Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΣΚΟΡ (2-2) ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟ ΚΑΙ ΑΝΔΡΟΥΣΑ

Πρώτη επαφή και …ισοφάριση
για τον Κάλλα στο 77ο λεπτό!

Μοιρασμένο ματς σε γκολ και απόδοση διεξήχθη χθες στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του «Σταύρος Παπαδόπουλος» ανάμεσα στον Μεσσηνιακό και την Ανδρούσα.
Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2 έχοντας από ένα καλό ημίχρονο έκαστη, με τους «πράσινους» μάλιστα να προηγούνται με 2-0 λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου του αγώνα!
«Λυτρωτής» για την Ανδρούσα ήταν ο Κάλλας, που σκόραρε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα και ισοφάρισε!
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν καλύτερη συνοχή και απέδωσαν «στρωτό» ποδόσφαιρο. Από την άλλη η Ανδρούσα ήταν ασύνδετη από το κέντρο και μπροστά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην κάνει αξιόλογες φάσεις στο 1ο ημίχρονο.
Οι «πράσινοι» του Έλβιο Μάνα προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τέρμα του Μπεγέτη και στο 32΄ ο Σταματελόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Η Ανδρούσα ωστόσο κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου με τον πολύπειρο Γκούνη, ένα καίριο σημείο που επηρέασε την εξέλιξη του 2ου ημιχρόνου!
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αλλαγμένοι στην επανάληψη, οι αλλαγές δεν «βγήκαν» στον Μεσσηνιακό που «έκατσε» μετά το 2-0 με αποτέλεσμα οι παίκτες του Καρλαύτη να παίρνουν μέτρα και να απειλούν.
Στο 61΄ οι άνθρωποι της Ανδρούσας ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαραγκούλια από τον Πανταζή, όμως ο ρέφερι Πλακογιάννης έδειξε «παίζεται».
Στο 75΄ ο Κάλλας πέρασε ως αλλαγή και κατάφερε μετά από δυο λεπτά και στην 1η του επαφή με την μπάλα να ισοφαρίσει για την ΑΝδρούσα σε 2-2!
Στα εναπομείναντα λεπτά οι δυο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις για να πάρουν την νίκη, όμως δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο με το 2-2 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Φάσεις – γκολ
10΄ κάθετη του Κουκούτση στον Μερκούρη, αυτός κάνει το γύρισμα από αριστερά, ο Μπεγέτης στο 2ο δοκάρι κάνει το σουτ και στην πορεία της μπάλας πετάγεται ο Πουλάκος με προβολή, όμως ο Λίβας μπλόκαρε
15΄ σέντρα του Κουλουρά από δεξιά, ο Μπεγέτης ανενόχλητος στην «καρδιά» της άμυνας πιάνει την κεφαλιά και σκοράρει για το 1-0
29΄ απευθείας φάουλ του Πατσιώτη από δεξιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα
32΄ σέντρα ακριβείας του Μερκούρη από αριστερά, ο Σταματελόπουλος πιάνει την διαγώνια κεφαλιά στην κίνηση από δεξιά και νικά τον Λίβα για το 2-0
38΄ βολέ του Κουκούτση εκτός περιοχής, σταθερά ο Λίβας
45+1΄ φάουλ μακρινό του Βλαχόπουλου, ο Γκούνης κάνει την γυριστή κεφαλιά στην μικρή περιοχή των «πράσινων» και σκοράρει για το 1-2
47΄ ο Πουλάκος μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, όμως προτιμά το σουτ από δύσκολη γωνία και στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
49΄ σέντρα του Θεοδωρόπουλου από αριστερά, Πανταζής και Μέντζας μπερδεύονται και η μπάλα φτάνει στον Καρλαύτη που κάνει την κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε σχεδόν κενή εστία, όμως αστοχεί!
58΄ ο Κουκούτσης γυρνά στην περιοχή με κεφαλιά, ο Πουλάκος κοντρολάρει με το στήθος και κάνει το ψαλιδάκι όμως ο Λίβας εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ
77΄ ο Κάλλας κερδίζει την μάχη από τον Πανταζή και μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και ανενόχλητος κάνει το πλασέ στην κλειστή του Μέντζα, ισοφαρίζοντας σε 2-2