ΣΤΑ PLAY-OFF ΤΗΣ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

Ραντεβού στον τελικό έδωσαν
«Καλαμάτα 1980» - Σπαρτιατικός
 60-49 ΟΙ «ΛΥΚΟΙ» ΤΗ ΜΕΣΣΗΝΗ, 71-56 ΟΙ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΡΑΝΤΕΒΟΥ στον μεγάλο τελικό έδωσαν χθες «Καλαμάτα 1980» και Σπαρτιατικός, επικρατώντας αμφότεροι των αντιπάλων τους στους αγώνες play-off της Α΄ κατηγορίας ανδρών.
Η «Καλαμάτα ’80» κέρδισε τον μαχητικό αλλά άστοχο ΓΣ Μεσσήνης με 60-49 με τους «νησιώτες» παρότι παρουσίασαν κι αυτοί δυνατή άμυνα και κράτησαν μικρή διαφορά στο σκορ στα δυο πρώτα δεκάλεπτα. Βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο, μετά από διπλή ισοφάριση σε 34-34 και 36-36 με καλέ συνεργασίες ανάμεσα σε Μπακογιάννη και Νώντα «πιάνοντας» 36-39 κλείνοντας την 3η περίοδο με 38-41.
Απουσία Μπάκα, οι «λύκοι» στηρίχθηκαν αρκετά στον Τριανταφυλλόπουλο επιθετικά, ενώ οι «νησιώτες» υστέρησαν γενικά στην ψυχραιμία. Κάτι που τελικά στο 4ο δεκάλεπτο του αγώνα λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους, που ήσαν περισσότερο ήρεμοι και έτσι μπόρεσαν να πάρουν διαφορά στο σκορ και να εξαλείψουν τις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι αυξάνοντας μετά το 41-41 σε 44-43, 54-46, 50-46 και τελικά 60-46 με Βούλγαρη και Τριανταφυλλόπουλο να κρατούν τη διαφορά και τους Κούτρη και προς το τέλος Κοντόπουλο να παίρνουν τη σκυτάλη με ένα τρίποντο έκαστες και τον Κοντόπουλο να κερδίζει το τελευταίο ριμπάουντ διαμορφώνοντας το τελικό 60-49.
Βεβαίως σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία έπαιξε και η διαμαρτυρία του Παύλου Νώντα για τεχνική ποινή στο 52-46, και παρότι μεσολάβησε time out δεν κατάφερε να ηρεμήσει και να ανακτήσει την ψυχραιμία του έχοντας διαφωνία με τον ρέφερι κ. Ταβουλαρέα, με αποτέλεσμα να κάνει φάουλ πάνω στον Βούλγαρη αποχωρώντας άμεσα για τα αποδυτήρια βγάζοντας τη φανέλα του!
● Α.Ο. «Καλαμάτα 1980» -Γ.Σ. Μεσσήνης.
Διαιτητές: Ταβουλαρέας Κ., Μαγκαφάς Παν. Κριτές: Πετρούλια Σωτ., Ζερμπίνος Κ., Μάλαμα Σταυρ. Κομισάριος: Μακαρούνης Αθανάσιος.
10λεπτα: 14-11, 27-26, 38-41, 60-49
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80»: Γκιουρτζίδης 4, Λαμπρινός, Νικολαϊδης, Τσιγαρίδης 2, Γκουλούσης, Κούτρης 3 (1τρ.), Αλεξανδρόπουλος, Βούλγαρης 17, Κοντόπουλος 9 (2 τρ.), Μέντης, Πουλουπάτης, Τριανταφυλλόπουλος 25 (2 τρ.)
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Σπυρόπουλος, Πολυζωγόπουλος 5, Χαραλαμπόπουλος, Μπακογιάννης 11 (2 τρ.), Τόσκα, Δημητρακόπουλος, Τσιμπούρης 5 (1τρ.), Παπαδέας 2, Αρβανίτης 13 (1 τρ.), Γεωργακόπουλος, Ηλιόπουλος, Νώντας 11 (1τρ.).
● Στο άλλο παιχνίδι, ο Σπαρτιατικός κέρδισε με 71-56 τους Δρομείς Τρίπολης και έτσι πήραν το έτερο εισιτήριο για τον τελικό των play-off της Α΄ κατηγορίας ανδρών.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Αντώνης Αναστόπουλος και Λάμπρος Νάστος, ενώ κριτές ήσαν οι Σοφού Εύη, Παντελίδης Θ., Μπεμπέτσος Βας και κομισάριος ο Παν. Γεωργόπουλος.
Σε ό,τι αφορά στον τελικό, έχει προγραμματισθεί να γίνει την προσεχή Κυριακή 24 Μαΐου ανάμεσα στο ζευγάρι «Καλαμάτα ’80» (η όποια έχει το πλεονέκτημα της έδρας) και τον Σπαρτιατικό.