Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

Συγκλονιστικός αλλά άτυχος ο Μεσσηνιακός!

ΕΧΑΣΕ ΜΕ 3-1 ΣΕΤ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΣΟΒΑΘΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ

ΕΝΑ παιχνίδι χάρμα οφθαλμών που δεν είχε ωστόσο τον επιθυμητό για εμάς νικητή. Ο τρομερός Μεσσηνιακός που στο πρώτο σετ έκανε περίπατο κερδίζοντας με 25-16 την Κόρινθο δεν ήταν τόσο τυχερός και άνετος στη συνέχεια, αφού οι παίκτριες του κ. Ανδρεόπουλου πήραν στα σοβαρά το παιχνίδι κι έδειξαν για ποιο λόγο βρίσκονται στην κορυφαία τριάδα του Α΄ Ομίλου -2ου Υποομίλου!
Η Κόρινθος έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Μεσσηνιακού μέσα στο σπίτι του στη γεμάτη κερκίδα του κλειστού σταδίου, από φιλάθλους και των δυο ομάδων, κερδίζοντας με 3-1 σετ!
Πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση του πίνακα με 40 πόντους και μικρή σχετικά διαφορά στα σετ (50-32 η Κόρινθος -46-23 ο Μεσσηνιακός) και διεκδικούν επί ίσοις όροις την είσοδό τους στα πλέι οφ ανόδου δύο μόλις αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Να σημειωθεί επίσης πως η Κόρινθος είναι καλύτερη στην ισοβαθμία, αφού και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου έχει κερδίσει τον Μεσσηνιακό στην έδρα της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο σετ ήταν περίπατος για τον Μεσσηνιακό που ήταν ανώτερος σε όλες τις γραμμές δεν χρειάστηκε να ανεβάσει κατά πολύ την απόδοσή του φτάνοντας από το 4-3, στο 10-6, στο 17-10, στο 20-13 και στο τελικό 25-16 με την Χειλαδάκη σε πολύ καλή φόρμα και σταθερά τις Σουρή και Σκλήρη απέναντι σε μια Κόρινθο που είχε πολύ καλό σερβίς με πάρα πολλά φιλέ και σχεδόν ανύπαρκτη επίθεση.
Στο δεύτερο σετ, όλα άλλαξαν…Η Κόρινθος μπήκε  πιο σοβαρά. Πήρε προβάδισμα 0-2 με Δορμπαράκη στο σέρβις και την Παναγοπούλου στην επίθεση. Ο Μεσσηνιακός μπήκε μπροστά με 7-3 και 9-6 με την Χειλαδάκη. Η Κωνσταντοπούλου ξέφυγε από το μπλοκ της Θώδη σε 11-6, και ξανά για το 12-8. Η Κωστάκη στη κενή διαγώνιο μείωσε σε 13-10. Απευθείας «τάπα» της Παναγοπούλου στην ψηλή άμυνα Σαμπάτη για το 14-14. (16-16, 18-18). Η Σουρή ισοφάρισε δις σε 20-20 και 21-21. Η Σκλήρη σταμάτησε στο μπλοκ της Δορμπαράκη (21-23), σταθερό μπλοκ της Παναγοπούλου για το 23-23 η οποία λίγο αργότερα έκλεισε το σετ σε 23-25.
Στο τρίτο σετ, η Κόρινθος σταθερά μπροστά χάρη στα λάθη του Μεσσηνιακού 1-3, 2-6, σε 4-6 μείωση η Σκλήρη, για να ισοφαρίσει η Χειλαδάκη σε 6-6 και να δώσει προβάδισμα σημαδεύοντας στη διαγώνιο σε 8-6. (9-9, 11-11), μπροστά η Κόρινθος με την Θώδη σε 12-15. Μπλοκ άουτ της Κωστάμη σε επίθεση της Σουρή 13-16.  Σερί της Σουρή στο σέρβις έως το 17-19. Χειλαδάκη ξέφυγε από το μπλοκ της Δέδε (18-20). (21-21, 22-23). Η Σουρή μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 24-24, η Κωστάμη στην κενή ευθεία ισοφάρισε σε 25-25 η οποία μπλόκαρε σταθερά στη συνέχεια τη Σουρή παίρνοντας το σετ με 25-27.
Ανταλλαγή «γαλλικών» μεταξύ φιλάθλων στην κερκίδα. Νερά έριξαν στο παρκέ κάποιοι από τη μεριά των φιλάθλων της Κορίνθου, προκαλώντας 5λεπτη καθυστέρηση του αγώνα.

Στο πέμπτο σετ, η Μεσσηνιακός ξεκίνησε καλά μπήκε μπροστά με 3-0 για να μειώσει σε 4-3 η Κόρινθος με τη Θώδη.(5-5, 6-6). Μπλοκ άουτ της Θώδη στη Σουρή για το 8-6. Η Κωνσταντοπούλου στο σέρβις έως το 9-7. Κωστάμη πάτσισε σε 9-9. Η Σκλήρη σε ψηλή άμυνα του αντίπαλου λίμπερο, απευθείας κάρφωσε για το 11-10. Η Χειλαδάκη καθάρισε για το 15-10. Σερί της Σουρή στο σέρβις από το 12-10 έως το 17-11. Άσο της Βέλμαχου στο σέρβις για το 19-12. (20-15, 21-17). Στο 22-71 διαμαρτυρία της Κορίνθου για υπόδειξη του ρέφερι κ. Καψάσκη σε καρφί της Σουρή, που υποστήριζαν πως ήταν άουτ, είχε σαν αποτέλεσμα την κόκκινη κάρτα και έναν πόντο υπέρ του Μ.Γ.Σ (23-17). Η Θώδη το 23-18. (23-20, 23-22). Δυνατά η Θώδη ξέφυγε από το μπλοκ της Κωνσταντοπούλου ισοφάρισε σε 23-23, η Θώδη το 23-24 και ένα μπλοκ της Δορμπαράκη στη Σουρή «σφράγισε» τη νίκη με 23-25 και 1-3 σετ.
● Διαιτησία: Διον. Καψάσκης, Κων. Σαραβελάκης.
Σημειωτής: Όλγα Βλαχούλη
Τα σετ: 25-16, 23-25, 25-27, 23-25
Μεσσηνιακός (-): Παναγοπούλου, Σουρή, Βελμάχου, Σκλήρη, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Σαμπάτη (λ) / Μπαξιβανάκη, Μπέση, Τζούλου
Κόρινθος (Ανδρεόπουλος): Θώδη, Δορμπαράκη, Κωστάμη, Αλατζάκη, Βακάλογλου, Καράβουλη, Βατουσιάδη (λ) / Δέδε, Βλαχοπούλου