Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

Νίκη ανάσα χάρη στο 9ο φετινό ...3-2 σετ επί των μαχητικών Ιώνων!

ΜΕ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ … ΣΚΟΡ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΡΕΒΑΝΣ ΤΟΥ Β΄ ΓΥΡΟΥ

ΤΟ ΕΝΑΤΟ 3-2 της χρονιάς! Εννέα φορές που ο Ακρίτας φτάνει στο πέμπτο σετ, το λεγόμενο tie break, για να …λύσει τις «διαφορές» του με αντίπαλο!
Εχθές, στο κρύο κλειστό της παραλίας, οι παίκτριες του Μπάμπη Μυτσκίδη παρότι πήραν το προβάδισμα με 1-0 στα σετ, έμειναν πίσω με 1-2 και τους Ίωνες σχεδόν να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη! Πανηγύρισαν όμως με βιασύνη αφού δεν λογάριασαν τις … «ξενοδόχες» που έκαναν την ανατροπή, ισοφάρισαν και τελικά με πιο καλό σέρβις και λιγότερα λάθη στο tie break γιόρτασαν ένα σπουδαίο τρίποντο. Μια βαθμολογική ανάσα. Όσο για τους Ίωνες ήταν άξιοι του βαθμού που πήραν αφού και στα δυο σετ που κέρδισαν ήταν αξιόμαχοι και πολύ καλή στην επιθετική γραμμή ειδικά δια χειρός Βλατάκη αλλά και των σημαντικών επεμβάσεων της Πολυδώρου, αρχηγού και πασαδόρου.

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο σετ, με ένα ωραίο καρφί στη διαγώνιο και δυο καλά σέρβις της Νιάρχου, ο Ακρίτας βρέθηκε μπροστά με 3-0. Γρήγορα όμως με σερί της Βλατάκη στο σέρβις και την Γραμμένου στην επίθεση οι Ίωνες πάτσισαν σε 3-3. (5-5), ένα μπλοκ άουτ της Νικολακοπούλου στην Κανάκη για το 5-6, μια εύστοχη επίθεση από θέση άμυνας της Βλατάκη για το 7-8 κράτησαν τους Ίωνες με μικρή διαφορά μπροστά στο σκορ. (9-11. Η Χάσκου δυνατά στη διαγώνιο μείωσε σε 10-11 και πάτσισε σε 11-11. Σερί της Ιωσηφίδη στο σέρβις έφερε μπροστά τον Ακρίτα με 13-12. Άουτ υποδοχή της Παυλέα σε σέρβις της Πολυδώρου ισοφάρισε σε 14-14, η οποία παρέμεινε στο σέρβις έως και το 15-18. (16-21). Στην ευθεία σημάδεψε η Κανάκη για το 19-22, με την Γραμμένου αμέσως μετά στο σέρβις να σημαδεύει άουτ (20-22). Με την Νικολακοπούλου στο σέρβις και τα καλά τελειώματα της Δεδούση και της μαχητικότητας Χάσκου κι έναν ωραίο πρώτο χρόνο από την Σακελλαρίου ο Ακρίτας κέρδισε με 25-22.
Στο δεύτερο σετ, ξανά μπροστά στο σκορ ο Ακρίτας με 4-1 και τη Χάσκου στο σέρβις. Οι Βλατάκη και Κανάκη όμως ισοφάρισαν για τους Ίωνες σε 5-5. (5-6, 7-7, 9-9). Μια απευθείας πάσα στη δεύτερη μπαλιά από την Πολυδώρου στο κενό της άμυνας του Ακρίτα έγραψε το 9-10. Η Βλατάκη έκανε το 9-12. (10-13, 11-14) Μπλοκ της Νικολακοπούλου στην Γραμμένου για το 12-14. Η Δεδούση ισοφάρισε σε 14-14 χτυπώντας δυνατά στη διαγώνιο. Εν τω μεταξύ η Σακελλαρίου παραμένει στο σέρβις από 12-14 μέχρι το 15-16. Άουτ με μανσέτα η Βλατάκη σε επίθεση της Χάσκου για το 17-19. Νικολακοπούλου και Χάσκου μείωσαν σε 18-20 και ένα μπλοκ της Ιωσηφίδη στη Κανάκη για το 19-20.
Η Βλατάκη έκανε το 21-20. Με την Πολίτη στο σέρβις κι την Βλατάκη στην επίθεση οι Ίωνες έφτασαν στη νίκη του δεύτερου σετ με 24-26 με την Χάσκου να διαμαρτύρεται στη τελευταία φάση για επαφή της μπάλας σε χέρι μπλοκέρ.
Στο τρίτο σετ, μπροστά οι Ίωνες στο τρίτο σετ με 2-4, 5-8, 6-11 και 11-14, με τον Ακρίτα να παίζει δίχως συγκέντρωση και εκνευρισμό πέφτοντας έτσι στην παγίδα του εύκολου λάθους. Η διαφορά που κράτησαν οι Ίωνες ξεκίνησε από το αθώο +3 (14-17) και +8 (14-22) για να φτάσει στο +10 (14-24) με το σετ μοιραία να κλείνει σε 14-25
Στο τέταρτο σετ, Δεδούση- Καραχάλιου για τον Ακρίτα και την Κανάκη και Ασημακοπούλου η διαφορά ήταν στον πόντο 5-6. Ξανά σερί στο σέρβις από τη Σακελλαρίου  έδωσε προβάδισμα στον Ακρίτα σε 9-5. Ένα πλασέ της Νικολακοπούλου για το 11-6. Η Μαντούδη στο σέρβις και οι Νικολακοπούλου στο μπλοκ ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (17-7). Άουτ στην επίθεση της Βλατάκη από τη Χάσκου για το 20-9. Με την Αγγελή στο σέρβις οι Ίωνες άρχισαν να μειώνουν την διαφορά (21-12) η Χάσκου και Καραχάλιου όμως ανέβασαν ξανά σε 23-13. Το φινάλε ήρθε γρήγορα με 24-15 και τον Ακρίτα να πατσίζει τα σετ σε 2-2.
Στο tie break, η Μαντούδη στη διαγώνιο (2-0) το μπλοκ της Νικολακοπούλου στον πρώτο χρόνο της Ασημακοπούλου (4-1), σερί της Καραχάλιου στο σέρβις οδήγησαν γρήγορα στο 6-2. (6-3, 7-4, 8-4). Η Χάσκου το 9-6 και το 13-9. (14-11). Σέρβις της Αγγελή οδήγησε σε φάση διαρκείας με την Μαντούδη να σημαδεύει άουτ (14-12) αμέσως μετά η Αγγελή πήγε στο σέρβις και σημάδεψε το φιλέ κλείνοντας το σετ σε 25-12 και το ματς υπέρ του Ακρίτα με 3-2 σετ!
● Διαιτητές: Κωνσταντίνος Σαραβελάκης, Ηλίας Τσουμελέας
Σημειωτής: Όλγα Βλαχούλη
Τα σετ:  25-22,24-26,14-25,25-15,15-12
ΑΚΡΙΤΑΣ (Χαρ. Μυτσκίδης): Χάσκου, Ιωσηφίδου, Νικολακοπούλου, Δεδούση, Καραχάλιου, Νιιάρχου, Παυλέα (λ)/ Κατσαρού (λ), Μαντούδη, Σπηλιωτοπούλου, Σακελλαρίου, Βερ. Κοτσώρη, Μαρ. Κουτίβα, Λευκ. Κουτίβα.
ΙΩΝΕΣ (Παν. Μαρίνος) : Πολυδώρου, Κανάκη, Μουτζούρη, Βλατάκη, Γραμμένου, Ασημακοπούλου, Μιχαηλίδη (λ)/ Σταγιάννη (λ), Συσική, Μπασιλάρη, Πολίτη.