης, Κότσης.