Κυριακή 1 Μαΐου 2016

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΛΕ.Μ.Ο.ΚΑ. ΣΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SCRAMBLE Ν. ΕΛΛΑ∆ΑΣ

3ος ο Θεοδώρου στην S1 στην Ολυμπία

4ος και ανεβασμένος ο Γιώργος Σπύρης

● 3η ΚΑΙ 4η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΜΠΟΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥΓΙΟ ΣΤΗΝ S2

● ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΗΣ S EXPERT Ο ΓΙΑΝΝΟΥΚΛΑΣ

ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ της S1, S2 και της S EXPERT στην Ολυμπία βρέθηκαν οι αναβάτες του Αθλητικού Σωματείου της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. στον 3ο αγώνα Scramble Περιφερειακού Πρωταθλήματος Νοτίου Ελλάδας 2016 που διοργάνωσε το Α.Ο.Λ.Μ.Ο. με την έγκριση της Αθλητικής ΜΟΤΟΕ στις 24 Απριλίου.
Στην εκκίνηση του 3ου αγώνα του πρωταθλήματος βρέθηκαν 70 αναβάτες, 11 εξ αυτών ανήκαν ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. οι οποίοι πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις κρατώντας ψηλά το καλαματιανό σωματείο, κατορθώνοντας όχι μόνο να προσφέρουν θέαμα και δυνατές μάχες αλλά και να μπουν στα μετάλλια τριών κατηγοριών.

3ος ο Θεοδώρου,
4ος ο Σπύρης στην S1
Στην S1 o Ανδρέας Θεοδώρου συνεχίζοντας της συγκομιδή μεταλλίων και βαθμών κατετάγη 3ος! Η απόδοσή του ειδικά μετά το μέσο της διαδρομής, ήταν εμφανώς επηρεασμένη από στομαχικές διαταραχές που του προκάλεσαν έμετο και δυσφορία.
Παρόλα αυτά κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση της εξαιρετικά δύσκολης S1 κατηγορίας με 1:49:08.824, ενώ είχε ταχύτερο γύρο τον 6ο με 06:07.943. Η διαφορά από τον πρώτο Παναγιώτη Κορδονούρη ήταν 01:37.980. Ο αναβάτης της Ε.Δ.Ο. με KTM EXC 125, τερμάτισε με χρόνο 1:47:30.844, ενώ δεύτερος στην S1 ήταν ο αναβάτης της Μ.Ο.Λ.Π. Άρης Πύρλης με 1:48:15.742.
Στην ίδια κατηγορία, ιδιαίτερα ανεβασμένος εμφανίστηκε ο Γιώργος Σπύρης που κατόρθωσε να ξεπεράσει τις ατυχείς προηγούμενες εμφανίσεις και να τερματίσει στην 4η θέση με χρόνο 1:49:53.309 και διαφορά στα 02:22.465. Ταχύτερος γύρος του ήταν ο 18ος με 06:16.438.
Η εμφάνισή του ήταν πολύ καλή και άφησε υποσχέσεις για το εγγύς μέλλον.

3η και 4η θέση για Μπουρίκα
και Μούγιο στην S2
Στην εξίσου ανταγωνιστική S2, η ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. είχε πολύ καλές επιδόσεις. Ο Ευάγγελος Μπουρίκας τερμάτισε 3ος με χρόνο 1:50:03.779 και ταχύτερο τον 12ο γύρο (06:09.701 12) ενώ στην αμέσως επόμενη, 4η θέση, βρίσκεται ένας ακόμη αθλητής της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. ο Αθανάσιος Μούγιος με χρόνο 1:50:09.859 (διαφορά 01:06.333) και ταχύτερο τον 13ο γύρο με 06:03.258.
Άτυχοι ήταν οι Χρήστος Αντωνόπουλος και Μιχάλης Κατζιλιέρης που λόγω μηχανικών βλαβών αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν από τον πρώτο κιόλας γύρο!

Στα μετάλλια της
S Expert ο Γιάννουκλας
Μετά από έναν ολόκληρο χρόνο αποχής, ο Παναγιώτης Γιάννουκλας επανήλθε στη δράση και όχι απλά συμμετείχε στην S EXPERT στον αγώνα της Ολυμπίας, αλλά μπήκε και στα μετάλλια!
Με χρόνο 1:47:07.367 τερμάτισε στην 6η θέση, έχοντας διαφορά από τον πρώτο 01:05.157 και ταχύτερο τον 17ο γύρο με 06:19.734.

Καλά πλασαρίσματα
στην SB (45΄)

Όπως πάντα η SB (45΄) παραμένει η πολυπληθέστερη κατηγορία! Στην εκκίνηση της βρέθηκαν 32 αναβάτες από σωματεία όλης της χώρας.
Η ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. σε αυτή την κατηγορία είχε έξι συμμετοχές και καλά πλασαρίσματα.
Στη δράση έχει επανέλθει φέτος και ο πρόεδρος και αθλητής του καλαματιανού αθλητικού σωματείου Παναγιώτης Πατσιλίβας ο οποίος με χρόνο 1:03:34.113 τερμάτισε στην 15η θέση.
Στην 17η βρέθηκε με χρόνο 57:17.385 (9 Laps) ο Δημήτρης Δανιάς, στην 21η θέση ο Γεώργιος Μητρόπουλος με χρόνο 59:40.668, 22ος ο Ιωάννης Δημόπουλος με χρόνο 1:00:42.489, 23ος με χρόνο 1:01:00.134 ήταν ο Κατσίβελας Κυριάκος (αγωνίζεται με τα χρώματα της Α.Λ.Α.Μ.Μ.) και τέλος, στην 24η θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Ματζιώρης με χρόνο 1:02:46.389.