ΝΕΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ.

«Χάλκινος» ο Ανδρέας Θεοδώρου
στην S1 στον Καραθώνα Ναυπλίου

3ος ΣΤΗΝ SB Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΟΥΓΙΟΣ ΜΕ RMZ 450 ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ 48:31.846

ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ στροφή του πρωταθλήματος Scramble Νοτίου Ελλάδος ο Ανδρέας Θεοδώρου τρέχοντας με YZF 250 ανέβηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών, ρίχνοντας έτσι τίτλους τέλους με τον ιδανικότερο τρόπο!
Ο αναβάτης του Αθλητικού Σωματείου ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. είχε ταχύτερο γύρο 05:07.614 και τερμάτισε σε 1:43:50.541.
Κορυφαίος όλων στην S1 ήταν και φέτος ο Θανάσης Βούλγαρης Αθανάσιος της ΦΙΛ.Μ.A.  που έτρεξε με Honda Cre 250 και τερμάτισε σε 1:47:22.861 (20 Laps) με ταχύτερο γύρος 04:57.656. να σημειωθεί πως ο Βούλγαρης είχε αναδειχθεί και πέρυσι πρωταθλητής και φέτος στην γενική βαθμολογία κατετάγη δεύτερος, ενώ κορυφαίος αναβάτης στη γενική ήταν ο Βασίλης Κόρκας της Μ.Ο.Λ.Π.o οποίος άξια ανακηρύχθηκε φετινός πρωταθλητής.
Φέτος ο Θεοδώρου απώλεσε όποιες ελπίδες είχε για κάτι περισσότερο στην κούρσα του πρωταθλήματος Scramble Νοτίου Ελλάδος, στον αγώνα της Σπάρτης, όπου μια λάθος αναστροφή για την ανεφοδιασμό στα πιτ του κόστισε τον αγώνα. Επίσης, στη γενική βαθμολογία ο Ανδρέας Θεοδώρου βρίσκεται τρίτος!
Μια αρκετά ικανοποιητική κατάληξη για τον ίδιο τον αναβάτη, αλλά και το αθλητικό σωματείο της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. την οποία στην πρώτη του χρονιά εκπροσώπησε με εξαιρετικό τρόπο ανοίγοντας το δρόμο για επιτυχίες και στο μέλλον εμπνέοντας παράλληλα περισσότερα νέα παιδιά να ασχοληθούν με το σπορ.
Ωστόσο η χρονιά δεν τελείωσε εδώ με τον Ανδρέα Θεοδώρου να στρέφει τώρα την προσοχή του στον τελικό του Scramble που θα γίνει περί τα τέλη Νοέμβριου. Την ακριβή ημερομηνία και τον τόπο διεξαγωγής του αγώνα απομένει να ανακοινώσει η διοργανώτρια ΑΜΟΤΟΕ. Ένας αγώνας όπου ο στόχος του θα είναι επίσης υψηλός.

Η κορυφαία 6αδα στην S1 Κατηγορία:

1. Βούλγαρης Αθανάσιος (Honda Cre 250 - ΦΙΛ.Μ.A.)
Χρόνος: 1:47:22.861 (20 Laps) ταχ. Γύρος: 04:57.656
2. Κόρκας Βλάσιος (Honda CRF 250 - Μ.Ο.Λ.Π.)
Χρόνος:  1:43:23.761 (19 Laps) 05:04.015
3. Θεοδώρου Ανδρέας (YZF 250 - ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ)
Χρόνος: 1:43:50.541 ταχ. γύρος: 05:07.614
4. ∆αλέζιος Άγγελος (Ktm sxf 250 - ΜΟ.ΣΥ.Σ.)
Χρόνος: 1:44:17.561 ταχ. γύρος: 05:14.468
5. Βρεττός Νικόλαος (Yamaha YZF250 - Ο∆ΜΑ)
Χρόνος: 1:44:37.586 ταχ. γύρος: 05:10.715
6. Λυγνός Δημήτρης (Yamaha YZF 250 - ΜΟ.ΣΥ.Σ.)
Χρόνος: 1:45:45.305 ταχ. γύρος: 05:19.085

3ος στην SB ο Θανάσης Μούγιος

Μετά από 8 χρόνια απουσίας ο Θανάσης Μούγιος έριξε εαυτόν στη μάχη της SB κατηγορίας, όπου διεκδίκηση την πρωτιά αρκέστηκε όμως στην τρίτη θέση. Ο Μούγιος δοκίμασε αρκετά τις δυνάμεις του στην SB κάνοντας φέτος στην ουσία «προθέρμανση» εν όψει της νέας χρονιάς, όπου θα εστιάσει στην S2 κατηγορία.
Στην ίδια κατηγορία ο πρωτάρης Δημήτρης Γεωργαντάς από τη Μεγαλόπολη αναδείχθηκε 23ος . Έτρεξε με YZF 450 και σημείωσε χρόνο 53:37.871. Ο ταχύτερος γύρος του ήταν 06:24.301.
Δυο θέσεις πιο κάτω, ο έτερος πρωτάρης Μεγαλοπολίτης της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ., Γιάννης Δημόπουλος ο οποίος κατετάγη στην 25η θέση με YZ LC 150 και χρόνο 49:19.744. Ο ταχύτερος γύρος του ήταν 06:23.745.