Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Έμεινε από νωρίς πίσω με Απόλλων Αρχ. Κορίνθου η «Καλαμάτα ’80»

ΑΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΡ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΤΣ

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΣΕ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε η «Καλαμάτα ’80» στο ματς του Σαββάτου με τον ισχυρό Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου, γνωρίζοντας την ήττα με 76-58.
Οι φιλοξενούμενοι επέδειξαν ένα εξαιρετικό σύνολο, το οποίο από την αρχή έως το φινάλε είχε τον έλεγχο του ρυθμού και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την μεγάλη αστοχία των γηπεδούχων, καθώς και τα συνεχόμενα λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο ταχύτατος γκαρντ Κώστας Κατσαμάκης με 22 πόντους, ενώ για την «Καλαμάτα ’80» ο Γιάννης Βούλγαρης ήταν όλα τα «λεφτά», παλεύοντας ώρες ώρες μόνος του και καταγράφοντας πολύ καλές επιδόσεις στα ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν νωρίς τα ηνία και μπήκαν φανερά πιο δυνατά, δείγμα των πολλών λαθών των «λύκων» και της αστοχίας πίσω από την γραμμή των 7.25 (0-7). Επίσης, η διαφορά των φάουλ (8-1) έφερε την διαφορά στο +9 (8-17), με τους «κοντούς» των φιλοξενούμενων να είναι ασταμάτητοι.
Στην δεύτερη περίοδο οι «λύκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν με τρίποντο του Λυκούδη (το πρώτο της «Κ80» στον αγώνα) να φέρουν το σκορ στο 11-21 και να «φρενάρουν» λίγο τον Απόλλωνα. Με 6.40 να απομένουν ο Σακελλάρης έκανε αντιαθλητικό στον Κοντόπουλο και ο φόργουορντ της «Κ80» με 1/2 βολές έκανε το 12-23. Ταυτόχρονα, το double team του Απόλλωνα πάνω στα «βαριά πυροβολικά» των καλαματιανών (σε Κάτσαρη και κυρίως Μπάκα) είχε ως αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά επιθετικά και να κάνει πολλά λάθη.

Η έλλειψη ενέργειας έδωσε το δικαίωμα στον Απόλλωνα να φτάσει τη διαφορά στο +16 (12-28) με τρίποντο του Κατσαμάκη, με τον Βούλγαρη να απαντάει με 4 συνεχόμενους πόντους για το 16-28 και να φτάνει τους 10 πόντους!
Ένα γκολ – φάουλ του Κάτσαρη έφερε το σκορ και πάλι στο -10 (18-28) με λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν, όμως ένα τρίποντο υπό πίεση του Καραχοντζίτη στα 30 δεύτερα αποτέλεσε την απόλυτη «ψυχρολουσία», παρά το buzzer beater – επιθετικό ριμπάουντ του Μπάκα (οι δυο πρώτοι πόντοι του σέντερ – φόργουορντ στο ματς!).

Ξέφυγε η διαφορά
Στο 3ο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν «φωτιά» και κατάφεραν μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά να σκοράρουν 11 πόντους (4 πόντους ο Δανιήλ, 2 ο Θωνιάτης και 5 ο Κατσαμάκης) και με σερί 11-2 να φέρουν την διαφορά στο +20 (22-42), κυρίως λόγω των σοβαρών λαθών των παικτών των «λύκων».
Η διαφορά παρέμεινε πάνω από 20 πόντους μέχρι το 4ο λεπτό, όταν ο Τσικούρης με καλάθι και φάουλ έκανε το 32-48 και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση για την «Κ80». Ο Κάτσαρης με τρίποντο έκανε το έκανε το 37-49 και έδωσε νέα πνοή στην ομάδα ωστόσο, ο Καραχοντζίτης με τρίποντο έβαλε «στοπ» στο σερί της καλαματιανής ομάδας για το 37-52.

Ο Βούλγαρης μείωσε σε 39-52, αλλά ένα νέο δύσκολο τρίποντο του Δανιήλ διαμόρφωσε το 39-55.
Ο Κούτρης στο φινάλε της 4ης περιόδου με buzzer beater τρίποντο μείωσε σε 44-59.
Στην τέταρτη περίοδο Η «Κ80» μείωσε σε 46-59 με τον Κοντόπουλο, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βούλγαρη στον Κατσαμάκη, ο οποίος πέτυχε 2/2 βολές έφερε τη διαφορά στο +15 (45-61).
Ο Βούλγαρης με 4 συνεχόμενους πόντους «έκρυψε» τα λάθη των συμπαικτών του έκανε το 50-63 όμως ένα επιθετικό φάουλ του Λυκούδη και ένα αμφισβητούμενο φάουλ του Τσικούρη πάνω στον Κατσαμάκη έφερε το σκορ στο 50-65.
Ο Δανιήλ ε νέο τρίποντο έφερε το σκορ στο 53-69, ο Μπάκας με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 55-69 και ο Κοντόπουλος με fade away σουτ μείωσε στους 12. Ο Κατσαμάκης με εξαιρετική crossover τρίπλα και lay up με τον Δανιήλ με τρίποντο να κάνει το τελικό 76-58.
● Διαιτησία: Κ. Ζακεστίδης – Τσολάκος
10λεπτα: 8-17, 20-31, 44-59, 58-76
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80» : Βούλγαρης 16, Μπάκας 13, Κάτσαρης 10 (1τρ.), Κούτρης 3 (1τρ.), Λυκούδης 3 (1τρ.), Κοντόπουλος 7, Τσικούρης 6
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΧ. ΚΟΡ: Κατσαμάκης 22 (2τρ.), Καραχοντζίτης 18 (2τρ.), Δανιήλ 17 (3τρ.), Σταυρόπουλος 6, Θωνιάτης 4, Σακελλάρης 4, Κωνσταντίνου 3, Πάγκαλος 2.