Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2016

ΣΤΟΝ 1ο ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ SCRAMBLE Ν. ΕΛΛΑ∆ΑΣ

Στην κορυφή της Sη ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. με τον Ανδρέα Θεοδώρου3ος Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΟΥΓΙΟΣ ΣΤΗΝ S2

9ος Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΥΡΗΣ ΣΤΗΝ S1

ΜΕ το «Καλημέρα» έδειξε τις… άγριες διαθέσεις για την φετινή κούρσα στο πρωτάθλημα Scramble Ν. Ελλάδος ο Ανδρέας Θεοδώρου. Θέλοντας να διορθώσει τα λάθη της περσινής χρονιάς, που του κόστισαν την πρωτιά.

Μια άτυχη στιγμή στον αγώνα της Σπάρτης ήταν η αιτία που στο περσινό πρωτάθλημα παρά τις πολλές νίκες του στο πρωτάθλημα, ο αθλητής της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. κατετάγη στην 3η θέση στην τελική κατάταξη.
«Εάν δεν πάθεις δεν θα μάθεις» (απόφθεγμα), φέτος έχοντας πάθει ο Θεοδώρου αγωνιζόμενος με YZF 250, πάτησε …γκάζι αποφασισμένος να διεκδικήσει από την αρχή αυτό που του αξίζει.

Έτσι στον 1ο αγώνα της χρονιάς στα Μέγαρα, στην εκκίνηση της Κυριακής, μπήκε από την αρχή με ορμή και μετά από μεγάλη μάχη με τον Κορδονούρη της Ε.∆.Ο., μέχρι και 10 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, κατόρθωσε τελικά να ξεφύγει με διαφορά 20 δευτερολέπτων, την οποία διατήρησε και ανεδείχθη νικητής με χρόνο: 1:44:03.854 και ταχύτερο τον 11ο γύρο με 05:34.749.

Η διαφορά από τον δεύτερο Αλέξανδρο Πολύχρονη της Σ.Μ.Α.Σ. που έτρεξε με Husqvarna 125 ήταν στο 00:20.975 και με τον τρίτο Κορδονούρη στο 00:21.015.

9ος ο Γιώργος Σπύρης στην S1

Στην 9η θέση κατετάγη ο Γιώργος Σπύρης. Ο αθλητής της ΛΕΜΟΚΑ έτρεξε με YZF 250 και είχε ταχύτερο γύρο τον 15ο με 05:45.003.
Kατά τον τερματισμό του το «κοντέρ έγραφε» 1:45:04.235 και η διαφορά του από τον πρώτο τερματίζοντα ήταν ένας γύρος και 03:22.763.

3ος ο Μούγιος στην
S2

Μετά την περσινή πρόβα ως αρχάριος στην SB, φέτος ο Αθανάσιος Μούγιος ξεκινά με τους καλύτερους οιωνούς την προσπάθειά του στην δύσκολη και απαιτητική κατηγορία της S2.
Ταχύτερος γύρος του Μούγιου ήταν ο 16ος όπου πέτυχε χρόνο: 05:33.749 και ο τελικός του χρόνος ήταν 1:41:13.839 (17 laps).
Πρώτος στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Γιώργος Κυπραίος της «ΟΜΑ∆Α 65 Λ.Φ» με τελικό χρόνο 1:45:00.295 (18 Laps) και ταχύτερο τον 14ο γύρο με χρόνο: 05:27.003.

Επόμενος σταθμός η Σπάρτη

Ο επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος Scramble Ν. Ελλάδος θα δοθεί στη Σπάρτη στις 20 Μαρτίου υπό τη διοργάνωση του Σωματείου Α.Μ.Ο.Σ.

Εκεί το Αθλητικό Σωματείο της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. θα τρέξει με τους τρεις ανωτέρω αναβάτες (Θεοδώρου, Μούγιο και Σπύρη) αλλά και έναν ακόμη παλιότερο αθλητή και νυν διοικητικό, τον Παναγιώτη Πατσιλίβα.
Ο νυν πρόεδρος της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. έχοντας δώσει μεγάλη μάχη τα τελευταία πέντε χρόνια για την εκπλήρωση ενός ονείρου, θα βρεθεί στη γραμμή εκκίνησης της SB, τιμώντας τους φίλους του Σπαρτιάτες διοργανωτές!
Ο Πατσιλίβας θα τρέξει με μηχανάκι YZF 450, ενώ για την ιστορία να πούμε πως τελευταία του διάκριση ήταν η κατάκτηση της 6ης θέσης το 2011 στην κατηγορία S2 στον 2ο αγώνα Scramble Κυπέλου Πελοποννήσου, που είχε γίνει στον Ταΰγετο. Στόχος του, όπως μας είπε, είναι μια αξιοπρεπής παρουσία στους επιλεγμένους λίγους αγώνες που θα τρέξει.

Όσο για το όνειρο... Δεν είναι άλλο από την κατασκευή και λειτουργία πίστας στην πόλη μας. το όνειρο αυτό παίρνει σάρκα και οστά στα Γιαννιτσάνικα σε μια έκταση εμβαδού 57.540,88 τετραγωνικών μέτρων, εκεί όπου παλαιότερα βρισκόταν σκουπιδότοπος. Θυμίζουμε πως η συγκεκριμένη περιοχή, η οποία έχει αποκατασταθεί, παραχωρήθηκε από το Δήμο Καλαμάτας με σκοπό την ίδρυση και λειτουργία κέντρου μηχανοκίνητου αθλητισμού (πίστα Motocross). Η σύμβαση του χρησιδανείου υπεγράφη το 2013 και το έργο βρίσκεται μια ανάσα από την τυπική ολοκλήρωσή του, καθώς το μόνο που απομένει είναι ο τελικός έλεγχος από τις αρμόδιες αρχές…