Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016

ΚΡΗΤΙΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΣΤΟΝ 4ο ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ MOTOCROSS ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ 2016!

4ος ο Ευάγγελος Μπουρίκας στην ΜΧ1,
6ος στην ΜΧ2 ο Γιώργος Σπύρης της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ.

ΣΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ Ο ΣΠΥΡΗΣ, 5ος Ο ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ, 8η Η ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ

ΔΥΝΑΤΕΣ μάχες χαρακτήρισαν και τον αγώνα της Κρήτης, τον 4ο γύρο του πρωταθλήματος Motocross Νοτίου Ελλάδος 2016, με τους Κρήτες να κερδίζοντας στις περισσότερες κατηγορίες χαρίζοντας χαμόγελα και χαρές στο θερμό κρητικό κοινό!
Στον 4ο αγώνα του πρωταθλήματος τη Μεσσηνία εκπροσώπησαν δυο αθλητές της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ ο Ευάγγελος Μπουρίκας που αναδείχθηκε 4ος στην ΜΧ1 ενώ 6ος στην ΜΧ2 τερμάτισε ο Γιώργος Σπύρης.

4ος ο Ευάγγελος Μπουρίκαςστην κατηγορία ΜΧ1

4ος είδε να ανεμίζει το σημαιάκι του τερματισμού ο Ευάγγελος Μπουρίκας (4-4) της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. στην κατηγορία ΜΧ1. Μάλιστα ο αναβάτης του καλαματιανού Αθλητικού Σωματείου παρουσιάζει σταθερό πρόσωπο στους αγώνες, με σταθερούς τερματισμούς, ο οποίος στην Κρήτη έμελλε να πετύχει τον καλύτερο φετινό του τερματισμό!
Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Σκύβαλος. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας κατάφερε να οργανώσει και να πρωταγωνιστήσει στον αγώνα! Στην 2η θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Μούρκος(2-3) που είχε μια άσχημη πτώση στα δοκιμαστικά κι αγωνίστηκε ελαφριά τραυματίας (στο μάτι). Τρίτος παρά την κακή του εκκίνηση ήταν ο Νίκος Σωτηρόπουλος (5-2). Με σταθερούς τερματισμούς όπως προαναφέραμε, τερμάτισε 4ος ο Ευάγγελος Μπουρίκας(4-4)  αφήνοντας 5ο τον Νίκο Τατάνη (3-8) που είχε μάλιστα μια πτώση στο β΄ σκέλος που του επέφερε ελαφρύ τραυματισμό στον ώμο. Την διακριθείσα εξάδα συμπλήρωσε ο Βασίλης Κατσάς (7-5) που συμμετείχε μετά από αρκετά χρόνια ξανά σε αγώνα, ο οποίος επίσης είχε άσχημη πτώση στο α΄ σκέλος του αγώνα.

6ος στην Κρήτηστην ΜΧ2 ο Σπύρης

Σε έναν ακόμη ο καλαματιανός αναβάτης της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. Γιώργος Σπύρης δεν είχε καλές εκκινήσεις με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο έδαφος. Παρόλα αυτά μοιάζει απτόητος και με αγωνιστικό τσαμπουκά και γρήγορους ελιγμούς κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ανεβεί θέσεις τερματίζοντας τελικά στην έκτη θέση (7-5)!
Όσο για τον νικητή του αγώνα, ήταν ο Κωνσταντίνος Μπετίνη ς(1-1), ο οποίος «δίχως αντίπαλο» κατάφερε να κερδίσει δίχως δυσκολία και στα δύο σκέλη του αγώνα. Δεύτερος τερμάτισε ο Φανουράκης(2-2) χάρη στη καλή του εκκίνηση στο α΄ σκέλος. Τρίτος ήταν ο Γιάννης Ρηγόπουλος(4-3), στο τέταρτο «σκαλί» ανέβηκε ο Αλέξανδρος Αλεξάκης(8-3), πέμπτος ήταν ο Ανδρέας Χατζηκωνσταντίνου (8-4), έκτος ο Γιώργος Σπύρης(7-5). Στην βαθμολογία ο Μπετίνης φαντάζει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο, με τον Φανουράκη να τον ακολουθεί, τρίτος είναι ο Γιώργος Σπύρης με τον Μανώλη Παναγιωτόπουλο που δεν συμμετείχε στον αγώνα της Κρήτης να ακολουθεί πιο πίσω.